HDP’de kongre günü!

HDP’nin 1.Olacanüstü kongresi Onur Düğün Salonu’nda gerçekleştirildi. Kongre’ye daha önceden geleceği duyurulan HDP Eş Başkanı Figen Yüksekdağ’da kat...

HDP’nin 1.Olacanüstü kongresi Onur Düğün Salonu’nda gerçekleştirildi. Kongre’ye daha önceden geleceği duyurulan HDP Eş Başkanı Figen Yüksekdağ’da katılım gösterdi.  Dün saat 13:00’da başlayan kongrede Mevcut İl başkanı Mehmet Akgül aday olmazken, İbrahim Ergin ile Ayten Yılmaz eş başkan seçildi. Kongre’nin divan başkanlığını Ali Haydar Konca üyeliklerine ise Yüksel Budak, Elif Budak ve Müslüm Sayan yaptı 297 Delege’nin oy kullanma hakkı olduğu kongrede 18 yönetim kurulu üyesi 5 disiplin kurulu üyesi ve 22 il delegesi seçildi. Kongre’de ilk olarak HDP Kocaeli il örgütü adına konuşan Meryem Demir konuşmasına geçtiğimiz aylarda Darıca, Dilovası ve Gebze’de yapılan operasyonlarla tutuklanan parti temsilcilerine selam göndererek başladı. Ayrıca kongreye katılan kişilerin isimleri okunurken Kocaeli Üniversitesi Öğretim Üyesi olan Özlem Özkan ve Onur Hamzaoğlu büyük alkış aldı.

 

TERÖRİSTLER İÇİN SAYGI DURUŞU

Kongre başlamadan önce güvenlik güçlerimizin çatışarak etkisiz hale getirdiği teröristler için şehit denilerek saygı duruşunda bulunuldu. Ayrıca saygı duruşu sırasında terörist lideri “apo” ve sözde Kürdistan lehine sloganlar atıldı.

 

YOĞUN GÜVENLİK

Kongre’nin yapılacağı salona girişlerde güvenlik güçleri yoğun güvenlik önemli aldı. İçeri girenleri didik didik arayan ekipler deyim yerindeyse kongre salonu ve çevresinde kuş uçurtmadı. Salonun ana giriş kısmında ise HDP’li gençler üst araması yaptı.

 

ÖZGÜRLÜK VE BARIŞ İÇİN

Kongrenin açılış konuşmasını yapan Meryem Demir, “Kocaeli iline aş için, ekmek için yerleşen bizlerin tüm farklılklarımızın yansıdığını bu kongre salonumuzdaki renklerden açıkça anlıyoruz. HDP bu farklılıkları birbirine benzetmeden özgürce ve barış içinde yaşanabilir bir yurt yaratmak için kurulmuş ve hedefine radikal demokrasiyi gerçekleştirme amacı koymuş bir parti olmaktan gurur ve onur duymaktadır.” Dedi.

 

ANADİLDE EĞİTİM

Anadilde eğitimi savunan tek partinin HDP olduğunu belirten Demir, “HDP anadilde eğitim ana sütü gibi helaldir diyen tek partidir. Kadına yönelik şiddete dur diyecek, çocuklarımıza huzurlu bir gelecek sağlayacak, vahşi kapitalist anlayışlayara son verecek, doğayı ve ekolojik toplumu koruyacak tüm dostları, halkları partimiz içerisinde örgütlenmeye çağırıyoruz” ifadelerinde bulundu.

 

BU NEDENLE GÜÇLÜYÜZ

Konuşmalarına devam eden Demir, “Biz yüreğimizi herkese açtık. Ve herkesin yüreğindekilere açığızı. Biz özü bir, sözü bir sıradan halk insanlarıyız. Parti İl ve İlçe örgütlerimize, parti üyelerimize yönelik yapılan her türlü saldırılara ve baskılara karşı inadına barış, inadına demokrasi ve inadına özgürlük demeye devam edeceğiz. Bu nedenle güçlüyüz, bu nedenle gelecek hepimizin olacaktır” şeklinde konuştu.

 

BOYNUMUZUN BORCUDUR

Kongre’de konuşma yapan eski milletvekili Ali Haydar Konca, “Bugün akademisyenlere yapılan, gazetecilere yapılan saldırılar iktidarın içerisindeki çatlaklardan kaynaklıdır. Terör örgütüne üye oldukları tespit edilen kişilerin vatandaşlıktan çıkarılması yaygarası bunları ne denli hukuk sistemi olduğunu göstermektedir. Bu karanlık gidişe dur demek için parlemontadaki mücadeleyi sokak mücadelesiyle birleştirmek zorundayız. Barış ve özgürlük mücadelesini vermek bizim halkımıza olan boynumuzun borcudur” ifadelerinde bulundu.

 

AKADEMİSYENLER TUTUKLANDI

Kongre’den konuşan HDP İl Eş Başkanı Mehmet Akgül, “Bugün saltanatını meşru göstermek için bir sistematik baskı politkasını yaşamaktadır. Ülkemizde en değerli akademisyenler tutuklanmakta, basın emekçilerine karşı baskı görmek durumundayız. Suruç’tan başlayarak İstanbul’a kadar ülkemizin çok yerinde katliamlar yaşadık.  Bunları neden yaşıyoruz ? Birilerinin saltanıtının deva etmesi için yaşıyoruz. İçeride Türk tipi başkanlık sistemi dışarıda Osmancılık yıkıcı politakasını yaşamaktayız.” Dedi.

 

HER BARİKATI YIKTIK

Kongre’de konuşma yapan HDP Eş Genel Başkanı Figen Yüksekdağ , “Bizler bu yolda ne engellerle karşılaştık. Ama bizler bu yolda yürürken hiç bir barikatı tanımadım. Hiç bir kavşağı dönerken etmedim. Çok şükür hep beraber sizlerin gücüyle herşey barikatı sizlerle yıkmaya başardık.  Heryerde her alanda mücadelenin bütün mevzilerinde yeni başarılar ve yeni zaferler elde etmek için gücümüzü birleştirdik” şeklinde konuştu.

 

KOCAELİ’DE MİLLETVEKİLİ ÇIKARDIK

Konuşmalarında Kocaeli’den bahseden Yüksekdağ, “HDP Ortadoğu’da ezilenlerin baharının çiçek açmış bir dalıdır. Yeni bir dil, yeni bir siyaset, yeni bir yaşam, yeni bir yönetim anlayışı koymuştur. 7 Haziran’da sizlerinde çabasıyla çok büyük bir zafer elde ettik. Kocaeli gibi bir kentte 1 milletvekili çıkarmayı başardık . Adeta siyaseti yönetenlerin kimyası değişti. O günden bu yana aldıkları yenilginin acısını halktan çıkarmaya çalışıyorlar” dedi.

 

SAVAŞ ÇIKARDILAR

Hükümete ve AK Parti’ye yüklenen Yüksekdağ , “7 Haziran’da gördüler ki Türkiye halkları onlara muhtaç değil. Türkiye halkları ellerini önüne kavuşturup bunlara muhtaç kalmayacağını gördü.  O günden bu yana memleketinin heryerini yangın yerine çevirdiler. Tek başına iktidar olamayanlar, başkan olamayanlar savaş çıkardılar.” İfadelerinde bulundu.

 

DİRENMEKTEN VAZGEÇMEYECEĞİZ

Konuşmalarına devam eden Yüksekdağ, “Bizler safımızı seçtik Her alanda önümüze serilen ablukaları kıracağız. Ablukalarla beraber ölüm bitmiyor. Zulüm bitmiyor. Biz halkımıza yapılan abluka karşısında dik duracağız. Heryerde barışı ve zaferi haykırayacağız Bu zafer için direnmekten asla ve asla vazgeçmeyeceğiz” şeklinde konuştu.

 

YÖNETİM KURULU

İbrahim Ergin, Ebru Öcal, Ayten Yılmaz, Anyur Santo, Ahmet Eryılmaz, Bediha Salhan, Ertaç Karataş, Meryem Demir, Hikmet Adıgüzel, Zakire Dündar Aydın, Hüseyin Uğur, İrfan Demirkaya, Kureyş Bilgiç, M.Emin Gün, Metin Fırat, Murat Ülgen, Orhan Eryılmaz

 

YÖNETİM KURULU YEDEKLER

Alaatin Enül, Emin Avşar, Ferhat Yıldız, Gülüstan Altıntaş, Mahir Yiğit, Paşa Kaya, Seracettin Başboğa

 

DİSİPLİN KURULU

Mehmet Akgül, Gizem Güzel, Yazgül Geçit, Nurulluah Yaşar,Nuri Tan

 

DİSİPLİN KURULU YEDEK

Süleyman Fırat, Ayhan Salhan, Suzan Memiş

baskanlar-003.jpg

10 Nisan 2016 Kocaeli- SiyasetYorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

01

Murat AKIN - işi , aşı bırakın geldiğiniz yerlere çekin gidin

Yanıtla . 0Beğen 10 Nisan 13:56
Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?


Yeni pazar yerine ilk kazma vuruldu mask
Yeni pazar yerine ilk kazma vuruldu

Milyonlarca liralık ihalenin kazananı belli oldu mask
Milyonlarca liralık ihalenin kazananı belli oldu
5 milyon emeklinin maaşı değişecek! mask
5 milyon emeklinin maaşı değişecek!
7.3 büyüklüğünde deprem! mask
7.3 büyüklüğünde deprem!
71 yaşında gençlere taş çıkartıyor mask
71 yaşında gençlere taş çıkartıyor
YHT, o kente de gidecek mask
YHT, o kente de gidecek

BEĞEN 21 B
TAKİP ET 2 B

YÜKLENİYOR