“Pazarcılar Odası’nın elde ettiği ranta son verildi”

İzmit Belediyesi’nden gelen açıklamaya göre bu karar doğrultusunda Pazarcılar Odası’nın pazarcılardan elde ettiği ranta son verildiği belirtildi.  ...

BÜYÜT

İzmit Belediyesi’nden gelen açıklamaya göre bu karar doğrultusunda Pazarcılar Odası’nın pazarcılardan elde ettiği ranta son verildiği belirtildi.

 

İzmit Belediyesi’nin önceki gün gerçekleştirilen ocak ayı meclis toplantısında pazarcılar, işgaliye bedelinin belediyeye ödenmesi ve miktarın da 500TL’ye çıkarılmasına karşı çıkmıştı. Meclis tarafından kabul edilen ‘Pazar Yerlerinin Devir Ücret Tarifesi’ kararı gereği dün İzmit Belediyesi’nden açıklama geldi. Gelen açıklamaya göre bu karar gereği Pazarcılar Odası’nın hukuk dışı uygulamalarına son verildiği açıklandı.

 

“PAZARCI ESNAFININ LEHİNE BİR KARAR”

Açıklamada yer verilen ifadeler şu şekilde; “Bu zamana kadar Pazarcılar Odası yönetimi, pazarcı esnafımızdan bağış adı altında çifte standartlar uygulayarak devir ücreti talep etmekteydi. İzmit Belediye meclisi tarafından alınan bu kararla yıllardır çifte standartlara maruz kalan pazarcı esnafımızın mağduriyetlerinin önüne geçilmiştir. Bu karar pazardan geçimini sağlayan üretici ve pazarcı esnafımızın lehine alınan bir karar olup pazarcılardan gelen şikâyetler doğrultusunda oluşturulmuştur.

 

“TEPKİLER DOĞALDIR”

Pazarcılar Odası ve odaca yönlendirilmiş bir grup tarafından gösterilen tepkiler doğaldır. Zira bu kararla Pazarcılar Odası’nın pazarcılardan elde ettiği ranta son verilmiştir. Bu düzenleme belediyeye bir gelir kalemi oluşturmak amacıyla yapılmamıştır. Kaldı ki, yeni uygulama ile pazarcı esnafımızın devir işlemlerinde; anne ve babadan çocuklara, eşler ve kardeşler arasında yapılacak devir işlemlerinde herhangi bir ücret talep edilmemektedir.

 

“HALKIN EMANETİNE SAHİP ÇIKILDI”

Yine, tahsis edilen satış yerleri, vefat etme veya iş göremeyecek derecede kaza geçirme, hastalık ya da yaşlılık gibi zaruri hallerde belediye encümeni kararı ile kanuni mirasçılara ücretsiz devredilebilecektir. İzmit Belediyesi olarak, pazarcılarımıza destek olmak adına Türkiye’deki birçok belediyenin aldığı tahsis bedeli alınması uygulaması yapılmamaktadır. Belediyemiz her zaman pazarcımızın yanında olmuştur. İzmit Belediye Meclisi aldığı bu karar ile hem Pazarcılar Odası’nın haksız uygulamasını ortadan kaldırmış, hem de halkımızın emanetine sahip çıkmıştır”

07 Ocak 2015 Kocaeli- Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

01

041 esnaf - Asıl rantı şimdi belediye alıyor

Yanıtla . 0Beğen 07 Ocak 17:46
Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR