SUMOTAŞ’ta ipler koptu, Erhan:” Yaşanacaklardan ben sorumlu değilim”

Frito Lay ile SUMOTAŞ arasında aylardır yaşanan anlaşmazlık için yapılan son toplantılarda da olumlu cevap alınamadı. İki taraf arasında anlaşma sağla...

BÜYÜT

Frito Lay ile SUMOTAŞ arasında aylardır yaşanan anlaşmazlık için yapılan son toplantılarda da olumlu cevap alınamadı. İki taraf arasında anlaşma sağlanamadığı için SUMOTAŞ Başkanı Hüseyin Erhan, Bundan sonraki süreçte yaşanacak olaylar için kendisinin sorumlu olmadığını belirterek, iftar programı yaparak sokağa çıkacaklarını ifade etti

Kent gündeminden çıkıp ülke sorunu haline gelen SUMOTAŞ ile Frito Lay arasındaki gerginlik için Cuma günü ilimiz erkleri ve tarafların yetkilileri tarafından bir dizi toplantı yapılmıştı. Cuma günü Antikkapı’da gerçekleşen toplantıda Frito Lay, İstanbul ve Kocaeli arasında sevkiyatı yapması için verdiği 12 araç teklifini 6 araca indirmiş ve yıllık cirodan ise yüzde 2 indirim istemişti. SUMOTAŞ ise bu teklifi kabul etmeyecek 6 araç yerine yüzde 2 daha indirim yapıp yıllık cirodan yüzde 4’lük indirim olmasını sunmuştu. Ancak bu tekliflerde de bir karara varılamayınca dün Frito Lay, yeni bir teklif sundu.
‘TAŞERONLUK TEKLİFİ’
Frito Lay yeni teklifte ise sunduğu 6 aracın mülkiyetinin kendilerinde kalmak üzere SUMOTAŞ tarafından çalıştırılmasını istedi. SUMOTAŞ Başkanı Hüseyin Erhan, dün yaptığı açıklamada teklifte bir yenilik olmadığını belirterek, teklifle SUMOTAŞ’ın kendi kendisine taşeronluk yapmasını istediğini bu yüzden reddettiklerini ifade etti. Bölge halkıyla ve kooperatif üyeleriyle birlikte karar aldıklarını belirten Erhan hiçbir anlaşmanın sağlanamadığını duyurdu.
“BAŞKA ŞANSIMIZ YOK….”
Erhan, araç konusunda bir anlaşma sağlayamadıklarını belirterek, “Bizim halkımız bu fabrikayı kendinden görüyor. Eğer böyle görmeselerdi güneydoğuya gitmezlerdi. Bize sundukları bu tırlar olduğu zaman bize fiyatı 20 trilyona çıkarsın yine de biz kabul etmiyoruz. Bizim bu bölgede yaptığımız iş budur. Yani bizim yarın başka bir iş yapma şansımız yok. Çaresizlikten bu işi yapıyoruz” dedi. Erhan, yaptıkları hesap üzerinde karsız olduklarını belirterek, “Araç sayımız fazla değil. Kooperatifimizde 491 üye var, 300 tane arabamız var. Bu araçların içinde günlük 80 ile 100 sevkiyatı var” dedi.
ARAÇLAR GİREMEYECEK
Başkan Erhan, Frito LAy ile aralarındaki sözleşmenin bittiğini fabrika tarafından getirilmesi planlanan 12 aracın ise halen gelmediğini, gelmesine de asla izin vermeyeceklerini kaydetti. Erhan, araçların şuan itibariyle İstanbul Ümraniye’de beklediğini, emniyetin ise TIR’ların gelmemesi yönünde uyarılarda bulunduğunu kaydetti. Erhan, “Bizim araçlarımız bunlara göre dizayn edildi. Bizler Crown fabrikasının da sevkiyatını yapıyoruz. O fabrika ile hiçbir sıkıntı yok. Ama Frito Lay’da 3 yılda bir müdür değişiyor ve sürekli bizi yakıyor. Sonuçta biz bugün itibariyle dibe geldik” dedi.
TEPKİLER AKP’YE YANSIDI
Erhan, herkesin sabırsız olduğunu ve iftar programından sonra artık herkesin fabrikasının önünden ayrılmayacağını kaydetti. Erhan, 2007 yılına kadar kooperatifte gerçekten karlı olduklarını kaydederek, şimdi ise tersi durumda olduklarını belirtti. Hüseyin Erhan, “Lojistik firmalar girince piyasa değişti. Nakliyecilik artık bitti. Son bir haftadır ben de başkanlık özelliğimi kaybettim. Ne yaşadıysak beraber yaşayacağız. Artık yaşanacak olaylardan ben sorumlu değilim. Unutulmasın ki burası AKP’nin kalesidir. Ama yaşanan bu olaylardan sonra partiden iki gün içerisinde yaklaşık 800 kişi istifa etti. Herkes bu duruma çok kırgın kesinlikle bize yapılan muameleyi kabul etmiyoruz” dedi.

31 Temmuz 2012 Kocaeli- Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR