Santrale hayır!

Sanayinin yıllarca külfetini çeken ve çevre sorunlarıylaGebze bölgesine şimdi de Gaz çevrim santrali kurulacak. Çerkeşli'ye kurulacağı iddia edilen sa...

BÜYÜT

Sanayinin yıllarca külfetini çeken ve çevre sorunlarıyla
Gebze bölgesine şimdi de Gaz çevrim santrali kurulacak. Çerkeşli'ye kurulacağı iddia edilen santrali köylüler istemiyor.

Gebze’de yapılacak Gaz çevrim santrali ortalığı karıştırdı. Önceki gün gerçekleştirilen ihaleyle İtalyan Ansaldo firması Gebze’ye 640 milyon Euro yatırımla Gaz çevrim santrali yapmaya hak kazanmıştı. Ancak sanayiden yeterince çeken Gebze7de yeni bir santralin daha kurulacak olması tepki topluyor. Santralin çevreye vereceği zararlar, patlama tehlikesi gibi bir çok şey vatandaşları huzursuz etti. Hele ki santralin yapılacağı yer konusu endişeleri bir kat daha artırdı.

KÖYLÜ TEPKİLİ
Gaz çevrim santralinin kurulacağı yerin Çerkeşli köyü olduğu öğrenildi. Zaten büyük bir risk altında olan, arazi rantçılarının hedeflerinde olan köylerimiz de eskisi gibi meyve de yetişmiyordu. Sanayinin etkisiyle asırlık meyve ağaçları bir bir yok olurken, köylü artık nefes alacak durumda bile değildi. Son gelişmeyle birlikte gazetemize dert yanan köylüler santral istemediklerini ifade ettiler. Yapılacak tesisin sağlıklarını ve geleceklerini olumsuz yönde etkileyeceğini kaydeden köylüler tesisin şehrin dışında yapılmasını istiyorlar. Santralin kurulmasıyla birlikte İtalya’nın Cenova kentinde üretilecek olan AE94,3A tipi tirübünlerin yüksek verimlilik ve çevre koruması esasları ön planda tutularak tasarlandığı ifade edelirken, tesisin ne kadar sağlıklı olacağı tam bir muamma.

20 Temmuz 2011 Kocaeli- Gündem


kutuyu işaretleyip tamama basın

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR