Yeni araçlar 1 Şubat’ta hizmete giriyor

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi, ulaşım hizmetlerinin kalitesini yükseltmek amacıyla Ulaşımpark A.Ş.’yi kurdu. Ulaşımpark A.Ş.’nin yönetim kurulu başka...

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi, ulaşım hizmetlerinin kalitesini yükseltmek amacıyla Ulaşımpark A.Ş.’yi kurdu. Ulaşımpark A.Ş.’nin yönetim kurulu başkanlığını Büyükşehir Genel Sekreteri Doç. Dr. Tahir Büyükakın üstlenirken genel müdürlük görevine ise Mehmet Yasin Özlü getirildi. Antikkapı Restoran’da düzenlenen basın açıklamasında Tahir Büyükakın açıklama yaptı.

 

“ULAŞIM MASTER PLANI YAPILDI”

Tahir Büyükakın, “Kent genelinde yapılan ölçümlerden sonra Ulaşım Master Planı yapıldı. Kente giren yüzde 65 kamyonun kentte işi vardır. Lojistik Master Planı yapıldı. 2014-2035 nüfus verileri göz önüne alınarak planlamalar yapıldı. 2035 yılında nüfus 3 milyon 900 bin kişi olacaktır. Çalışan sayısının 1 milyon 552 bin olması bekleniyor. Öğrenci sayısı ise 970 bin 472 olarak öngörülüyor. Gelir 2 bin 773 TL olacak, otomobil sayısı 858 bin 158, otomobil sahipliliği 220 ve 8 milyon 20 bin 276 kişi günlük yolcu yapabilir” dedi.

 

“ULAŞIM YÜZDE 7 DÜŞTÜ”

Büyükakın, “Sistem değişmediği zaman elbet trafik sıkışacaktır. Toplu taşıma son iki yılda yüzde 7 seviyesinde düşmüştür. Bunun sebebi üzerinde durmak gerekiyor. 2013 yılında 117.921.442, 2014 yılında 116.848.827 ve 2015 yılında 111.764.315 seviyesindedir. Vatandaş toplu taşımaya yönelmiyor. Burada bir yanlışlık vardır. Özel seyahat etmek herkes isteyebilir. Ancak aracını şehir merkezine getirip bedelini ödemek kimse istemeyecektir” açıklamasında bulundu.  

 

“TOPLU TAŞIMA YÜZDE 30’A ÇIKMALI”

Bu kentte ulaşımın yaya, servis, özel oto ve toplu taşıma olarak yapıldığını söyleyen Tahir Büyükakın, “20 sene sonra İstanbul’da trafik neyse bizde aynı durumda oluruz. Toplu taşımanın yüzde 24 seviyesinden yüzde 30 seviyesine çıkmasını hedefliyoruz. İnsanların toplu taşımayı tercih eden bir duruma getirilmesi gerekiyor. Otoparkların çok iyi planlanması gerekiyor. 40 tane kavşak planlanmaktadır. 2019 yılında bunların hepsi bitecektir. Tramvayın onayı alınmıştır. 2025 yılına kadar hattın bitmesi gerekiyor. Marmaray Gebze’ye gelecektir. 2016 yılında bitirilecektir. Banliyo hattı ile birleştirilecektir” şeklinde konuştu.     

 

“İKİ OTOPARK KURULACAK”

Büyükakın, “Kuzey metro 17 istasyon ile yapılacaktır. Eksi 20-25 metreden geçecektir. Gebze – Darıca Metro hattı kesin projesi ihalesi Çarşamba günü yapılacaktır. Metronun projesi 1.5 senede hazırlanmaktadır. 6 ayda ihale yapılmaktadır. Otopark konusunda çalışıyoruz. Eski valilik binasının olduğu yerde asansörlü otopark olacaktır. Perşembe pazarına da otopark yapılacaktır. Cadde üzerinden para kazanma derdinde değiliz. Uzun sureli parklanmayı caydırmak için yapılmaktadır” şeklinde konuştu.

 

“UCUZA SEYAHAT YAPILMALI”

Tahir Büyükakın, “Yeni yollarda bisiklet yollarına yer ayıracağız. Trafik Kontrol Merkezi ihalesi de bu yıl içinde yapılacaktır. Lastik Tekerlekli Sistem ilimizde kaçınılmaz bir sistemdir. Toplu taşımada karlılık ön planda olunca vatandaş memnun kalmıyor. Esnafın ekmeğinde gözümüz yoktur. Kooperatifler vatandaşları memnun edemeyecekse gereken yapılacaktır. Araçlarımızı kiralayabilirler. Bizler onların araçlarını kiralayabiliriz. Bu kentte aktarma yapılamıyor, bunun yapılması gerekiyor. Daha ucuza seyahat yapılmalıdır. İkinci aktarmanın yüzde 50 indirimli olmasını istiyoruz. 90 dakika içerisinde yüzde 50 indirimli olacaktır” dedi.   

 

197 OTOBÜS ULAŞIMPARK A.Ş.’YE DEVREDİLDİ

Ulaşımpark A.Ş.; otobüs işletmeciliği, tramvay işletmeciliği, otopark ve terminal işletmeciliği ve deniz ulaşım olmak üzere 4 ayrı alanda faaliyet gösterecek. Büyükşehir Belediyesi tarafından satın alınan 240 adet yeni nesil yolcu otobüsünün 179 tanesi ile mevcut 18 adet körüklü otobüs olmak üzere 197 otobüs Ulaşımpark A.Ş.’ye devredildi. Ulaşımpark A.Ş. ilk olarak 1 Şubat’tan itibaren 5’i yeni hat olmak üzere toplam 55 ayrı hatta 197 adet yeni nesil, doğalgazlı, çevreci otobüsle toplu taşıma hizmetine başlayacak. Toplu Taşıma Daire Başkanlığı’na bağlı çalışacak yeni otobüslerle birlikte 240 adet yeni otobüs 1 Şubat  tarihinden itibaren belirlenen hatlarda yolcu taşımacılığı yapacak.

 

YOLCU TAŞIMA KAPASİTESİ ARTACAK

Büyükşehir Belediyesi tarafından yeni yolcu otobüsleri için yapılan Gebze ve Körfez ilçelerindeki 2 adet yeni garaj ve doğalgaz dolum tesisi de Ulaşımpark A.Ş. bünyesinde hizmet verecek. Ulaşımpark A.Ş. bünyesinde hizmete girecek olan doğalgazlı, çevreci, kütüphaneli, manuel yolcu rampalı, bisiklet aparatlı (20 adet otobüste 2 bisiklet taşıyacak kapasitede); 197 adet yeni otobüsle birlikte Büyükşehir Belediyesi’nin yıllık yolcu taşıma kapasitesinin 2,5 kat artacağı öngörülüyor. Buna göre Büyükşehir Belediyesi yeni otobüslerle yıllık yolcu taşıma sayısını 45 milyon kişiye çıkarma hedefini taşıyor.

 

E-KOMOBİL İLE ULAŞIM CEPTE

Öte yandan Büyükşehir Belediyesi Toplu Taşıma Dairesi Başkanlığı tarafından yürütülen e-komobil projesi ile toplu taşıma ve ulaşım konusunda gerekli tüm bilgiler tek bir uygulama altında toplandı. Uygulama Android ve İOS akıllı telefonlarda kullanılmakta. Uygulama Yolcu Bilgilendirme altındaki Akıllı Durak ekranı ile duraklara yaklaşan araçlara ait hat, durağa yaklaşma bilgilerini durak ve dakika olarak sunmakta. Kullanıcı sistem ile yolculuğun kaç saat süreceği, hangi hatları kullanacağı, hangi durakta binip hangi durakta inileceği ve diğer tüm bilgiler harita üzerinde ve adım adım görülebilmekte. Serkan BORLAK

 

93 adet hattın ilçelere göre dağılımı;

BAŞİSKELE       12 hat 19 araç

ÇAYIROVA        7 hat 16 araç

DARICA    8 hat 26 araç

DİLOVASI 4 hat 16 araç

GEBZE      12 hat 26 araç

GÖLCÜK   10 hat 21 araç

İZMİT-DERİNCE         20 hat 65 araç

KANDIRA 2 hat 10 araç

KARAMÜRSEL  2 hat 9 araç

KARTEPE 11 hat 27 araç

KÖRFEZ    5 hat 14 araç

ulaa.jpg

25 Ocak 2016 Kocaeli- Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR