‘İzmit-Gebze’ kitabı tanıtıldı

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi’nin 27’nci kitabı olan ‘İzmit-Gebze’ adlı eser Gebze Osman Hamdi Bey Kültür Merkezi’nde düzenlenen programla tanıtıldı....

BÜYÜT

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi’nin 27’nci kitabı olan ‘İzmit-Gebze’ adlı eser Gebze Osman Hamdi Bey Kültür Merkezi’nde düzenlenen programla tanıtıldı. Ordinaryüs Prof. Dr. Süheyl Ünver'in notlarında oluşan kitap kent kültür haznesine büyük katkı sağlayacak. Geniş katılımın olduğu programa Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Zekeriya Özak, Ünver’in notlarını toplayan araştırmacı-yazar Ahmet Nezih Galitekin ve çok sayıda davetli katıldı.
 
SAYISIZ MEDENİYET BU TOPRAKLARDA KAYBOLDU
Binlerce yıllık tarihiyle Kocaeli’nin tarihte çok önemli bir yere sahip olduğunu vurgulayan Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Zekeriya Özak, “Nikomedya döneminden Kocaeli’ne kadar uzanan süreçte, sayısız medeniyet ve kültür bu topraklarda yaşayıp kaybolmuştur. İşte bu gelip geçen uygarlıkları, bıraktıkları eserleriyle ancak hatırlayabiliyor ve anlıyoruz. Tarihin en önemli tanığı ve belgesi olan hatıratlar da, bu konuda bize yol gösteriyor, bilgi veriyor” dedi.
 
BU KİTAP KOCAELİ TARİHİNE DÜŞÜLMÜŞ NOTTUR
Başkan Vekili Özak, “Türkiye’mizin yetiştirdiği, en önemli dehalardan ve bilim adamlarından birisi olan Ordinaryüs Profesör Doktor Süheyl Ünver’in Kocaeli’nde bulunduğu dönemde aldığı notların, yaptığı çizimlerin ve çektiği fotoğrafların yer aldığı; elinizdeki bu hatırat çok önemlidir. Kocaeli tarihine düşülmüş, çok önemli bir nottur. Sadece tıp ilmi konusunda değil. Kültürden, sanata pek çok alanda eser veren 2500’den fazla kitap ve bilimsel makale yazan bu değerli insanın, kentimizle ilgili duygu ve düşüncelerini paylaşmak bizi heyecanlandırmaktadır” ifadelerini kullandı.
 
YAKIN TARİHİMİZE DE IŞIK TUTUYOR
Özak, son olarak şunları söyledi: “Bu eser ile aynı zamanda,  Kocaeli’nin yakın tarihindeki önemli bir döneme de ışık tutulmaktadır. Bu konuda bizden yardımlarını esirgemeyen ve arşivini paylaşan değerli tarih araştırmacısı Sayın Ahmet Nezih Galitekin’e çok teşekkür ederiz. ‘Süheyl Ünver’in Not Defteri’ olarak isimlendirdiğimiz çalışmada bugün artık var olmayan çok sayıda eseri, hayret ve üzüntüyle görecek; kentimizin önem ve kıymetini çok daha iyi anlayacaksınız”
 
TARİHİMİZİ GÜN YÜZÜNE ÇIKARDI
Kitabı hazırlayan araştırmacı-yazar Ahmet Nezih Galitekin ise Türk göz hekimliğinden diş hekimliğine, tıp tarihinden hat ve tezhibe, minyatürden ney çalmaya kadar aklınıza gelebilecek pek çok dalda çalışma yaptığını söyledi. Ordinaryüs Prof. Enver Ziya Karal’ın ‘Tarihte 3 kişi tanıyorum. Heredot, Kâtip Çelebi ve Süheyl Ünver’ şeklindeki sözlerini hatırlatan Galitekin, Ünver’in Kocaeli’nin yok olan tarihini gün yüzüne çıkardığını söyledi.
 
BİR DÖNEM DAHA HAYAT BULDU
Kocaeli tarihinde bir dönem daha satırlarda hayat buldu. Açık Hava Müzesi Kocaeli, Zamanın Aynasında Bir Ulu Şehir Kocaeli, Kocaeli Turizm Rehberi gibi kitaplarla kent tarihini kayıt altına alan Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Basın Yayın ve Halkla İlişkiler Dairesi Başkanlığı ve Kültür ve Sosyal İşler Dairesi Başkanlığı ortak çalışmasıyla bu kez Türkiye'nin yetiştirdiği ünlü bilim adamlarından biri olan Ordinaryüs Prof. Dr. Süheyl Ünver'in Kocaeli'nde bulunduğu dönemde aldığı notları ‘İzmit-Gebze’ adlı kitapta topladı.
 
1923-1969 YILLARI ARASI
Araştırmacı-yazar Ahmet Nezih Galitekin'in hazırladığı Prof. Ünver'in İzmit'e geldiği 1923, 1926, 1930, 1938, 1957, 1962, 1967 ve 1969 yıllarından bazı notların bulunduğu 315 sayfalık kitap bu özelliğiyle önemli bir arşiv niteliğinde. Kitapta, Prof. Ünver'in Osmanlıca, Arapça ve Türkçe kaleme aldığı notlar, halktan edindiği rivayetlerle birlikte o yıllardaki Türk evleri, çeşmeler, camiler, hamamlar gibi çeşitli kültür mirası eserlerin resim ve fotoğrafları yer alıyor. Ayrıca Prof. Ünver'in Gebze hakkında aynı metotla derlenmiş bilgi belge ve resimleri ile yine resim hocası Ali Rıza Bey tarafından Gebze’de çizilip kendisine bırakılan resimler bulunuyor.
 
SÜHEYL ÜNVER KİMDİR?
Süheyl Ünver, 17 Şubat 1898 tarihinde (26/27 Ramazan 1315) Kadir gecesi İstanbul Hakseki'de doğdu. Resme olan yeteneği ve ilgisiyle tanınan ve o dönemin ünlü ressamı Ali Rıza Bey'den ders alan Ünver, 1915 yılında askeriyeye girdi. Ancak ailesinin erkeksiz olması nedeniyle buradan ayrılarak lisans eğitimini İstanbul Darülfünün Tıp Fakültesi'nde tamamladı. Süheyl Ünver, 1916'dan itibaren hat, ebru ve tezhip dersleri gördü. Tıp talebesiyken savaş döneminde okulu kapalı olduğu günlerde mezar taşlarının süslemesiyle uğraşırdı. Ünver, çevresindeki yaşlılarla konuşmayı ve onların tecrübe ve deneyimlerini kaleme almayı çok severdi. Türkiye'nin dört bir yanını dolaşarak buradan edindiği bilgi, deneyim, hikâye, fotoğraf ve resimleri arşivlerdi. Kocaeli'ne de belli aralıklarla gelerek bu kentle ilgili bugün hazine değerindeki arşivi oluşturdu. Arşivi birçok yayınevi tarafından kitap haline getirildi.
 
1954’TE ORDİNARYÜS OLDU
Süheyl Ünver'in, tıp tahsilini tamamladıktan sonra ilk görev yeri Gureba Hastanesi'nde dermotoloji ve zührevi hastalıklar bölümü oldu. 1933 yılında Üniversite Reformu'yla birlikte İstanbul Üniversitesi Tıp Fakültesi bünyesinde Tıp Tarihi Enstitüsü'nü kurdu. Enstitüdeki arşiv ve kütüphanede 3000 yazma ve basma eser, tezhip, minyatür ve resimden oluşan 5000 adet sanat çalışması, yanında bilim tarihi, hekimlik, sanata dair 200 bin not birikimi gerçekleştirdi. 16 yıl sürdürdüğü Tıp Fakültesi'ndeki görevinin yanında Türk tezhibi, süslemesi, resim ve minyatür öğretmenliği yaptı. 1939'da profesörlüğe, 1954'te ordinaryüslüğe yükseldi ve 1973 yılında emekli oldu. 2 çocuk sahibi olan Ünver, 1986 yılında öldü.

28 Ekim 2011 Kocaeli- Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR