Posco’nun merkezi İzmit olacak

İl Genel Meclisi’nin toplantısında Posco’nun kuracağı tesis tartışmalara neden oldu. Kibar Holding Proje Yöneticisi Mehmet Aydın, Posco’nun merkezinin...

BÜYÜT

İl Genel Meclisi’nin toplantısında Posco’nun kuracağı tesis tartışmalara neden oldu. Kibar Holding Proje Yöneticisi Mehmet Aydın, Posco’nun merkezinin İzmit olacağını söylerken, CHP’li üyeler “Vicdanınız rahat mı?” diye sordu

İl Genel Meclisi’nin şubat ayı 4. bileşimi dün Valilik 100. Yıl Toplantı Salonu’nda yapıldı. İl Genel Meclis Başkanı Ali Ayaz’ın yönettiği toplantıda Posco, Kibar Holding ve Daewoo ortaklığında yapılacak paslanmaz çelik fabrikası tartışıldı. Meclis toplantısına davet edilen Kibar Holding A.Ş. Proje Yöneticisi Mehmet Aydın, Alikahya Asım Kibar OSB’de yapılacak tesisler hakkında ayrıntılı bilgi verdi. Posco’nun dünyanın en büyük üçüncü çelik üreticisi olduğunu belirten Aydın, yılda 40 milyon ton üretim yapan Posco’nun yetkililerinin fabrikayı kurmak için 2 yıl öncesinden Arslanbey’de inceleme yaptığını, Kibar Holding olarak Posco ile temmuz ayı itibariyle görüştüklerini söyledi.

1000 KİŞİYE İŞ İMKANI
Aydın, 21 ayda tamamlanacak ilk aşamada 200 bin ton/yıl, daha sonra da 600 bin ton/yıl üretim hedeflenen 350 milyon dolarlık yatırımın rekabet nedeniyle gizli tutulduğunu dile getirdi. Tesisin 2010-20 yıllarının teknolojisine uygun olarak doğalgaz yakıtı kullanılacak Paslanmaz Yassı Çelik Soğuk Haddeleme Tesisleri olarak kurulacağını belirten Aydın, Kibar Holding olarak tesislerin Karasu’da yapılmasını istediklerini ancak büyük ortak Posco’nun İzmit’te yapılmasında ısrar ettiğini açıkladı. Aydın, “Posco kurulduğunda bin kişiye iş imkanı sağlanacak ve çalışacaklar İzmit’ten alınacak. Dolaylı iş imkanları doğacağı gibi diğer yabancı sermaye yatırımlarına örnek olacak. Posco’nun merkezi İzmit olacak” dedi.

SOĞUK HADDELEME TESİSİ
Aydın, ÇED sürecinde 38 kurumun görüşü alındıktan sonra tesislerin tamamen çevreye duyarlı olarak inşa edileceğini belirterek şunları söyledi “Alikahya’da tesislerde sadece Soğuk Haddeleme Tesisi kurulacak. Biz aynı ülkede yaşıyoruz, sizin kadar çevreye duyarlıyız. Her türlü atık tesislerde arıtmadan geçirilecek, zaten soğuk haddeleme üretiminde ortamın temiz olması gerekiyor. Burada sıcak haddeleme tesisi kurulmuyor zaten istesek de kuramayız, çünkü OSB’lerde kurulmaz. Tesislerin ulaşım merkezleri içinde olmasının avantaj ve dezavantajları var. Güney Kore’den gelecek maddeler Derince Limanı’ndan TIR’larla fabrikaya ulaşacak. Liman fabrika arasında demiryolu projemiz var.”

VİCDANINIZ RAHAT MI?
Aydın’ın konuşmasının ardından CHP’li meclis üyesi Ahmet Uzun, tesislerin yapılacağı toprakların mutlak tarım arazisi olduğunu öne sürerek, “Ben o topraklara mısır ektim. Bizim fabrika kurulmasına itirazımız yok, yer seçiminde yanlışlık var. Nüfus yoğunluğunun yaşadığı yer Kartepe, İzmit’i bitirir. Vadi çanak içine yapılacak tesisler bir faciadır. Vicdanınız rahat mı, Korelilere peşkeş çekiliyor, kurulmaması için direniş yapacağız” dedi. CHP’li Dursun Genç ise Posco’nun ekonomik avantajları düşünmesinin doğal olduğunu ancak şehrin göbeğinde yapılmasının doğru olmadığını söyledi. Genç, “Kore’deki tesisler şehir merkezinde mi?” diye sordu.

AKP’LİLER GAYET MEMNUN
OSB’lerin önceki yıllarda planlandığını asıl yanlışın o topraklarda OSB’ye izin verilmesinin olduğunu belirten CHP’li Nurhan Atalay ise “Kocaeli sanayiye doydu, biz artık sanayi istemiyoruz, yatırımlar doğuya yapılsın. Madem tesisler yapılacak, alınacak işçiler şehir dışından gelmesin, bu konuda kente garanti vermelisiniz” diye konuştu. AKP Grup Sözcüsü Celal Özkaraaslan ise çelik ve sıcak haddelemenin Kore’de soğuk haddelemenin İzmit’te yapılacağını bilmenin kendilerini sevindirdiğini belirterek, “Bu bölgenin OSB planlaması 1992-93 yıllarında yapıldı. Dönemin Belediye Başkanı iyi ki yaptık diyor. Kimsenin OSB’ler de pamuk, patates ekmesi beklenemez. Şirket merkezinin İzmit’te olması sevindiricidir. Vergisini bu kente yatıracak” dedi.

ELMAS YAKACAK
Meclisteki konuşmalar tartışmalar uzayınca AKP’liler, cuma namazı vakti geldiğini belirterek, konunun kapatılmasını istedi, CHP’liler bu duruma tepki gösterdi. Tartışmalar devam ederken CHP’li meclis üyesi Atalay’ın “Cuma namazını kaza edersiniz” sözleri gülüşmelere neden oldu. Oturumu yöneten Başkan Ali Ayaz, “Meclisi ben yönetiyorum, kimsenin canının sıkılmasına hakkı yok. Gerektiği zaman bitiririm” diyerek AKP’lilerin talebini geri çevirdi. Öte yandan İl Genel Meclisi’nin neşe kaynağı CHP Grup Sözcüsü Ahmet Elmas, toplantıyı takip eden basın mensuplarını şaka yollu tehdit etti. Elmas’ın “Yarın gazetelerde ‘Posco’nun kurulmasını AKP istiyor, CHP istemiyor’ diye yazan olursa gider o basını yakarım” sözleri salonu kahkahaya boğdu.

04 Şubat 2011 Kocaeli- Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR