Çevre derneği başkanı Ahmet Cebeci gözaltında

Dilovası Fatih Mahallesi’nde bulunan Adatepe Milli Parkı’na kurulmak istenen kimyasal depolama tanklarına karşı mücadele eden halk ilginç bir baskı il...

Dilovası Fatih Mahallesi’nde bulunan Adatepe Milli Parkı’na kurulmak istenen kimyasal depolama tanklarına karşı mücadele eden halk ilginç bir baskı ile karşı karşıya kaldı. Dilovası Yeşil Alanı Koruma ve Kalkındırma Derneği Başkanı Ahmet Cebeci, dün polis tarafından gözaltına alındı. Kimyasal depolama tanklarını kuran Altıntel şirketinin ‘tapulu arazimizi işgal ediyorlar’ suçlaması üzerine Adatepe’deki direniş alanına gelen polisler, dernek başkanı Ahmet Cebeci’yi gözaltına aldı.

 

“SAVCILIĞA SUNACAĞIM”

Emniyet yetkilisi tarafından polis merkezinde kaba ifadelerle karşılaştığını anlatan Ahmet Cebeci, işgal suçlamasını reddetti, Adatepe’nin şirketin tapulu malı olmadığını söyledi. “Belgeleri polise değil, savcılığa sunacağım” diyen Cebeci, “Arazi 2009 yılından beri mahkemeliktir. Biz bu arazi üzerinde yeşil alanı etkileyecek, insan sağlığını bozacak kimyasal depolama tesisi istemiyoruz. Bizim burada çalışanlara herhangi bir müdahalemiz olmadı” ifadelerini kullandı.

 

TAAHHÜDÜN DIŞINDA ÇALIŞILIYOR

Çalışma yapılan alanın 3. derece SİT alanı olduğuna dikkat çeken dernek başkanı Cebeci, şöyle konuştu: “Yapılan çalışmalar şaibelidir. Verilen izin ve ruhsatlar da şaibelidir. Yapılan durdurulmasını istiyoruz. Orman ve Su İşleri Bakanlığı’ndan alınan izin taahhüdünün dışında bir çalışma yapılıyor. Ruhsat verilen alan kazı yapılan alan değildir. Olsa dahi Anayasa’nın 169. maddesine aykırıdır. Eylemimiz yasal çerçeve içindedir. Bu nedenle biz orayı kesinlikle terk etmeyeceğiz.”

16 Ekim 2015 Kocaeli- Asayiş


kutuyu işaretleyip tamama basın

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR