Milletvekili Akar, su kaynakları konusunda uyardı

BARAJLAR, DERELER, GÖLLER KURUYOR Kocaeli’de yaşanan su problemlerine değinen Akar, her yaz döneminde susuzluk ile karşı karşıya kalınan Kocaeli’d...

BARAJLAR, DERELER, GÖLLER KURUYOR

Kocaeli’de yaşanan su problemlerine değinen Akar, her yaz döneminde susuzluk ile karşı karşıya kalınan Kocaeli’de Yuvacık Barajının %10 sevilerine düştüğünü Sapanca Gölü’nün ise tükenme noktasına geldiğine dikkat çekti.

Sapanca Gölü’nün Kocaeli ve Sakarya illerine su kaynağını oluşturduğunu belirten Akar Kartepe’den gelen dere kaynaklarının kurutulduğunu, 30’u bulan su şirketlerinin tesis kurması ve sanayi firmalarının su çekmesine ile göldeki su seviyesinin dikey olarak iki buçuk metre çekilmesinin gelecekte gölü tamamen bitireceğini ve buna maalesef yerel yönetimlerin göz yumduğunu söyledi.


YER ÜSTÜNDEN SONRA YERALTINI DA TÜKETTİK

Akar, DSİ’nin belli bölgelerde su seviyelerini ve kirlilik oranlarını tespit etmek için yaptığı sondaj çalışmalarında yeraltı su kuyularındaki seviyelerin 7 metre iken kuyular açıldıktan 1 ay sonra yaklaşık 15 metreye düşmüş olması ile artık yer altı sularının da tehlike sinyalleri verdiğini deniz suyunun karışmasının da artık gündemde olduğunu belirtti.

 

ACİL TEDBİRLER ALINMALI

Gelecek yıllarda Kocaeli’nin daha vahim tablolarla karşılaşmaması için Kocaeli’de su kaynaklarının kullanılması ve korunmasına ilişkin alınması gereken tedbirlerin belirlenmesini, bugüne kadar alınmış tedbirleri ve politikaları gözden geçirmek ve çözüm önerilerini araştırmak amacı Meclis Araştırması açılmasını istedi.

14 Kasım 2014 Kocaeli- Siyaset


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR