Arıcılıkta yeni sistem ‘Termokovan’

Tarım ve hayvancılık konusunda son yıllarda iddialı çalışmalara imza atan Kocaeli Büyükşehir Belediyesi, hizmet elini arıcılıkla uğraşan çiftçiye kada...

BÜYÜT

Tarım ve hayvancılık konusunda son yıllarda iddialı çalışmalara imza atan Kocaeli Büyükşehir Belediyesi, hizmet elini arıcılıkla uğraşan çiftçiye kadar ulaştırdı.
 
TERMOKOVANLAR DAĞITILDI
Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Fen İşleri Daire Başkanlığı Köy Hizmetleri Şube Müdürlüğü Tarım Ve Hayvancılığı Geliştirme Şefliği, bu kapsamda Arıcılar Birliği üyesi 428 arıcıya kovanlardan daha fazla verim alabilmeleri için Termokovanlar dağıttı. Kovanın kışın sıcak yazın ise serin tutulmasını sağlayan termokovan, İstanbul’da bir firma tarafından Dünya Gıda Kodeksi'ne uygun plastikten üretildi. Bütün parçaları açılabilen bir çıta yapısına sahip olan kovanlar, esnek yapısıyla da uzun yıllar kırılmadan kullanılabiliyor.
 
DAHA VERİMLİ ÜRETİM
Çift katlı kovanın alt kısmı ana arının yumurtlaması için 'kuluçkalık', üst kısmı ise ballık kovan olarak tasarlandı. Bu kovana da sadece işçi arıları girerek, bal yapıyor. Ballık kovanın hemen üstünde arıların beslenmesinin koyulduğu bölüm bulunuyor. Buraya arının şurubu ve keki koyularak, arının yemeği için her defasında kovanı açma ihtiyacı da ortadan kalkıyor. Hiçbir katkı sunulmadan doğal yollarla arının bal üretmesi sağlanıyor. Kovan içerisindeki bal arının ahşap çıtayı örmesiyle oluşuyor. Bu plastik kovanların ortasındaki bölüm ise küçük oğul arıların oğlunu ayırabilmeleri için kullanılıyor. Hemen hemen her tarafında bir deliği bulunan termokovanlarda havalandırma deliklerden sağlanıyor. Kovanda bulunan deliklerden arının haricinde herhangi bir böcek giremiyor. Ayrıca diğer kovanların içerisindeki çıtalar rahatlıkla başka bir kovana aktarılabiliyor.
 
AMACI ÖNCE SAĞLIK
Bu kovanların dağıtılmasındaki amaç Kocaeli'deki arıcıları arı hastalığı ve zararlarına karşı korumak. Ayrıca diğer hastalık ve zararlılara karşı da arıcıların kovanlarının modernizasyonunu sağlamak. Kovan, antibakteriyel özelliğinden dolayı vario veya bakteriyel hastalıkların üremesini engelliyor. Yağmura ve neme de dayanıklı bir yapısı bulunuyor.
 
ARICILAR MEMNUN
Termokovanlardan kullanmaya başlayan arıcılar üretimin verimliliğiyle ilgili Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Fen İşleri Daire Başkanlığı Köy Hizmetleri Şube Müdürlüğü Tarım Ve Hayvancılığı Geliştirme Şefliği yetkililerine memnuniyetini aktarıyor. Ayrıca arı hastalık ve zararlarının da bu kovanlarla ortadan kalktığını söylüyor.

24 Eylül 2011 Kocaeli- Gündem


kutuyu işaretleyip tamama basın

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR