Kandıra’ya Mekansal Planlama Protokolü

Doğu Marmara Kalkınma Ajansı (MARKA) ile Kandıra Belediyesi arasında dün Verd Hotel’de ‘Mekansal Planlama Protokolü’ imzalandı. Programa Kandıra Bele...

Doğu Marmara Kalkınma Ajansı (MARKA) ile Kandıra Belediyesi arasında dün Verd Hotel’de ‘Mekansal Planlama Protokolü’ imzalandı. Programa Kandıra Belediye Başkanı Ünal Köken, Doğu Marmara Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Fatih Akbulut, Karabük Üniversitesi Enerji Sistemleri Bölümü’nden Prof. Dr. Durmuş Kaya ve ilgililer katıldı.


YENİ BİR KANDIRA VİZYONU

Kandıra’da imar projeleri üretimi, gelişim ve iyileştirme stratejileri planlanması, kent gelişim senaryolarının ve şemalarının, tematik projelerinin çizilmesi gibi konularda çalışmalar yürüteceklerini söyleyen Fatih Akbulut, “Yeni bir Kandıra vizyonu ile yola çıktık. Önceliklerimiz gelişim ve iyileştirme stratejisi” dedi.


DİZAYN HATALARI

Ünal Köken ise Kandıra’nın yeşiline dokunmadan onu betonlaştırmadan kent kimliğini ortaya koyan çalışmalar yapmak istediklerini belirterek, “Geçmişteki dizayn hataları sebebi ile dere yataklarına yapılan evler ve suya betonla engel olunmaya çalışılan projeler felaketlere sebep oluyor.  Biz doğalı betona dönüştürmeye karşıyız. Su akar yolunu bulur” şeklinde konuştu.


TURİZM BÖLGESİ KANDIRA

Turizm bölgesi olan Kandıra’ya çok fazla turist gelmesi ihtimalinde, bunu kaldıracak altyapının bulunmadığını belirten Köken, bu gibi durumlarda susuzluğun kaçınılmaz olduğunu, altyapı sorununu çözmeden bu konuda gelişme olamayacağını da sözlerine ekledi. Köken, “Kandıra’yı iyileştirmek için ne gerekiyorsa yapacağız” dedi.


ATIKLARDAN ENERJİ PROJESİ

Kandıra’nın Araman Köyü’nde yapımına başlanan Hayvansal Atıklardan Enerji ve Gübre Projesinin de tanıtıldı. MARKA’nın %50 oranında sponsor olduğu projede atıkların sıfıra indirilmesi için çalışmalar yapacaklarını belirten Durmuş Kaya, “Bölgede yapılan tarım ve hayvancılığın devam edebilmesi için böyle bir tesise acil ihtiyaç vardı.” diyerek projenin önemine dikkat çekti.

10 AYDA BİTECEK

Tamamının Türk üretimi bir proje olduğunu belirten Kaya, atıklardan enerji ve gübre üretimini yapacaklarını ve böylece atık sorununu ortadan kaldıracaklarını söyledi. Geçtiğimiz ay Araman Köyü’nde yapımına başlanan tesisin 10 ay içerisinde bitmesi hedefleniyor.

11 Ağustos 2014 Kocaeli- Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

01

kandıra - Kandıra merkezdeki mezarlık bakımsız..

Yanıtla . 0Beğen 11 Ağustos 18:09
Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR