Turkcell, Gebze’de ilk yerli akıllı telefon üretecek: i-Gebze

Yerli cep telefonunu üretimi için düğmeye basan Turkcell, akıllı telefonun kod adını “Gebze” olarak belirlediTürkiye’nin geçtiğimiz yıl ithal ettiği t...

BÜYÜT

Yerli cep telefonunu üretimi için düğmeye basan Turkcell, akıllı telefonun kod adını “Gebze” olarak belirledi

Türkiye’nin geçtiğimiz yıl ithal ettiği telefon sayısının 16 milyona çıkması ve bunun 6 milyonunun akıllı telefon olması yerli üretim için sektörü harekete geçirdi. Turkcell ile Amerikan Qualcomm el sıkışarak tasarımı ve geliştirilmesi 700 Türk mühendis tarafından yapılan yerli telefonu bu yılsonuna kadar Gebze’de üretmeye başlayacak.

KOD ADI: GEBZE
Turkcell, “Kod Adı: Gebze” ismiyle duyurduğu projeyle Gebze’de ilk yerli akıllı telefonu üreteceğini açıkladı. Turkcell Genel Müdürü Süreyya Ciliv, “Akıllı telefon ile öncülük yaparak sektörün diğer oyuncularını da Türkiye’de üretime teşvik etmek ve cari açığa pozitif katkı katkı sağlamak istiyoruz” dedi. Turkcell, Mobil Dünya Kongresi 2013’te yaptığı ve Ulaştıma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım’ın ve Qualcomm Avrupa Başkanı Enrico Salvatori’nin de katıldığı toplantıyla yeni projesini duyurdu.

500 MİLYON TASARRUF
Ciliv, toplantıda yaptığı konuşmada, T serisi akıllı telefonların 750 binden fazla sattığını anlatarak şunları söyledi: “Uzun yıllardır insana ve altyapıya yaptığımız yatırımlar sayesinde teknolojiyi tüketen değil üreten ülke olmak için gereken her şeye sahibiz. Her 1 milyon yerli akıllı telefon satışı ile yaklaşık 500 milyon TL’nin Türkiye’nin cebinde kalmasını sağlamak mümkün.”

DESIGNED IN GEBZE
Konuşmasında Apple’a da atıfta bulunan Ciliv, “Bu ürünün baş tasarımcısı Turkcell Teknolojinin genç mühendisleri. Apple’ın iPhone’unda da ‘Manufactured in China’ (Çin’de üretilmiştir) ve ‘Designed in California’ (Kaliforniya’da tasarlanmıştır) yazıyor. Bu üründe de Designed by Turkcell Teknoloji Gebze’ yazacak” değerlendirmesini yaptı.

AKIL TERİYLE YAPILACAK
Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım, “Artık herhangi bir akıllı cihazın kaportasıyla yazılımı karşılaştırdığınızda, yazılım 3 kat değerli. Ama bizim vatandaşımız akıl teri ile yerlileşmeyi anlamaz, ben göreyim diyor. Bu yüzden bu iş güzel bir iş” dedi.

YILDIRIM’IN İSYANI
GSM operatörlerinin yurtdışı paket ve tarifelerine de değinen Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım, “Ben buraya (Barselona) geldim. Telefonumun hiç sesi soluğu çıkmadı ama 50 lira para yazdı. Sonra da mesaj atmışlar; ‘bizim şöyle paketimiz var. Şuna mesaj atarsanız, daha az ödersiniz diye. Bu akıllı telefonlar da fazla akıllı” diye espri yaptı. Yıldırım, iletişimden alınan vergilerle ilgili olarak sorulan bir soruya ise “Yakında bu konuda güzel haberlerimiz olacak” cevabını verdi.

AR-GE’DE 700 TÜRK MÜHENDİS
Yerli akıllı telefonun donanımında Qualcomm ana işlemci seti kullanılacak. Turkcell ve Qualcomm arasında cep telefonu, tablet bilgisayar ve makineler arası iletişim (M2M) cihazları geliştirilmesine yönelik ortak Ar-Ge faaliyetlerinde bulunmak üzere işbirliği anlaşması da imzalandı. Söz konusu telefon, Turkcell’e özel ara yüz, Türk kullanıcılara özel uygulamalar kullanacak. Turkcell’in yerlisinin, 2013 yılı içinde tüketicilerle buluşması planlanıyor. Turkcell’in 700 kişilik Ar-Ge üssü Turkcell Teknoloji tarafından geliştirilecek akıllı telefonun başta bölge ülkeleri olmak üzere ihracatı da hedefleniyor. İlk üretim yurt dışında olacak daha sonra 2013 sonunda Türkiye’de başlayacak.

TÜRKİYE’DE ÜRETİP BÖLGEYE SATACAK
QULCOMM Avrupa Başkanı Enrico Salvatori de sektörün iki lider ismi arasındaki anlaşmanın sadece Türkiye için değil bölge ülkeleri için de önemli bir gelişme olduğuna dikkat çekti. Salvatori, “Bu anlaşma çerçevesinde Turkcell, Qualcomm’un çipsetleri üzerindeki gelişmiş özelliklerden yararlanabilecek. Türkiye, cep telefonu kullanıcılarına özel uygulamalar geliştirebilecek. Turkcell’in teknoloji ve inovasyon odaklı yapısına baktığımızda bu niteliklerin markanın başarısındaki ana faktörler olduğunu görüyoruz” dedi. Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım, espirili bir dille Salvatori’ye Türkiye’ye yatırım yapmacaklarını sordu. Salvatori ise bu soruya şu yanıtı verdi: “Bu adımlar yatırım için de iyi bir başlangıç.”

SUYA VE TOZA DAYANIKLI SAMSUNG
SONY’nin su geçirmez tablet ve akıllı cep telefonu ile pazara iddialı bir geri dönüş yapması, diğer üreticilerin de bu trende ayak uydurmasına neden oldu. Dünyanın en büyük cep telefonu üreticisi Samsung, Galaxy Xcover 2 adını verdiği telefonla suya ve toza dayanıklı akıllı cep telefonunu tanıttı.

TELEKOMÜNİKASYON MERKEZİ
TÜRKİYE’yi GSMA’da temsil eden Türk Telekom Grup CEO ve Avea Yönetim Kurulu Üyesi Hakam Kanafani, SAMENA, ETNO ve GSMA’da eş zamanlı yer aldıklarını belirterek, “Bu üçlüde yer alan dünyadaki ilk firmayız” dedi. Kanafani şunları söyledi: “Türkiye eşsiz coğrafi konumu ve genç ve dinamik nüfusunun geliştirdiği uçtan uca hizmetlerle bölgenin telekomünikasyon merkezi olma yolunda emin adımlarla ilerliyor. ETNO ve SAMENA yönetim kurullarının ardından şimdi de Türkiye’yi GSMA Yönetim Kurulu’nda temsil etme ayrıcalığına kavuştuk. Bunun pazarda önemli bir gösterge olduğunu düşünüyorum.”.

27 Şubat 2013 Kocaeli- Ekonomi


kutuyu işaretleyip tamama basın

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR