Kurt: 600 TL kabul edilemez

Kocaeli Otobüsçüler ve Minibüsçüler Odası Başkanı Mustafa Kurt, 65 yaş, şehit yakınları, gaziler ve engellilerin ücretsiz seyahatiyle ilgili 7 Nisan’...

Kocaeli Otobüsçüler ve Minibüsçüler Odası Başkanı Mustafa Kurt, 65 yaş, şehit yakınları, gaziler ve engellilerin ücretsiz seyahatiyle ilgili 7 Nisan’da TBMM’de karar çıktığını belirterek yönetmelikte verilen 6 aylık sürenin 7 Ekim’de dolduğunu açıkladı. Oda Başkanı Kurt, “15 gün önce Ankara’ya gittiğimiz zaman Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı ile görüşmelerimiz oldu. Bakanlık tarafından yapılan çalışmalar hakkında bir duyum aldık. Bu duyuma göre araç başı yıllık 600 TL ödeme yapılacağı yönündedir. Bu durum hakkında federasyon ile bağlantıya geçtik. Bu yönde çıkan haberlerin doğru olmadığı dile getirildi” açıklamasında bulundu.

 

“KABUL EDİLECEK RAKAM DEĞİL”

Oda başkanları, federasyon yetkilileri ve bakanlık yetkilileri bu hafta başında bir araya geleceklerdi diyen Mustafa Kurt, “Ankara’da yaşanan terör olayı sonrasında toplantı ileri bir tarihe ertelendi. Ücret olarak 600 TL belirlenmesi kabul edilebilecek bir rakam değildir. Uzak ilçelerimiz bulunmaktadır. Taşımacı esnafın tarifesi çok farklıdır. 65 yaş üstü on kişi gidip geldiği zaman büyük paralar yapmaktadır” dedi.

 

“NORMAL VATANDAŞLAR DIŞARIDA KALACAK”

Oda Başkanı Kurt, “Kocaeli genelinde 110 bin 65 yaş üstü insanımız vardır. Sınırsız ulaşım ile yolculuk sayıları artacaktır. Normal taşıdığımız vatandaşlar dışarıda kalacaktır. Bu yolculuklara sınırlama getirilmesi ve indirimli tarife üzerinden biniş ücretlerinin ödenmesi gerekiyor. İstanbul’da her araç en az 300 tane 65 yaş üstü insanı taşımaktadır” şeklinde konuştu.

 

“ZARAR EDİYORUZ”

Büyükşehir Belediyesi tarafından 200 aracın ulaşıma konulması hakkında konuşan Mustafa Kurt, “Bu araçların taşımacılığından zarar ediyoruz. Büyükşehir Belediyesi vatandaşa hizmet etme noktasında görevini yerine getirecektir. Biz de vatandaşız bizim sorunlarımız ne olacak?” Her bir esnafımız kredi borcu ile aracını yenilemiştir. Bu da her birinin yaklaşık 250 bin TL borcu olduğu anlamına gelmektedir” dedi.

 

Tramvay Projesine de karşı geldiklerini belirten Kurt, “Kentin ihtiyacı olduğu halde biz karşı çıkıyorsak bu işi yapmayız. Bu durum bizim menfaatimize değil kente zarardır. Tramvaydan daha ucuza mal edilecek ulaşım yolları vardır. Karına zararına bakmadan bu işi yapmak istemektedirler. Tramvayın gelmesi ile hatlar kilitlenecektir” şeklinde konuştu.

 

“BİZDEN GÖRÜŞ ALINMIYOR”

UKOME ile ilgili de konuşan Oda Başkanı Kurt, “Kent bizim kentimizdir. Bizden görüş almalarını istiyoruz. Bize karşı bakış açılarının değiştirilmesi gerekiyor. İndirimli taşıma olabilir. Bu gibi noktalarda bizden görüş alınmıyor. Alınan karar uygulanmaktadır. Bana üye olması gereken üyeler karma odalara kayıt oluyorlar. Benim odam ihtisas odasıdır. Yaşanan sorunlar bizlere gelirken üyelikler diğer odalarda bulunuyor. Buna çözüm yolu gerekiyor. Birlik ve odaların bir araya gelerek çözüm bulmaları gerekiyor. Üye yapılamadığından mali sorunlar yaşanıyor. 2 bin 180 üye bulunurken 530 üye bana kayıtlı durumdadır” dedi. Serkan BORLAK

20 Ekim 2015 Kocaeli- Gündem


kutuyu işaretleyip tamama basın

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR