Kocaeli kanser soluyor

Türkiye’nin en büyük sanayi bölgelerinden biri olan Kocaeli’de hava kirliliği korkutan boyutlara ulaştı. Şehrin havasını ‘kansere’ bulayan kirliliğin...

Türkiye’nin en büyük sanayi bölgelerinden biri olan Kocaeli’de hava kirliliği korkutan boyutlara ulaştı. Şehrin havasını ‘kansere’ bulayan kirliliğin insan sağlığı üzerindeki etkilerini halka duyurmasıyla etik bir kusur işlediği iddia edilen ve “halkı paniğe sürüklemek” gerekçesiyle hapis cezasıyla yargılanan Kocaeli Üniversitesi Tıp Fakültesi Halk Sağlığı Ana Bilim Dalı öğretim üyesi Prof. Dr. Onur Hamzaoğlu, 6 yıldır üzerinde çalıştığı yeni araştırmasını geçtiğimiz gün tamamladı.

 

KANSER RİSKİ YÜKSEK

Milliyet Gazetesi’nin haberine göre Hamzaoğlu’nun araştırması, şehirdeki hava kirliliğinin boyutlarını gözler önüne serdi. 2008-2013 yılları arasında yapılan hava kalitesi ölçümlerine göre, 6 yıllık periyotta Kocaelililer iki günde bir akciğer kanseri ve solunum hastalıklarına neden olabilecek kadar kirli hava soludu.  

SINIR DEĞERİN 20 KATI
Hamzaoğlu, araştırmasında Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın Kocaeli hava kalitesi izleme istasyonunun saatlik ölçüm verilerini kullandı. Araştırmaya göre, söz konusu tarihler arasında yapılması gereken 52 bin 609 ölçümden 45 bin 818’i gerçekleştirildi. 6 bin 791 ölçüm ise yapılmadı. Araştırma, PM10 (partikül madde) ölçümlerinin bazı günlerde Dünya Sağlık Örgütü sınır değeri olan 50 mikrogram/metreküp değeri yaklaşık 20 kat aştığını ortaya koydu. Hamzaoğlu, ölçüm yapılan 1887 günden 964’ünde havada kanser riskinin bulunduğunu belirledi.


HALK KANSER SOLUYOR

Hamzaoğlu, Dünya Sağlık Örgütü Uluslararası Kanser Araştırmaları Ajansı’nın 17 Ekim 2013’te hava kirliliğini kanser nedeni olarak kabul ettiğine dikkat çekerek, “Kocaeli’de 2008-2013 yıllarında her iki günden birinde hava kirli. Yani kanser solunuyor. Bu duruma acil müdahale edilmesi gerekiyor” dedi. 6 yılın ortalamasının 60 mikrogram/metreküp olarak belirlediğini kaydeden Hamzaoğlu şunları söyledi:

DAVA AÇABİLİRSİNİZ

“Hava kirliliği, bebeklerde ve çocuklarda hastalık ve ölümlere, yetişkinlerde ise solunum sistemi hastalıklarıyla kalp krizi başta olmak üzere pek çok sağlık sorununa yol açıyor. Dünya Sağlık Örgütü, hava kirliliğinin dünya genelinde her yıl 6 milyondan fazla insanın erken ölümüne neden olduğunu açıkladı. Kocaeli Cumhuriyet Başsavcılığı, hava kirliliğine neden olanlar ile bunlara engel olmakla görevli il yöneticileri hakkında soruşturma başlatmalı. Kanserli hastalar, kanser nedeniyle hayatını kaybetmiş vatandaşların yakınları da il yönetimine dava açmalı.”

 

HAMZAOĞLU BERAAT ETTİ

İlimizin Kandıra ve Dilovası ilçelerinde 2011 yılında lohusaların ilk süt ve yeni doğan bebeklerin ilk kakalarındaki ağır metal (alüminyum, çinko, arsenik, demir, bakır) miktarının normalin üzerinde olduğunu saptayan çalışmasıyla tartışmalara konu olan Prof. Dr. Onur Hamzaoğlu, bulgularını henüz bir dergide yayımlamadan halka duyurması üzerine idari ve adli soruşturmalara uğramıştı.  Halkı paniğe sürüklemekten hâkim karşısına çıkan Hamzaoğlu, beraat etmiş, rektörlüğün başlattığı soruşturmada da ceza almamıştı.

22 Haziran 2014 Kocaeli- Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR