Cengiz Kan, Hakim karşısına çıktı

Temizlik ihalesine fesat karıştırdığı iddiasıyla gözaltına alınan Kandıra Belediye Başkanı Cengiz Kan ve ihale komisyonu üyesi altı kişi dün hakim kar...

BÜYÜT

Temizlik ihalesine fesat karıştırdığı iddiasıyla gözaltına alınan Kandıra Belediye Başkanı Cengiz Kan ve ihale komisyonu üyesi altı kişi dün hakim karşısına çıktı

Temizlik ihalesini belediye meclisi yerine encümen kararıyla yaptığı gerekçesiyle ihaleye fesat karıştırdığı iddia edilen Kandıra Belediye Başkanı Cengiz Kan ihale komisyonu üyeleri Sezgin Korkmaz, İlker Oruç, Tülin Oruç, İslam Koç, Sami Özoğul ve Muammer Küçükbayrak dün Kocaeli 2'nci Ağır Ceza Mahkemesi'nde hakim karşısında çıktı.

‘İLÇEYE HİZMET GELSİN DİYE’
Kocaeli 2'nci Ağır Ceza Mahkemesi'nde dün sabah saatlerinde başlayan duruşmaya Kandıra Belediye Başkanı Cengiz Kan ve avukatı Halit Çokan, Sezgin Korkmaz ve avukatı Nihan Sayın, İlker Oruç ve avukatı Bülent Kızıltuğ, Tülin Oruç ve avukatı Gönül Üremiş, İslam Koç ve avukatı Ersayın Işık, Sami Özoğul ve avukatı İrfan Kurt ile Muammer Küçükbayrak ve avukatı Sultan Sağır katıldı. Mahkeme ilk defa ifade veren Kandıra Belediye Başkanı Cengiz Kan, "Ben ilçeye hizmet gelsin diye bu işi yaptım, herhangi bir çıkar sağlamış ya da sağlatmış değilim" dedi.

‘FİRMALAR EKSİKLİKLERİNİ TAMAMLASALARDI’
Başkan Kan sözlerine devam ederek, "Kendi personelimiz yeterli olmadığı için ihale ile hizmet alımı yapıyorduk. Çöpler toplandıktan sonra kalan birikintiler ve sular nedeniyle çevre sağlığı açısından sakıncalı bir durum oluştuğunu fark edince, temizlik ihalesinde ilaçlama yapılması konusunda ilave edilmesi gerektiğini düşündüm ve bu nedenle talimat verdim. Görevli arkadaşlarımız ihale sözleşmesini daha evvel yapılan ihale örneklerini kullanarak düzenledikleri için bu şekilde yapılmış. Ancak biz firmalara verdiğimiz şartnamede istediğimiz ek belgeleri bildirmiştik. Firmalar bu konuda eksiklerini tamamlayabilirlerdi" şeklinde konuştu.

‘KASIT YOK’
İhalede herhangi bir çıkar sağlamadığını da sözlerine ekleyen Kandıra Belediye Başkanı Cengiz Kan, "Çöp bidonlarının ilaçlanması ve peyzaj ile ilgili yeterliliki belgelerinin bulunması şeklinde yapılan ilave tamamen işin hijyen şartına uygun ve çevre sağlığı için yararlı olması nedeniyle yapılmıştır. Bunda herhangi bir kasıt ya da çıkar sağlama amacı yoktur" dedi. Kandıra Belediyesi Fen İşleri Müdürü Tülin Oruç, Yazı İşleri Müdürü Sami Özoğul, sözleşmeli memur statüsünde inşaat teknikeri İlker Oruç, belediyede kadrolu işçi Sezgin Korkmaz, belediyenin sözleşmeli avukatı İslam Koç ve inşaat teknikeri Muammer Küçükbayrak ihalede herhangi bir çıkar sağlamadıklarını ve sağlatmadıklarını beyan etti.

‘ADALETE GÜVENİYORUM’
Sanıkları tek tek dinleyen mahkeme heyeti Kandıra Cumhuriyet Başsavcılığı'na ait soruşturmaların sonuçlanıp sonuçlanmadığının yeniden sorulması, Kandıra Belediyesi Meclis üyeleri Erkan İşler, Özcan Şenol, Erdoğan Günay, Mehmet Tımaç ve Salih Akyıldız'ın ifadelerinin alınması için Kandıra Asli Ceza Mahkemesi'ne talimat yazılması, yeniden bilirkişi incelemesi yaptırılmasına gelecek duruşmada karar verilmesi için duruşmayı 29 Mart Perşembe gününe erteledi. Duruşma sonrası basın mensuplarının sorularını cevapsız bırakan Başkan Kan, "Ben yolsuzluk yapmadım ve adalete güveniyorum" dedi.

12 Ocak 2012 Kocaeli- Asayiş


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR