Zeytinoğlu: Çekişme ihracatı olumsuz etkiledi

Kocaeli Sanayi Odası (KSO) Yönetim Kurulu Başkanı Ayhan Zeytinoğlu, 2015 yılı boyunca yaşanan işçi-işveren ilişkilerini değerlendirdi. Metal sektöründ...

Kocaeli Sanayi Odası (KSO) Yönetim Kurulu Başkanı Ayhan Zeytinoğlu, 2015 yılı boyunca yaşanan işçi-işveren ilişkilerini değerlendirdi. Metal sektöründe faaliyet gösteren kuruluşlarda yılın ilk ayında alınan grev kararının hükümet tarafından ertelendiğini belirten Zeytinoğlu, sendikalar arasındaki çekişmenin ihracatı olumsuz etkilediğini dile getirdi.

 

OTOMOTİVDE ZARAR VAR

Ocak ayı başında baş gösteren problemlerin Mayıs ayında otomotiv ve yan sanayine de yayıldığını belirten Zeytinoğlu, “Bölgemizde yer alan 4 büyük otomotiv üreticisi firmanın yanı sıra sektördeki yan sanayi firmaları da süreçten olumsuz etkilendi. Mevcut eylemler sadece otomotiv ve yan sanayi üretimi yapan firmalar ile sınırlı kalmadı. Tüm metal sektöründe faaliyet gösteren kurumlara da yayıldı. Sendikalar arasında yaşanan anlaşmazlıklar 18 sanayi kuruluşunda muhtelif zamanlarda üretim duruşlarına ve yavaşlamalarına neden oldu” dedi.

 

“SIKINTILARI GÖRDÜK”

Hemen hemen tüm sektörlerdeki çalışma barışının tehlikede olduğunu gözlemlediklerini dile getiren KSO Başkanı Zeytinoğlu, şöyle konuştu: “Daha önce de belirttiğimiz gibi bu problemlerin dolaylı etkilerini Kocaeli’nin ekonomik performanslarında görmeye başladık. En son açıklanan ihracat verilerine baktığımızda son dönemde yaşanan iş bırakma eylemlerinin etkilerini görüyoruz.”

 

“SORUN ÇÖZÜLMELİ”

Zeytinoğlu, sözlerini şöyle tamamladı: “Kocaeli Gümrük verilerine baktığımızda Haziran ayında ihracatımız yüzde 10,5 azalarak 1,4 milyar dolara geriledi. 2015 yılı ilk ayında ihracatımız yüzde 2,8 artış göstermesine rağmen, sonraki aylarda ihracatta ciddi düşüşler yaşandığı görülüyor. Yılın ilk yarısında ihracatımızda yüzde 9,4 düşüş tespit edilmiştir. Ülke ekonomisine katma değer yaratan ve ihracat yapan üyelerimizi ciddi boyutta etkileyen bu olumsuz tablonun bir an önce çözüme kavuşturulmasını umuyoruz” dedi.

25 Temmuz 2015 Kocaeli- Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR