Ellibeş’ten kentsel dönüşüm toplantısı

Başkan Ellibeş toplantıda, kentsel dönüşüm hakkında merak edilen konular hakkında açıklamalarda bulunarak basın aracılığı ile kamuoyunu bilgilendirdi...

BÜYÜT

Başkan Ellibeş toplantıda, kentsel dönüşüm hakkında merak edilen konular hakkında açıklamalarda bulunarak basın aracılığı ile kamuoyunu bilgilendirdi.

Basın toplantısına; Gölcük Belediye Başkanı Mehmet Ellibeş başta olmak üzere, Gölcük Belediyesi Genel Koordinatörü Nihat Abiş, Gölcük Belediye Başkan Yardımcıları Levent Değirmenci, Kemal Kahraman, İbrahim Tektaş, Bakanlık görevlisi, Gölcük Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanı Necmi Kocaman ve basın mensupları katıldı.

Başkan Ellibeş yaptığı açıklamada; “Gölcük Halkının bizden beklediği projelerimizi zamana yayarak teker teker hayata geçirmeye devam ediyor. Halkımıza verdiğimiz sözümüzü tutmaya devam ediyoruz. Seçim beyannamemde belirttiğim gibi 2014-2019 döneminde halkımızın beklentilerine, cevap verecek projelere imza atıyoruz. Bizi iki dönemdir seçen halkımıza daha iyi yakışan Gölcük için projelerimize daha fazla ağırlık verdik.

Gölcük Belediyesi olarak 6306 sayılı afet riski altındaki alanların dönüştürülmesi hakkındaki kanun kapsamında kentsel dönüşüm projeleri planlanmaktadır. Bizim bundan sonraki hedefimizi muhalefet partilerinin de fikirlerini alarak, basın mensuplarının da fikirlerini alarak daha güzel Gölcük'ü inşa etmektir.

Acil şikâyetleri, Gölcük'te akşam saatlerinde hareket olmadığı, sosyal alanların az olması ile ilgili şikâyetleri dikkate aldık. Biz ilk olarak Gazi Ortaokulu arsasına karşılık 5 okulu tamamlayarak büyük bir başarıya imza attık. Şimdi önceliğimiz kentsel dönüşüm ile ilgili projemiz oldu. Kentsel dönüşüm kentsel gelişmenin toplumsal, ekonomik ve mekânsal olarak yeniden ele alındığı ve kentteki sorunlu alanların sağlıklı ve yaşanabilir Gölcük inşa etmektir. İlk adım olarak kent merkezinde kentsel dönüşüm yapılmasına karar aldık. Öncelikli olarak bu dönüşümü hayata geçirmeyi amaçladık.

Kentimizde merkez üssü olarak yaşanan, yapılarda ve yaşayanlarda derin izler ve tahribatlar bırakan deprem felaketi böyle bir dönüşümün gerekliliğini oluşturmaktadır. Afet sonrası hasar alan ve onarılan binalar ayrıca ayakta kalan binaların afet risklerine karşı bu dönüşüm projeleri ile yenilenmesi gerektiği aşikâr bir durum olarak görülmektedir. Bunun yanında kentin bu dönüşümler ile daha sağlıklı düzenli modern bir görünüme sahip olması da ayrıca önemli bir hedef ve kazanımlardan olacaktır” dedi.

Belediye Başkan Ellibeş, Sanayi sitesi esnafların sıkıntılarını çözecek yeni sanayi sitesi projesi hakkında da açıklamalarda bulundu: “1. bölge olarak kentimizin Dumlupınar Mahallesi'nde yer alan, kuzeyde Adnan Menderes Bulvarı, doğuda 57. sokak, güneyde karayolu, batıda 54. sokak ile çevrili 37 bin metrekare alan üzerinde sanayi dükkânlarının yer aldığı alanın dönüşümü hedeflenmektedir. Söz konusu alanın bu amaçla Hisareyn, Karaköprü Mahallesi'nde karayolu kuzeyinde Gölcük Sanayi Sitesi Rezerv Alanı olarak yaklaşık 104 bin metre kare belirlenen alana taşınması planlanmaktadır. Bu alanda kentte yer alan benzer nitelikte iş yerleri, oto galerileri, dini tesis, meslek okulu, mermerci, hurdacı gibi işyerlerinin bulunması hedeflenmektedir. İkinci bölge olarak Merkez Mahallesi'nde yer alan kuzeyde 19 Mayıs Caddesi, Doğu'da 20. Sokak, güneyde karayolu, Batıda Amiral Sağlam Caddesi ile çevrili 40 bin metrekare (Gazi Ortaokulu arsası ve çevresi) alan belirlenmiştir. Bu alanda orta hasarlı yapıların varlığı farklı kat adedinde yapılar olması, şehrin merkezi niteliğinde olması, trafik sıkıntısı gibi sorunlar nedeniyle yeniden yapılacak planlama ile yerinde dönüşüm hedeflenmektedir. Bu çalışmalar süresince belediyemiz ve Bakanlıkça görevlendirilen personelin konut ve işyerlerinde yapacağı ziyaret, anket vb. çalışmalarda yardımcı olunması hususu vatandaşlarımızca dikkate alınması önem arz etmektedir" dedi.

Belediye Başkanı Mehmet Ellibeş toplantıda ayrıca önemli konuları dile getirerek vatandaşları uyardı: "Kentsel Dönüşüm yapılacak alanlarda firma yetkilileri yarından itibaren alana iniyor. Firma tarafından görevlendirilmiş yakalarında kartları olan teknik elemanlar evlerin kapılarını çalıp durum tespitini yapacak.

Yani Bizim amacımız vatandaşları mağdur etmeden kentsel dönüşümümüzü gerçekleştirmektir. Çünkü bizim hedefimiz kentsel dönüşümü en geç 2,5 - 3 yılda tamamlamak. Şu anda bu projede engel gözükmüyor. Şu an karar alındı. Bu süreci başarıyla tamamlanacak. Proje iki bölgede aynı anda başlayacak. Amiral sağlam Caddesi'nin karayolu ile bağlantısı battı çıktı projesi ile ana yola bağlanacak.

Bu proje ilçe trafiğini çok rahatlatacak. İnşaata başlamadan önce Kamuoyu birebir maketi görecek. O yüzden ben çok heyecanlıyım. Bizler güçlü ekip ile yola çıktık. Allah'ın izni ile bu projeden yüzümüzün akı ile çıkacağız. Makette kimin dükkânının nerede olduğunu herkes görecek. Yani herkesi kendi adası içinde mülk sahibi yapmayı hedefliyoruz.

Gölcük sevdalısı isek Gölcük'ü seviyorsak herkesin bu projeyi desteklemesi gerekiyor. Yine yeniliyorum herkes kendi adası içinde ev sahibi olacak. Yanlış duyumlarla bu önemli projenin akamete uğramasını istemiyorum. Gölcük’ümüze hayırlı olsun” dedi.

11 Kasım 2014 Kocaeli- Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR