Bakan Bayraktar SKADA’yı açtı

İSU’nun Atıksu ve Temiz Su Yönetim Sistemi Projesi kapsamında hayata geçirdiği SKADA Merkezi’nin açılışı Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar’...

BÜYÜT

İSU’nun Atıksu ve Temiz Su Yönetim Sistemi Projesi kapsamında hayata geçirdiği SKADA Merkezi’nin açılışı Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar’ın katılımıyla gerçekleştirildi

Birtakım ziyaretler gerçekleştirmek ve Scada Merkezi’nin açılış törenine katılmak amacıyla önceki gün ilimize gelen Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar, Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu’nu ziyaret etti. Ziyarette Vali Ercan Topaca, AKP Kocaeli Milletvekilleri Zeki Aygün, Fikri Işık, İlyas Şeker, Sibel Gönül, Kartepe Belediye Başkanı Şükrü Karabalık, Derince Belediye Başkanı Aziz Alemdar, İzmit Kaymakamı Sabit Kaya, AKP İl Başkanı Mahmut Civelek de bulundu.

“KENTSEL DÖNÜŞÜM KONUSUNDA HASSASIZ”
Büyükşehir Belediyesi girişinde protokol üyeleri tarafından karşılanan Bayraktar, Karaosmanoğlu’nun misafir salonuna gelerek katılımcılarla sohbet etti. Başkan Karaosmanoğlu, Bakan Bayraktar’ın ziyaretinden dolayı büyük bir mutluluk yaşadığını söyleyerek belediye çalışmaları hakkında bilgilendirmelerde bulundu. Bakan Bayraktar ise, “Kocaeli, sanayinin öncülüğünü yapan bir kent. Çevreciliğin de önem kazandığını görüyoruz. Organize sanayinin en fazla olduğu ilimiz. Scada’nın bu ilde hayata geçirilmesiyle de bir ilk gerçekleştiriliyor. Önemsediğimiz kentsel dönüşüm projesini de vatandaş odaklı belediyeler eliyle yürüteceğiz. Bu konuda çok hassasız” dedi. Buradaki ziyaretin ardından Bakan Bayraktar Scada Merkezi’nin açılışına katılmak için hareket etti.

SKADA’YI AÇTI
İSU tarafından 13 milyon liraya hayata geçirilen ve Türkiye'de ilk olma özelliği taşıyan atıksu ve temiz su yönetimi projesi kapsamındaki SKADA Merkezi’nin açılışı önceki gün Bakan Bayraktar tarafından İSU bahçesinde gerçekleştirildi. Bakan Erdoğan Bayraktar’ın katılım sağladığı açılışta Kocaeli Valisi Ercan Topaca, AKP Kocaeli Milletvekillerinden İlyas Şeker, Zeki Aygün, Fikri Işık, Sibel Gönül, Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu, AKP İl Başkanı Mahmut Civelek, İSU Genel Müdürü İlhan Bayram ve çok sayıda davetli yer aldı.

TÜRKİYE’DE İLK
İSU Genel Müdürü İlhan Bayram açılışta yaptığı konuşmada, Kocaeli’de bulunan yağmur suyu terfi merkezleri, arıtma tesisi ve sanayi tesislerinin ana kolektörlere bağlantılı noktalarının izlenmesi ve SKADA Merkezi’nden kontrol edilmesi amacıyla Türkiye’de bu sistemi ilk defa hayata geçirdik diyerek şu bilgileri verdi; “Toplam 116 ayrı noktanın SKADA Merkezi’nden izlenmesi ve kumandası sağlanmaktadır. 13 milyon liraya mal olan bu sistemin hayırlı olmasını diliyorum.” Ardından söz alan Milletvekili İlyas Şeker ise şunları kaydetti;

“GEREKEN UYARILAR YAPILIYOR”
“Planlama ve bütünlük çok önemli bir unsurdur. Gelişmekte olan ilimizde böyle bir sistemin olması çok önemli. 2004 yılında kişi başına 2,5 metrekare yeşil alan düşerken şimdi 16 metre kareye yakın yeşil alan oluştu. Kocaeli’de yaşayan herkesin 3,5 milyon dikili ağacı var.” Sonrasında söz alan Vali Ercan Topaca da yatırım ile ilgili hayırlı olsun dileklerinde bulunarak, “Bu sistem sayesinde kuruluşların atıkları kontrolsüz bir şekilde atılmayacak. Çevrecilik konusunda sanayicilerimize gereken uyarıları da yapıyoruz. Bu kentte gelecek yıllarda hayat daha iyi olacak” dedi.

“TEŞVİK ETMELİYİZ”
Son olarak konuşan Bakan Bayraktar ise, gelinen noktada çevrenin büyük bir önem kazandığını kaydederek, “Nüfusun yüzde 80’i şehirlerde yaşıyor. 2 milyona yaklaşan Kocaeli nüfusunun ilçeleri arasında bir bütünlük var. Sanayicilerimizi teşvik etmeliyiz. Çevreci toplumun bireyleri olarak da sanayiyi çabuk içselleştirmiştik. Avrupa’dan çok daha ilerideyiz. 5 Haziran Dünya Çevre Günü’nde gerçekleştirilecek olan ödül törenini çok daha kapsamlı bir şekilde yapacağız” şeklinde konuştu.

“BU SİSTEM BİR MODERNİZASYONDUR”
Asıl fotoğrafa bakmak gerektiğini de söyleyen Bayraktar, “Siyaset hizmet için var. Bu millet her sandıkta bize daha çok oy vermiştir. Bizler de en iyi şekilde hizmet vermeye çalışıyoruz. Dünya bugün Türkiye’ye imrenerek bakıyor. Güven vermeye devam edeceğiz. Bu sistem bir modernizasyondur. Böylesine önemli bir projeyi diğer iller de görecek ve hayata geçirecektir” dedi.

09 Şubat 2013 Kocaeli- Gündem


kutuyu işaretleyip tamama basın

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR