Döviz ve petrol düşünce akaryakıtta indirim olur

Taner Yıldız, Avrupa ve ABD’deki kriz beklentisinin akaryakıt fiyatlarına olumlu yansıyacağını tahmin ettiğini belirtti.Ham petrol fiyatlarının varil...

BÜYÜT

Taner Yıldız, Avrupa ve ABD’deki kriz beklentisinin akaryakıt fiyatlarına olumlu yansıyacağını tahmin ettiğini belirtti.

Ham petrol fiyatlarının varil fiyatının 104-105 dolar seviyesinde seyrettiğini söyleyen Yıldız, Avrupa ve ABD’de beklenen krizin etkisiyle petrol arzının artacağını tahmin ettiğini belirtti. Yıldız, “Bunun petrol ithalatımızda biraz daha fiyat düşüşü getirmesini umuyorum. Döviz yükselişi varil fiyatlarındaki düşüşün akaryakıta indirim olarak yansımasına mani olmakta. Hem döviz hem de petrol fiyatları düştüğünde indirim olacak diye düşünüyorum” dedi.

İsviçre bıraktı, Türkiye kararlı
Gazetecilerin İsviçre’nin nükleer enerjiyi bırakma kararını hatırlatmaları üzerine Yıldız, Türkiye’nin nükleer santrallerle alakalı kararlılığının devam ettiğini söyledi. Akkuyu nükleer santrali yapıldığında Türkiye’nin yalnızca bir yıllık büyümesine karşılık gelecek kurulu gücün elde edilmiş olacağını anlatan Yıldız, “Nükleer santral enerjide dış bağımlılığın azaltılmasının bir parçasıdır.

Elektrik üretiminde doğalgazın payını azaltıp nükleerden elektrik elde etmeye çalışıyoruz” dedi. Türkiye’nin günlük elektrik tüketiminin geçen hafta 736 milyon kilovatsaate çıktığını ve bu rakamın Cumhuriyet tarihinin en yüksek seviyesi olduğunu belirten Yıldız, “Bu Türkiye’nin enerjide yüzde 11 civarında büyüdüğünü gösteriyor. O yüzden hem dışa bağımlılığımızı azaltacağız hem yerli ve yenilenebilir enerji kaynaklarımızı öne çıkartacağız” diye konuştu. Öte yandan motorin fiyatlarına pompada bugünden geçerli olmak üzere yüzde 2.5 indirim yapıldı.

11 Ağustos 2011 Kocaeli- Gündem


kutuyu işaretleyip tamama basın

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR