Kocaeli’nin %20’si borçlu!

Kocaeli Vergi Dairesi Başkanı Erhan Coşkun dün makamında yapmış olduğu basın toplantısıyla kamuya ait borçların ödenmesiyle ilgili bilgilendirmede bu...

Kocaeli Vergi Dairesi Başkanı Erhan Coşkun dün makamında yapmış olduğu basın toplantısıyla kamuya ait borçların ödenmesiyle ilgili bilgilendirmede bulunarak 6552 sayılı kanunla kamu alacakların yapılandırıldığını ve mükelleflere ödeme kolaylığı sağlandığını belirtti.

 

‘BORÇLAR YENİDEN YAPILANDIRILACAK’

11.09.2014 tarihinde yürürlüğe giren ve Aralık ayına kadar devam edecek olan kanunla, kamu borçlarının kolaylıkla ödenebileceğini söyleyen Erhan Coşkun, “Bu kanunla kamuya borcu olan mükellefler borçlarını yeniden yapılandırıp ödeyebilecek” şeklinde konuştu.


‘YASA ÖNCESİ SIKINTI VARDI’

Bu yasa çıkmadan önce de çeşitli yapılandırmaların yapılabildiğini ancak, mükelleflerden teminat istendiğini, bunun da mükellefleri zora soktuğunu kaydeden Coşkun, “Bu yasa ile teminat göstermeden, gecikme faizi ve gecikme zammı yerine yıl içerisindeki enflasyon oranınca ödeme yapılarak borçlar ödenebilecek” dedi.


‘PEŞİN ÖDEME KOLAYLIĞI’

Bu yasa sayesinde üç çeşit ödeme seçeneği ile ödeme yapılabileceğini de ekleyen Erhan Coşkun, ödemenin peşin, taksitli, kredi kartı ve mahsuben yapılabileceğini söyledi. Borçların peşin ödenmesi halinde faiz ve katsayı uygulamalarında önemli ölçüde düşüş olacağını ve borçluyu rahatlatacağını belirtti.


‘18 AYA VARAN TAKSİTLENDİRME’

İkinci seçenek olan taksitli ödemenin mükellefler için daha cazip olduğunu ve 18 aya varan taksitlendirme imkanının olduğunu kaydeden Coşkun, “Verilecek çeşitli seminerler ve görüşmelerle mükellefler bilgilendirilecek. Herkes kamuya borcu olup olmadığına bakmalı ve bu ödeme kolaylığından faydalanmalı” şeklinde konuştu.


‘BORÇLARINI ÖĞRENSİNLER’

Borçların öğrenilmesi için direk vergi dairelerine başvuru yapılabildiği gibi internet üzerinden (http://www.gib.gov.tr/) adresinden sorgulama yapılabileceğini de kaydetti. Kocaeli ile ilgili rakamları da açıklayan Coşkun, “Kocaeli’de 320 bin vergi borcu olan mükellef var, bunların borcunun toplamı, 10.3 milyar ediyor” dedi.

 

‘YAPILANDIRILAN BORÇ 2.4 MİLYAR’

Yapılandırılan borçların 2.4 milyar olduğunu ve bunun da 4/1 oranında olduğunu söyleyen Erhan Coşkun, bu kanun çerçevesinde kamu borçlarının yapılandırılması, mükelleflerin bilgilendirilmesi ve bu ödeme kolaylığından faydalanılması gerektiğini açıkladı.  Muharrem İBRAHİMOĞLU

16 Ekim 2014 Kocaeli- Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR