150 senelik buzdolabı bulundu

İzmit Belediyesi'nin 'Tarih Koridoru' projesi kapsamında restorasyona alınan tarihi ahşap yapının içinde toprağa gömülü büyük bir küp bulundu. Arkeolo...

BÜYÜT

İzmit Belediyesi'nin 'Tarih Koridoru' projesi kapsamında restorasyona alınan tarihi ahşap yapının içinde toprağa gömülü büyük bir küp bulundu. Arkeologların gözetiminde açılan ve içi boş olan küpün, gıdaların bozulmadan saklanması amacıyla kullanıldığı anlaşıldı.

İzmit'te sayıları hızla azalan ve şu anda koruma altına alınan Kapanca Sokak'ta 150- 200 yıllık evlerin kurtarılması için İzmit Belediyesi 'Tarih Koridoru' adı altında restorasyon çalışmaları başlattı. Buradaki bir bina ise büyük ölçüde zarar gördüğünden aslına uygun yenisinin yapılması amacıyla bir bölümü tamamen yıkıldı. Yıkımın ardından zeminde temizlik çalışması yapılırken çalışanlar toprağa gömülü bir küp bulunması üzerine durumu hemen Kocaeli Etnografya Müzesi Müdürlüğü'ne bildirdi.

BUZDOLABI OLARAK
Buraya gelen ekiplerin gözetiminde açılan küpün içinden herhangi bir şey çıkmazken, bunun o dönemlerde buzdolabı olmadığı için başta su olmak üzere sıvı ve kuru gıdaların bozulmaması ve serin tutulması amacıyla kullanılan bir küp olduğu anlaşıldı. O dönemlerde evlerde gıdaların bozulmadan saklanması için toprağa gömülü bu küpler kullanılıyordu. Her evin alt katlarında bu amaçla kullanılan irili ufaklı toprağa gömülü birkaç küp bulunuyordu.

22 Ağustos 2011 Kocaeli- Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR