Erol Köse’den Amir Ateş gecesinde nostalji şov

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi, Türk Sanat Müziği’nin önemli bestekârlarından Amir Ateş adına önceki akşam bir konser düzenledi. Büyükşehir Sanat Danış...

BÜYÜT

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi, Türk Sanat Müziği’nin önemli bestekârlarından Amir Ateş adına önceki akşam bir konser düzenledi. Büyükşehir Sanat Danışmanı da olan büyük ustanın birbirinden değerli eserlerinin seslendirildiği konsere sanat ve siyaset dünyasının önde gelen isimleri katıldı
Geceye katılan ve sahnede bir şarkı seslendiren CHP Kocaeli eski Milletvekili ve belediye başkanı Erol Köse, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ile Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu’na teşekkür etti.

KONSERE BÜYÜK İLGİ
Leyla Atakan Kültür Merkezi’nde düzenlenen konsere Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu, bestekâr Amir Ateş, Sanayi ve Ticaret eski Bakanı Ali Coşkun, CHP eski milletvekili ve eski Belediye Başkanı Erol Köse, Darıca Kaymakamı Osman Ateş, İl Sağlık Müdürü Hasan Aydınlık, Kandıra Belediye Başkanı Cengiz Kan, Büyükşehir Belediyesi Kültür Sanat Konservatuar Şube Müdürü Mehmet Kesen, Türk Halk Müziği Sanatçısı Kubat ve çok sayıda misafir katıldı.

AMİR ATEŞ BESTELERİ SESLENDİRİLDİ
Konserde TRT, Üsküdar Müsiki Cemiyeti ile Büyükşehir Belediyesi Türk Sanat Müziği Korosu sanatçıları Amir Ateş’in bestelerini seslendirdi. Gecede büyük ustanın kısa bir süre önce bestelediği Yahya Kemal’in “Sessiz Gemi” ile Necip Fazıl’ın “Canım İstanbul” adlı şiirleri ilk kez seslendirildi. Her iki eseri Büyükşehir Belediyesi Türk Sanat Müziği Bölümü öğretim görevlisi ve koro şefi Neşe Sarısözen okudu. Kendisi adına düzenlenen gecede büyük usta Amir Ateş de yine kendi bestesi olan “Üsküdar” adlı eseri okudu.

USTA’DAN ÖĞRENCİYE ÖVGÜ
Gecenin sürpriz konuğu olan Türk Halk Müziği sanatçısı Kubat sahneye çıkarak Amir Ateş’in en sevilen eserlerinden “Bir kızıl goncaya benzer dudağın” adlı şarkıyı söyledi. Eseri büyük bir başarılı ile seslendiren Kubat hocası Amir Ateş’ten tam not aldı.

KÖSE ŞARKI SÖYLEDİ
Türk Sanat Müziği ziyafetine dönen konserde CHP eski milletvekili ve eski Belediye Başkanı Erol Köse “Ben gamlı hazan, sense bahar” adlı eseri seslendirdi. Köse şarkının sonunda konuklardan büyük alkış aldı. Gecede bir konuşma yapan Köse, büyük bir heyecan yaşadığını dile getirdi. Köse, ‘’Biz artık hizmetlerimizi tamamladık. Evvela Başbakan’a teşekkür etmek istiyorum. Çünkü burayı Büyükşehir yaptı. Kocaeli’nin her ilçesinde kültür merkezleri oldu. Bize bu geceyi yaşatanları gönülden kucaklıyorum’’ ifadesini kullandı. TRT Sanatçılarının solo eserleri seslendirdiği konserde Erkan Keskin de iki ilahi okudu.

COŞKUN’U DUYGULANDIRAN BESTE
Konserde Sanayi ve Ticaret eski Bakanı Ali Coşkun’un elim bir trafik kazasında kaybettiği kızı ve eşi için yazdığı ve Amir Ateş tarafından bestelenen eser icra edildi. İcra sırasında oldukça duygulanan Ali Coşkun beste için Amir Ateş’e teşekkür etti.

ALKIŞLAR ARASINDA SAHNEYE GELDİ
Konserin sonunda sahneye alkışlar arasında davet edilen Amir Ateş kendisi adına düzenlenen gece için teşekkür etti. Kocaeli Büyükşehir Belediyesi’nin kültür ve sanat alanında önemli hizmetlere imza attığını söyleyen Ateş, “Aldığınız bayrağı hep ileriye taşıyorsunuz. Bir yerel yönetimin bu denli kültür sanat faaliyetlerine değer vermesi burada yaşayanlar adına şanstır. Bu nedenle başta Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu olmak üzere emeği geçenlere teşekkür ediyorum” dedi.

BAŞKANDAN AMİR ATEŞ’E ÇİÇEK
Sahneye gelen Başkan İbrahim Karaosmanoğlu ise Amir Ateş’e çiçek vererek, teşekkür etti. Amir Ateş’in Kocaeli’nin yetiştirdiği önemli değerlerden biri olduğunu kaydeden Başkan Karaosmanoğlu, büyük ustanın eserlerinin Türk Sanat Müziği’ne güç verdiğini kaydetti.
Konuşmaların ardından Başkan İbrahim Karaosmanoğlu ve Amir Ateş sanatçılarla birlikte Ateş’in “Çamlıca” adlı eserini seslendirdi.

05 Nisan 2011 Kocaeli- Gündem


kutuyu işaretleyip tamama basın

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR