Tüpraş 2013 yılını 1.2 milyar TL kar ile kapattı

    Avrupa ve Akdeniz petrol ürün talepleri zayıf bir seyir gösterirken, küresel talebin itici gücü olması beklenen Çin ve Hindistan’da talebin özelli...

 

 

Avrupa ve Akdeniz petrol ürün talepleri zayıf bir seyir gösterirken, küresel talebin itici gücü olması beklenen Çin ve Hindistan’da talebin özellikle orta distilat katmanında yatay seyretmesi yanında, yapılan kapasite artışları arz talep dengesini bozmuştur. Öte yandan, 20 dolar/varil seviyelerine kadar yükselen WTI hampetrol fiyat avantajı ve düşük doğalgaz maliyeti ABD rafinerilerini sektör genelinden olumlu yönde ayrıştırmıştır. Yüksek kapasite kullanımı ABD’nin motorin ihracatını artırırken, benzin dahil olmak üzere net ürün ihracatçısı olmasını sağlamış, Avrupa ve Akdeniz bölgesine artan ihracat bölgemizdeki rekabeti daha da zorlaştırmıştır. İran yaptırımları ve Irak’ta süre gelen istikrarsızlığın yanı sıra, Ural Hampetrolü’nün daha yüksek oranda Asya pazarına yönelmesi, ağır hampetrol fiyatlarını yükseltmiş ve 2012 yılında 4,21 ABD Dolar/varil olan Akdeniz Rafineri Marjı, yüzde 60 oranında azalarak, 2013 yılında 1,67 ABD Dolar/varil düzeyine gerilemiştir. Bununla birlikte, Tüpraş’ın net rafineri marjı Akdeniz referans marjından daha iyi performans göstermiş, 2013 yılında geçen yıla göre 0,86 Dolar/varil azalarak 2,45 Dolar/varil seviyesinde gerçekleşmiştir” denildi.

  Tüpraş’ın değişen pazar dinamikleri ve artan riskler doğrultusunda gerçekleştirilen üretim ve satış optimizasyonlarına bağlı olarak, toplam kapasite kullanımının yüzde 81,6’dan yüzde 79,1 seviyesine düştüğü belirtilen açıklamada şunlara yer verildi: "Bu çalışmalar sonucunda beyaz ürün verimi yüzde 2,1 artarken, toplam ihracattaki 1 milyon 16 bin ton (yüzde 17) azalmanın, 786 bin tonu düşen fueloil ihracatından kaynaklanmıştır. İhracattaki düşüşe ilave olarak ithal motorindeki 365 bin ton azalmanın yarattığı satış kaybı nedeniyle toplam ürün satışları 1 milyon 358 bin ton (yüzde 5,3) azalmıştır. Satış hacmi ve petrol fiyatındaki düşüşe paralel olarak, satış gelirleri geçen yılın yüzde 3,2 altında gerçekleşmiş, rafineri marjlarındaki gerileme ve faaliyet karında azalmanın yanı sıra, kurdaki yükseliş ile oluşan kur farkı giderinin etkisi ve Rekabet Kurumu tarafından kesilen 412 milyon TL cezanın dörtte üçü nispetinde ödenecek olan 309 milyon TL için ayrılan karşılık neticesinde, geçen yıl 1 milyar 350 milyon TL düzeyinde olan vergi öncesi kar, bu yıl 13 milyon TL olarak gerçekleşmiştir. 2013 yılında FuelOil Dönüşüm Projesi yatırım teşvikinden kaynaklanan 1,2 milyar TL ertelenmiş vergi geliri nedeniyle net dönem karı 1,2 milyar TL seviyesinde oluşmuştur."

  Tüpraş’ın yatırımlarına hız kesmeden devam ettiği belirtilerek, “Dalgalı ve risk unsurlarının arttığı bir ortamda hız kesmeden yatırımlarına devam eden Tüpraş, 2013 yılında FuelOil Dönüşüm Projesi dahil olmak üzere, toplam 2,8 milyar TL yatırım harcaması gerçekleştirmiştir. Kasım 2014’te devreye girdiğinde ülkemiz cari açığının azaltılmasına ve Tüpraş’ın faaliyet karlılığına önemli katkı sağlayacak FuelOil Dönüşüm Projesi’nde başlangıçtan bugüne kadar 2,2 milyar dolar harcanmıştır. 2014 Ocak ayı sonu itibariyle projenin yüzde 92’si tamamlanmıştır. Tüpraş, sürdürülebilir karlılığını arttırmak için başlattığı yatırımlarına basiret ve istikrarla sürdürerek risklerini en iyi seviyede yönetip, verimliliğini arttıracak yenilikçi uygulamalarla, ülkemizin petrol ürünleri ihtiyacını karşılamaya, hissedarlarımız ile iş ortaklarımız için değer üretmeye devam edecektir” denildi.

 

20 Şubat 2014 Kocaeli- Gündem


kutuyu işaretleyip tamama basın

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR