Kocaeli büyüklüğünde 11 tarım arazisi yok oldu

Tarım alanlarının her geçen yıl yok olduğunu belirten CHP Kocaeli Milletvekili Haydar Akar gereken önlemlerin alınması için TBMM’yi göreve çağırarak...

Tarım alanlarının her geçen yıl yok olduğunu belirten CHP Kocaeli Milletvekili Haydar Akar gereken önlemlerin alınması için TBMM’yi göreve çağırarak Meclis Başkanlığına komisyon kurulması için önerge verdi. Türkiye’de işlenen tarım arazilerinin son 10 yılda yüzde 10 küçüldüğünü belirten Akar, “2002 yılında 24 milyon hektar işlenen tarım arazisi 2014 yılında 20 milyon hektara düştü ve yanlış tarım politikaları ile Türkiye son 10 yılda 11 Kocaeli ili büyüklüğünde işlenen tarım arazisini kaybetmiştir” şeklinde konuştu.


“ÇİFTÇİ TARIMI TERK ETTİ”

Çiftçilere verilen desteğin yeterli düzeyde olmadığını kaydeden Haydar Akar, “Tarım alanları azalırken o topraklarda çalışan 1,5 milyon çiftçimiz de topraklarını terk etmiştir. Sadece 2014 yılında 1 milyon 100 bin dönüm arazi inşaata teslim edildi. Tarım politikası olmayan anlayış Kocaeli’de de kendini göstermeye devam etmekte” dedi.  


“BİRÇOK KÖY BOŞALTILMAK İSTENİYOR”

Akar, “Kocaeli’de yapılan tüm uyarılara rağmen tarım arazileri üzerine yapılan Posco, yine İstanbul’a su kaynağı olarak projelenen Sungurlu baraj projesi ile bölgedeki bir çok köy boşaltılmak istenmekte. Buradaki köylümüz ve yine tarım arazileri yok edilmeye çalışılmaktadır. Geleceğe dönük tarım politikalarının gözden geçirilerek önlemlerin alınması gerekmektedir” ifdelerine yer verdi.

31 Temmuz 2015 Kocaeli- Siyaset


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

02

recep - Bu gidişle sadece tarım arazisi değil toprak da kaybederiz

Yanıtla . 0Beğen 31 Temmuz 09:54
01

hakki - Mübarek tuik gibi çalışmis

Yanıtla . 0Beğen 31 Temmuz 09:54
Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR