Ellibeş: Kentsel dönüşüm gereklidir

Gölcük’te yapılacak olan Kentsel Dönüşüm hakkında bilgi veren Gölcük Belediye Başkanı Ellibeş “Kentimizde merkez üssü olarak yaşanan hem yapılarda he...

Gölcük’te yapılacak olan Kentsel Dönüşüm hakkında bilgi veren Gölcük Belediye Başkanı Ellibeş “Kentimizde merkez üssü olarak yaşanan hem yapılarda hem yaşayanlarda derin izler ve tahribatlar bırakan deprem felaketi böyle bir dönüşümün gerekliliğini oluşturmaktadır. Bunun içinde gereken bütün önlemleri alıyoruz. Dumlupınar Mahallesinde yer alan, kuzeyde Adnan Menderes Bulvarı, doğuda 57’nci sokak, güneyde karayolu, batıda 54’ncü sokak ile çevrili yaklaşık 37000 m2 alanda üzerinde sanayi dükkânlarının yer aldığı alanın dönüşümü hedeflenmektedir” dedi.

 

KAVŞAK İHALESİ

Büyükşehir Belediyesi ile ortaklaşa projeler ürettiklerini söyleyen Belediye Başkanı Mehmet Ellibeş “Bu projelerden biriside otoparktır. Albay Burak Caddesi’nde inşaatına başlanılan katlı otopark Haziran 2015 tarihinde tamamlanacaktır. Büyükşehir Belediyesi ile birlikte Hisareyn, İhsaniye ve bağlı köylerin geçişlerini daha güvenli hale getiren Hisareyn Köprülü Kavşak ve FORD Otosan Lojistik yolunun ihalesi Nisan 2015 tarihinde yapılacaktır” dedi.     

 

RAHVAN AT YARIŞLARI İÇİN TESİS

Tarih koridoru projesi kapsamında çalışmaların devam ettiğini belirten Ellibeş “Değirmendere Eski Yalı Mahallesi Evleri restorasyon ihalesi 11 Şubat 2015 tarihinde yapıldıktan sonra çalışmalar başlamıştır. 17 Ağustos Rahvan At Yarışları Koşu pisti yanında yapılacak olan Rahvan At Bakım ve Konaklama Yapısı’nın ihalesi 18 Şubat tarihinde yapıldı. Tesislerin tamamlanması ile binicilik eğitimi, rahvan koşu ve atlı sporlar yapılacaktır” açıklamasında bulundu.

 

İHSANİYEYE KENT MEYDANI

Tarih koridoru projesi kapsamında ilçenin önemli değişim yaşanacağını belirten Ellibeş “Yukarı Değirmendere meydanı ve çevre düzenlemesi ihalesi 3 Mart tarihinde yapılarak çalışmalara hız verildi. Bu yıl içerisinde proje tamamlanacak. Saraylı Meydan Projesinin ihalesi tamamlandı. Bu yıl içerisinde ihalesi yapılacak. Büyükşehir Belediyesi ile birlikte İhsaniye Kent Meydanı projesinin ihalesi Mart ayı içerisinde yapıldı. Bu yıl içerisinde tamamlanacak” değerlendirmesinde bulundu. 

 

SPOR KOMPLEKSİ

Belediye tarafından arsası verilen Gölcük Adalet Sarayı’nın inşaatının Adnan Menderes Bulvarı’nda devam ettiğini belirten Ellibeş “Gençlik Merkezi’nin yapım işinde sona gelindi en kısa sürede hizmete açılacaktır. Büyükşehir Belediyesi ile birlikte içerisinde spor salonu, basketbol, futbol ve voleybol sahaları, fitness ve çocuk oyun alanları bulunan İhsaniye Çiftlik Spor Kompleksi’nin ihalesi yapılarak bu yıl içerisinde hizmete girecektir” dedi.

 

FİZİK TEDAVİ MERKEZİ

300 öğrenci kapasiteli Yüksek Öğrenim Öğrenci Yurdu’nun yakın tarihte hizmete açılacağını söyleyen Belediye Başkanı Ellibeş “Belediyenin imkânlarıyla İmam Hatip Ortaokulu, Piri Reis İlkokulu, Tersane İlkokulu, Çiftlik İlkokulu ve Hamidiye İlkokulları hizmete açılmıştır. Eski Halıdere Belediye binası bu yıl içerisinde Gölcük Devlet Hastanesi Fizik Tedavi Merkezi olarak hizmet vermeye başlayacaktır” ifadelerini kullandı.  

 

KENTSEL DÖNÜŞÜM

Gölcük’te yapılacak olan Kentsel Dönüşüm hakkında bili veren Belediye Başkanı Ellibeş “Kentimizde merkez üssü olarak yaşanan hem yapılarda hem yaşayanlarda derin izler ve tahribatlar bırakan deprem felaketi böyle bir dönüşümün gerekliliğini oluşturmaktadır. Afet sonrası hasar almış ve onarılan binalar ile ayrıca ayakta kalan binaların devam eden afet risklerine karşı bu dönüşüm projeleri ile yenilenmesi gerektiği aşikâr bir durum olarak görülmektedir. Bunun yanında kentin bu dönüşümler ile daha sağlıklı düzenli modern bir görünüme sahip olması da ayrıca önemli hedef ve kazanımlardan olacaktır” ifadelerini kullandı.

 

GÖLCÜK SANAYİ SİTESİ REZERV ALANI

Dumlupınar Mahallesinde yer alan, kuzeyde Adnan Menderes Bulvarı, doğuda 57’nci sokak, güneyde karayolu, batıda 54’ncü sokak ile çevrili yaklaşık 37000 m2 alanda üzerinde sanayi dükkanlarının yer aldığı alanın dönüşümü hedeflenmektedir diyen Ellibeş “Söz konusu alanın bu amaçla Hisareyn, Karaköprü Mahallesi'nde karayolu kuzeyinde Gölcük Sanayi Sitesi Rezerv Alanı olarak yaklaşık 10.4000 m2 belirlenen alana taşınması planlanmaktadır. Bu alanda kentte yer alan benzer nitelikte iş yerleri, oto galerileri, dini tesis, meslek okulu, mermerci, hurdacı gibi işyerlerinin bulunması hedefleniyor.

 

ŞEHRİN MERKEZİ

Merkez Mahallesinde yer alan kuzeyde 19 Mayıs Caddesi, doğuda 20’nci sokak, güneyde karayolu, batıda Amiral Sağlam caddesi ile çevrili yaklaşık 40 bin m2 (Gazi İlköğretim Okulu arsası ve çevresi) alan belirlendi. Bu alanda orta hasarlı yapıların varlığı farklı kat adedinde yapılar olması, şehrin merkezi niteliğinde olması, trafik sıkıntısı gibi sorunlar nedeniyle yeniden yapılacak planlama ile yerinde dönüşüm hedeflenmektedir” şeklinde konuştu.

25 Mart 2015 Kocaeli- Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

01

NURSEN ALMAK - GEÇ OLMADAN SESİMİZİ DUYAN OLACAK MI

Başkanım daha öncede yazdım gene yazma gereği duydum. Atatürk Bulvarı üzerinde Serhat Apartmanı bu bina depremde yeterince zarar gördüğü halde yıkım listesinde yok. Allah rızası için bu bina tekrar tekrar incelensin bir daha olası bir depremde bizler ölmeden ilgilenilsin rica ediyorum.

Yanıtla . 0Beğen 25 Mart 17:29
Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR