Kasaplarda köfte satışının yolu açıldı

Hazırlanmış et karışımı olarak sadece büyükbaş ve/veya küçükbaş hayvan karkas etlerinden günlük olarak 10 kilogramı geçmeyecek miktarda pişmemiş köft...

Hazırlanmış et karışımı olarak sadece büyükbaş ve/veya küçükbaş hayvan karkas etlerinden günlük olarak 10 kilogramı geçmeyecek miktarda pişmemiş köfte üretilip, perakende işletmelerde satışa sunulabilecek.

rasim-ozkul.jpg

YASAK KALKTI

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’nın Türk Gıda Kodeksi Et ve Et Ürünleri Tebliği’nde (Tebliğ No: 2012/74) Değişiklik Yapılmasına Dair Tebliği, 18 Temmuz 2016 tarihli Resmi Gazete’de yayımlandı. Tebliğ’in 6. Maddesinde dördüncü fıkrasında yapılan değişiklik ile perakende işletmelerde hazırlanarak satışa sunulacak hazırlanmış et karışımları konusunda düzenlemeye gidildi.Türkiye Kasaplar, Besiciler Et ve Et Ürünleri Esnaf ve Sanatkarları Federasyonu, kasapta hazır kıyma ve köfteye gelen yasağın kalktığını duyururken, Kocaeli Kasaplar ve Celepler Odası Başkanı Rasim Özkul,basına yaptığı açıklamada, et ve et ürünleri tebliğinde değişiklikler yapıldığını söyledi.

10 KİLO İLE SINIRLI

Konuyla ilgili açıklama yapan Kocaeli Kasaplar ve Celepler Odası Başkanı Rasim Özkul, kasapların günlük 10 kg geçmeyecek şekilde büyükbaş ve küçükbaş hayvan etinden pişmemiş köfte üretim satabileceklerini söyledi.Kasapların köfte satışıyla ilgili yasaklamanın 1 Temmuz 2015 tarihinde getirildiğini anımsatan Özkul, kasap esnafından gelen talepler doğrusunda bakanlığın tebliğde değişikliklere giderek 10 kg kadar köfte üretimine izin verdiğini ancak sucukla ilgili yasakların ise devam ettiğini sözlerine ekledi.

Nurşah ŞAHİN

19 Temmuz 2016 Kocaeli- Ekonomi


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR