Körfez Belediyesi Çağrı Merkezi hizmete girdi

Körfez Belediyesi, Çağrı Merkezi uygulaması ile yeni bir hizmet başlattı. Körfez Belediyesi tarafından, vatandaş ihtiyaçlarına ve beklentilerine hızlı...

BÜYÜT

Körfez Belediyesi, Çağrı Merkezi uygulaması ile yeni bir hizmet başlattı. Körfez Belediyesi tarafından, vatandaş ihtiyaçlarına ve beklentilerine hızlı ve etkili bir şekilde cevap verebilmek amacıyla kurulan Körfez Belediyesi Çağrı Merkezi’ne, vatandaşlar 0262 500 00 50 numaralı telefonla ulaşabilecekler.

Köfez Belediyesi personeli, telefonda temel iletişim teknikleri konusunda yetkin hale gelmesi ve görüşmelerde vatandaş odaklı bakış açısını yansıtarak verimlilik hedeflerine ulaşabilmesi için Telephonedoctor Türkiye firmasından Telefonda Etkin İleşitim eğitimi aldı. Telefonu karşılama, ihtiyacı anlama, dinleme, soru sorma ve uğurlama teknikleri ve devamlı uygulamaları gereken standartlarla ilgili eğitim gören personelin ortak bir kurum dilinde hizmet vermesi ve vatandaşları memnun etme esasının bilincinde olan profesyonel bir ekip tarafından yürütülmesi amacıyla yapılan eğitim iki gün sürdü. Eğitimin sonunda, programa katılan personelin sertifikasını Körfez Belediye Başkanı Yunus Pehlivan verdi.

BİLGİ VERİLECEK
Çalışma ile ilgili bilgi veren yetkililer “Körfezliler, artık belediye ile ilgili pek çok işlemi, belediyeye gelmeden 0262 500 0050 numaralı telefonu arayarak gerçekleştirebilecek. Belediyenin görev ve yetki alanına giren her konudaki istek ve şikayetlerini de, yine bu telefonla Çağrı Merkezi’ni arayarak iletebilecekler. Körfez Belediyesi tarafından başlatılan Çağrı Merkezi uygulaması ile vatandaşlar, belediyeye hem çok kolay bir şekilde ulaşabiliyor, hem de hızlı, kaliteli ve profesyonel hizmet alıyor. Vatandaşlarla yapılan tüm görüşmelerin, hizmet kalite standartları ve iletişim güvenliği nedeniyle kayıt altına alındığı Çağrı Merkezi’nce, her işlem sonuçlandırılmakta, süreçler ve sonuçlar hakkında ilgili vatandaş geri aranarak bilgilendirilmektedir. Sistem aynı zamanda memnuniyet araştırmalarını da yerine getiriyor.” şeklinde açıklama yaptı.

KÖPRÜ GÖREVİ
Çağdaş belediyecilikte en önemli işlevlerden birini de çağrı merkezlerinin üstlendiğini belirten Körfez Belediye Başkanı Yunus Pehlivan,“ Kurumsal dönüşümün bu önemli ayağı olan bu merkez vatandaşla belediye arasında köprü görevi üstleniyor. Bu merkez sayesinde vatandaşlarımızın taleplerinin en kısa sürede karşılanmasının yanı sıra hizmet stratejilerimizde yol haritamız da belirlenmiş oluyor.’’ dedi.

05 Şubat 2013 Kocaeli- Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR