Ford Otosan’da, çalışan sayısı 10 bin 676’ya yükseldi

Ford Otosan, 2015 Sürdürülebilirlik Raporu’nu yayınladı. Ticari ve finansal performansının yanı sıra, çevre yönetimi ilkeleri ve inovasyon yeteneğiyl...

Ford Otosan, 2015 Sürdürülebilirlik Raporu’nu yayınladı. Ticari ve finansal performansının yanı sıra, çevre yönetimi ilkeleri ve inovasyon yeteneğiyle örnek bir şirket olmak için çalışan Ford Otosan, içinde yaşadığı toplumun sürdürülebilir kalkınmasını destekleyecek, toplumsal refaha katkıda bulunacak ve gelecek nesillerin gereksinimlerini ön planda tutacak şekilde yürüttüğü faaliyetlerini kamuoyuyla paylaştı.

 

“HEDEFLERE ULAŞILACAK”

Ford Otosan Genel Müdürü Haydar Yenigün açıklamasında paydaşları için sürdürülebilir değer üretmek hedefiyle çalıştıklarını belirterek, “Bu hedefe ulaşmanın ilk şartının üstün bir iş etiği anlayışı ve paydaş katılımına dayalı şeffaf, hesap verebilir ve sorumlu bir yönetim anlayışının takip edilmesi olduğuna inanıyoruz. Bu nedenle neyi başardığımız kadar, bunu nasıl gerçekleştirdiğimiz de önemlidir” dedi.

 

“BAŞARILARIMIZ SÜRECEK”

Yenigün, sürdürülebilirlik raporuna ilişkin şu açıklamayı yaptı: “Geleceğimizi şekillendirirken attığımız adımları, sadece ticari ve finansal boyutlarıyla değil aynı zamanda çevresel, hukuki, ekonomik, sosyal ve etik boyutlarıyla da değerlendiriyoruz. İklim değişikliğiyle mücadele stratejimizin temel hedeflerinden biri de yakıt verimli ve düşük emisyon düzeyli, yüksek emniyet normlarına sahip ve ‘akıllı’ şehirlerin sokaklarında yerini alabilecek araçlar üretmek. Yıl içinde bu hedef doğrultusunda yeni teknolojiler geliştirirken Ar-Ge kapasitemizi de belirgin düzeyde artırdık. Geçen yıl olduğu gibi önümüzdeki dönemlerde de dijitalleşme, inovasyon ve yeni iş modeli geliştirme alanlarında projeler üreterek sürdürülebilir gelişimimize katkıda bulunacağız. Başarılarımızın süreceğine olan inancım tamdır” dedi.

 

PERFORMANSTA ARTIŞ

Raporlama döneminde çevresel etkilerin yönetimi konusunda da önemli başarılar elde eden Ford Otosan, üretim kapasitesindeki artışın faydaları ve verimlilik çalışmalarının sonucu olarak 2014 yılında 7,09 GJ/araç olan üretilen araç başına enerji tüketimini 6,16 GJ/araç  düzeyine indirdi. Aynı şekilde emisyon düzeyini 0,710 Ton CO2/araç düzeyinden 0,570 Ton CO2/araca, su tüketimini 3,75 m3/araç düzeyinden 3,146 m3/araç düzeyine düşürmeyi başardı. Yıl içinde gerçekleştirdiği enerji verimliliği projeleri ile 83.627 GJ enerji tasarrufu yaparak 4.723 Ton CO2 sera gazı emisyonunu da engelledi.

 

İSTİHDAM YÜZDE 33 YÜKSELDİ

Ford Otosan, 2015’te sektörünün en büyük istihdam rakamlarına ulaşarak, çalışan sayısını yüzde 9,4 artışla 10 bin 676’ya çıkardı. Sektörünün en fazla kadın istihdamını sağladı toplumsal cinsiyet eşitliği çalışmaları ve kadın istihdamının desteklenmesi hedefleri doğrultusunda, kadın çalışan sayısını yüzde 33,8 artırdı.

 

EĞİTİMLER DE VERİLİYOR

Ford Otosan’da çalışanların yeteneklerinin doğru değerlendirilmesi ve potansiyellerinin ortaya çıkarılması amacıyla performans yönetimi sistemini uygulanıyor. Bu doğrultuda da çalışanlara yönelik 900 bin kişi/saate yakın eğitim faaliyeti gerçekleştirildi. Erkek çalışanlara verilen eğitim kişi başına 78,04 saatken, kadın çalışanların eğitimi kişi başına 118,45 saat oldu.

 

ÇALIŞANLARIN DURUMU

Dev bir sanayi tesisi olarak, süreç tasarımında gerçekleştirdiği yeniliklerle engelli istihdamını kolaylaştıran Ford Otosan, çalışma ortamının engelli istihdamına uygun hale getirilmesine yönelik uygulamalarına raporlama döneminde de devam etti. 2015 yılı itibariyle, Ford Otosan tesislerinde 21’i kadın 270’i erkek olmak üzere toplam 291 engelli çalışan bulunuyor. Bu çalışanların 283’ü üretim çalışanı, 8’i ise ofis çalışanı olarak görev yapıyor.

 

YENİKÖY FABRİKASI’NA ÖDÜL

Bu arada Ford Otosan’ın Kocaeli Fabrikası, raporlama döneminde İŞKUR İl Müdürlüğü tarafından 4’üncü kez ‘Engelli Kadrosunda İstihdam Fazlası Engelli Personel Çalıştırma’ ödülüne layık bulundu. Yeniköy Fabrikası’nda uygulanan ‘Yüzde 100 Engelli Dostu Bir Fabrika’ projesi ise TİSK’in geleneksel Kurumsal Sosyal Sorumluluk organizasyonunda büyük ödülü kazandı.

30 Ağustos 2016 Kocaeli- Ekonomi


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR