2023 hedefi; 3,35 milyon turist

        Turizm alanında küresel turizm eğilimlerini, ulusal stratejileri ve bölge potansiyellerini iyi okumak, bölgede turizmin nasıl şekillenmesi ger...

 

 

 

 

Turizm alanında küresel turizm eğilimlerini, ulusal stratejileri ve bölge potansiyellerini iyi okumak, bölgede turizmin nasıl şekillenmesi gerektiğini belirlemek için İl Kültür ve Turizm müdürlüklerinin katkılarıyla MARKA’nın hazırladığı Doğu Marmara Turizm Sektörü Araştırma Raporu’nun tanıtımı yapıldı.

 

AKBULUT AÇIKLADI

Rapor hakkındaki açıklamayı Doğu Marmara Kalkınma Ajansı (MARKA) Genel Sekreteri Fatih Akbulut yaptı. MARKA’da düzenlenen basın açıklamasına Akbulut’un yanı sıra İl Kültür ve Turizm Müdürü Mehmet Keser ile İzmit Belediye Bakanı Nevzat Doğan’ın Turizm Danışmanı Bekir Serin de katıldı.

 

TÜRKİYE 6. SIRADA

Ülkenin 2011 yılı turizm verilerini açıklayan Akbulut, “2011 yılı verilerine göre dünya üzerinde en yoğun turist çeken ülke Fransa’dır. ABD, Çin, İspanya ve İtalya’nın ardından Türkiye 6. sıradadır. Dünya Ticaret Örgütü (DTÖ) verilerine göre bir önceki yıla göre yüzde 8,7’lik artışla 33,3 milyon yabancı ülke vatandaşı Türkiye’ye giriş yaptı. Yabancı turist gelişlerinde ilk sıralarda yer alan Türkiye turizm geliri sıralamasında 12. sırada bulunuyor. Bu ucuz turizm yaptığımızı gösteriyor. 2012 yılında Türkiye’den toplam 36 milyon 776 bin 645 kişi çıkış yapmış ve 29 milyon 351 bin 446 dolar harcama yapmıştır” dedi.

 

BOLU’NUN GERİSİNDEYİZ

Türkiye’ye gelen yabancı turist sayısının düzenli olarak arttığını söyleyen Akbulut, “Son 11 yıllık dönemde yüzde 10’luk bir artış gözlenmiştir. Türkiye’yi ziyaret eden yabancı turistlerin kişi başına harcama oranı 802 dolar seviyesinde. Türkiye’ye en çok Almanya, Rusya, İngiltere, Bulgaristan, Gürcistan, Hollanda, Fransa, İran’dan turist geliyor. Yerli ve yabancı konaklama sayıları düşük. Yabancı turistlerin binde 3’ü yerel turistlerin yüzde 3.2’si konaklıyor. MARKA bölgesindeki en yoğun turist akışı olan bölge Bolu merkez. İzmit ikinci sırada. Toplam turist sıralamasında ise İzmit birinci, Bolu ise ikinci sırada” diye konuştu.

 

25 BİN 356 YATAK

2012’deki 20 bin 240 olan yatak sayısının 2014 yılında 25 bin 356’ya yükseldiğini dile getiren Akbulut, “İnşaatı devam eden 7 bin yatak daha var” dedi. Akbulut ayrıca rakamlarını verdiği seyahat acentelerinin A sınıfı olanlarının yarısı Kocaeli’de olduğunu belirtti. Turist rehberi sorununa da değinen Akbulut, ayrıca 4 dilde hazırlanan turizm rehberinden de söz etti.

 

ÜÇ MAVİ BAYRAKLI

PLAJIMIZ BULUNUYOR

Sektörde çalışan sayısını da aktaran Akbulut, “Konaklama sektöründe faaliyet gösteren 11 bin iş yerinden 433’ü ve 4 bin 110 sigortalı çalışan bölgemizde bulunuyor. Eğitim alanında Düzce ve Sakarya’daki üniversitelerimizde lisans düzeyinde 400 kontenjanla öğrenci okutuluyor. Kocaeli’de ise ön lisan eğitimi bin 95 öğrenci eğitim görüyor. Karamürsel, Kandıra ve Akçakoca plajlarımız mavi bayraklı. Ülke genelindeki 335 mavi bayraklı plajdan 3 tanesi bölgemizde yer alıyor” şeklinde konuştu.

 

2023’TE 3,35 MİLYON TURİST

2023 hedefleri hakkında da görüş belirten Akbulut, şöyle konuştu: “2023 stratejimizde her bölgemizde turizmi canlandırmak istiyoruz. 2023 yılında 500 bini yabancı olmak üzere toplam 3 milyon 350 bin turist ve 2,1 günlük ortalama kalış süresi hedefliyoruz. Bakanlık belgeli turizm işletme sayısının yeme içme konaklama merkezlerinin kalitesinin artırılması ve seyahat acenteleri ile çalışmaların koordineli bir şekilde yürütülmesi gerekiyor. İlimizde dört mevsim turizm yapılmaktadır.”

 

01 Temmuz 2014 Kocaeli- Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR