Danıştay'dan Karaosmanoğlu ve Doğan'a kötü haber!

Belediyenin yargı kararına uymamasının ardından Danıştay’a başvuran Haymanalı, “Kocaeli 2. İdare Mahkemesinin deva eden projede imar değişikliklerinin...

Belediyenin yargı kararına uymamasının ardından Danıştay’a başvuran Haymanalı, “Kocaeli 2. İdare Mahkemesinin deva eden projede imar değişikliklerinin durdurulması kararı uyulmaması ve AVM inşaatında usulsüz yapı ruhsatı çıkarmak, iptal yolundaki yargı kararına rağmen inşaatı mühürlememek” iddialarıyla Danıştay 1. Dairesine başvurmuştu.

 

KARAOSMANOĞLU VE DOĞAN'DAN ŞİKAYETÇİ

Haymanalı, Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu, İzmit Belediye Başkanı Nevzat Doğan ve belediye çalışanlarından şikayetçi oldu. İç işleri Bakanlığının soruşturma izni vermemesi üzerine konu Danıştay’a taşındı. Danıştay kararına göre, “4483 sayılı Memurlar ve Diğer Kamu Görevlilerinin Yargılanması Hakkında Kanun’un 4’üncü maddesinin 3’üncü ve 4’üncü fıkralarında; bu kanuna göre memurlar ve diğer kamu görevlileri hakkında yapılacak ihbar ve şikayetlerin soyut, genel nitelikte olmaması; ihbar ve şikayetlerde kişi veya olay belirtilmesinin zorunlu olduğu, iddiaların da ciddi bulgu ve belgelere dayanması gerektiği, bu hükme aykırı bulunan ihbar ve şikayetlerin, cumhuriyet başsavcıları ve izin vermeye yetkili merciler tarafından işleme konulmayacağı ve durumun ihbar veya şikayette bulunana bildirileceği, aynı kanunun 5’inci maddesinde ise izin vermeyen yetkili merciin, bu kanun kapsamına giren bir suç işlendiğini bizzat yukarıda maddede yazılı şekilde öğrendiğinde bir ön inceleme başlatacağı hükme bağlanmıştır.

 

İÇ İŞLERİ BAKANLIĞINA KARARI KALDIRIN DOSYASI

Dosyada bulunan bilgi ve belgelerden şikayetin, anılan kanunun 4’üncü maddesi gereğince ön inceleme yaptırılmasının gerektirecek nitelikte olduğu anlaşıldığından 4483 sayılı kanunun yukarıda belirtilen hükümleri uyarınca yetkili merci tarafından ön inceleme emri verilmesi, bu emre dayalı olarak ön inceleme raporu düzenlenmesi, bu raporda isnat edilen eylemlerle illiyet bağı bulunanların ‘İzmit Belediyesi İmar Müdürlüğü görevlileri’ şeklinde değil, ismen ve görev ünvanlarıyla saptanarak ön inceleme raporunda belirtilmesi, yetkili merci tarafından söz konusu inceleme raporu da göz önünde bulundurulmak suretiyle soruşturma izni verilmesine ve verilmemesine ilişkin bir kararın tesis edilmesi, verilecek kararın türüne göre on günlük itiraz süresini ve itiraza bakmakla görevli yeri de belirten gerekli bildirimler yapıldıktan sonra yazılı bildirimlere ilişkin günü ve imzalı bildirim alındılarıyla karara karşı itirazda bulunması durumunda itiraz dilekçeleri de eklenerek dosyanın Dairemize gönderilmesi gerektiğinde, itirazın kabulü ile İçişleri Bakanı tarafından şikayetin işleme konulmamasına ilişkin olarak verilen 28.08.2015 tarih ve İNS: 2015.41535 sayılı kararın kaldırılmasına, dosyanın karar ekli olarak İçişleri Bakanlığı’na, kararının bir örneğinin itiraz edene gönderilmesine 30.12.02015 tarihinde oy çokluğuyla karar verildi”

23 Mart 2016 Kocaeli- Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR