Onur Hoca için eylem yapacaklar

“Onur’umuzu savunuyoruz” metni imzacıları, bilimsel araştırma sonuçlarını kamuoyuna açıkladığı için hakkında iki ayrı soruşturma açılan ve üniversite...

BÜYÜT

“Onur’umuzu savunuyoruz” metni imzacıları, bilimsel araştırma sonuçlarını kamuoyuna açıkladığı için hakkında iki ayrı soruşturma açılan ve üniversite izin verirse hapis istemiyle yargılanacak olan Prof. Onur Hamzaoğlu için 28 Mayıs tarihinde DOSB’ta eylem yapacak.

Türk Tabipler Birliği (TTB), Sağlık Emekçileri Sendikası (SES), Türkiye’nin çeşitli üniversitelerinde yer alan bilim insanları ve öğrencileri, Dilovası’ndaki sanayi tesislerinin yarattığı kirliliğin sonuçlarını kamuoyuna açıkladığı için hakkında soruşturma açılan Kocaeli Üniversitesi Halk Sağlığı Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Onur Hamzaoğlu’na sahip çıktı. Hamzaoğlu hakkında açılan soruşturmalara tepki için “Onur’umuzu savunuyoruz” başlığıyla imza kampanyası başlatanlar, şimdi de bir dizi eylemlilik kararı aldı.

DOSB’TA EYLEM
Eylemlilikler kapsamında 28 Mayıs 2011 Cumartesi günü saat 13.00’te Dilovası Organize Sanayi Bölgesi (DOSB)’nde kitlesel bir basın açıklaması yapılacak. TTB ve SES, Eğitim-Sen ve Üniversite Konseyleri Derneği’nin öncülüğünde gerçekleşecek eyleme Türkiye’nin dört bir yanından bilim insanları ve “Onur’umuzu savunuyoruz” metni imzacıları katılacak.

MAHKEMEYE KATILACAKLAR
Ayrıca Onur Hamzaoğlu’nun kendisine yönelen hakaretleri nedeniyle Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu hakkında açtığı davanın 31 Mayıs 2011 Salı günü 2. Asliye Ceza Mahkemesi’nde görülecek duruşmasına toplu katılım sağlanacak. Mahkeme sonrasında ise “Akademik Özgürlük ve Toplumsal Sorumluluklar” başlıklı bir forum düzenlenecek.

İLİMİZLE SINIRLI DEĞİL
Eylemlilikler sadece ilimizle de sınırlı kalmayacak. 24 Mayıs 2011 Salı günü saat 12.30'da İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Kütüphanesi önünde basın açıklaması yapılacak. 26 Mayıs 2011 saat 11.00’de İzmir Tabip Odası’nda, 28 Mayıs 2011 saat 11.00’de Ankara Tabip Odası’nda basın toplantısı düzenlenecek. Öte yandan http://www.onurumuzusavunuyoruz.org/ adresinden yürütülen imza kampanyasına 4 bin 457 kişi katıldı.

ARAŞTIRMA SONUÇLARI
Onur Hamzaoğlu ve araştırma ekibi, Kandıra ve Dilovası’nda anne sütü, bebek dışkısı ve kan örneklerinde yaptıkları araştırmalar sonucu bebeklerin bile vücutlarında alüminyum, kadmiyum, çinko, kurşun ve demir gibi ağır metaller bulunduğunu tespit etmişti. Onur Hamzaoğlu araştırmayı tamamlayarak sonuçlarını açıkladıktan sonra yerel yöneticilerin ve hükümetin baskısı ile karşı karşıya kalmıştı.

İKİ AYRI SORUŞTURMA
Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu’nun hakaretlerine de maruz kalan Hamzaoğlu, hakkında “halkı yanlış bilgilendirdiği, korku ve paniğe sevk ettiği” için Sağlık Bakanlığı ve Kocaeli Büyükşehir Belediyesi ile Dilovası Belediyesi’nin talebiyle iki ayrı soruşturma başlatılmıştı. Hamzaoğlu, Kocaeli Üniversitesi izin verirse TCK’nın 213 maddesi uyarınca hapis istemiyle yargılanacak.

19 Mayıs 2011 Kocaeli- Gündem


kutuyu işaretleyip tamama basın

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR