Olimpiyatlara “Erkul” damgası

Özel Erkul Koleji öğrencileri, Ankara’da düzenlenen 21. Ulusal Bilim Olimpiyatları ile 18. Ulusal Ortaokul Matematik Olimpiyatları’nın finallerine dam...

BÜYÜT
Özel Erkul Koleji öğrencileri, Ankara’da düzenlenen 21. Ulusal Bilim Olimpiyatları ile 18. Ulusal Ortaokul Matematik Olimpiyatları’nın finallerine damga vurdu. Okul öğrencileri yarışmayı 1 altın ve 1 gümüş madalya ile tamamladı

TÜBİTAK Bilim İnsanı Destekleme Daire Başkanlığı’nın (BİDEB) düzenlediği 21. Ulusal Bilim Olimpiyatları ile 18. Ulusal Ortaokul Matematik Olimpiyatları’nın finalleri Ankara’da yapıldı. Olimpiyatların nisan ayında yapılan birinci aşama sınavlarına başvuran 19 bin 594 öğrenciden 351’i, 23-24 Kasım tarihlerinde Ankara’daki ikinci aşama sınavlarına katıldı. Ortaokul Matematik Olimpiyatı’nda toplam 5 altın, 9 gümüş, 10 bronz madalya verildi. Sonuçları heyecanla bekleyen öğrencilerden madalya kazananlar ödüllerini Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Nihat Ergün, Milli Eğitim Bakan Yardımcısı Orhan Erdem ve TÜBİTAK Başkanı Prof. Dr. Yücel Altunbaşak’ın elinden aldı.

OLİMPİYATLARA
ÖZEL ERKUL DAMGASI
Özel Erkul Tunagür Ortaokulu öğrencilerinden Serhat Emre Çoban altın madalya, Hakan Güleç gümüş madalya alarak Kocaeli’nin adını bir kez daha böyle önemli bir organizasyonda duyurmanın sevincini yaşadılar. Programın ardından yarışların değerlendirmesini yapan Özel Erkul Tunagür Fen Lisesi 9. sınıf öğrencisi Serhat Emre Çoban, “Çalışmalarımda sabırlı bir şekilde benimle vakit geçirip eksiklerimi gideren öğretmenlerime, bana çalışma ortamı hazırlayıp destekleyen okuluma ve daima arkamda olan aileme teşekkür ediyorum. Bundan sonraki hedefim Junior Balkan Matematik Olimpiyatları’nda milli takıma girip uluslararası camiada da ülkemi en iyi şekilde temsil etmek” dedi.

TOPLAM 18 MADALYA
Özel Erkul Eğitim Kurumları Genel Müdürü Aytekin Özçelik de, “Bu başarıda emeği geçen tüm idareci, öğretmen ve öğrencilerimizi tebrik ediyorum. Erkul Eğitim Kurumları olarak bilime ve bilim insanına verdiğimiz değerin bir sonucu olarak Kocaeli’ne TÜBİTAK Bilim Olimpiyatları’nda 1 altın ve 1 gümüş madalya kazandırdık. Kurulduğumuz günden bu güne sadece bu yarışlarda 2 altın, 8 gümüş, 8 bronz olmak üzere toplamda 18 madalya alarak kırılması güç bir rekora imza attık” dedi.

LYS’DE EK PUAN VE BURS
Ulusal olimpiyatlarda dereceye giren öğrenciler, yarıyıl tatilinde düzenlenecek Kış Okulu’na davet edilecek. Hazırlık kurslarının ardından Uluslararası Bilim Olimpiyatları’nda Türkiye’yi temsil edecek ekipler belirlenecek. Ödül alanlar, dereceleri oranında girecekleri ilk Lisans Yerleştirme Sınavı’nda bir kereye özgü olmak üzere ek katsayı uygulamasından yararlanacak. Ayrıca, yarışmaya katıldığı alan ile ilgili bölümlerinden birine kayıt yaptırması durumunda “2205-Yurt İçi Lisans Burs Programı” kapsamında TÜBİTAK tarafından desteklenecek.
Kış okulunda başarı gösteren genç matematikçiler ise Genç Balkan Matematik Olimpiyatı’na katılacak takıma seçilecek.

ÖZEL ERKUL TUNAGÜR’DE
OLUMPİYAT ÇALIŞMALARI
Olimpiyat çalışmaları 6. sınıftan itibaren Matematik Olimpiyatı ile başlıyor, Fen Lisesi 11. sınıfa kadar devam ediyor. Ortaokulda sadece Matematik Olimpiyatları’na hazırlanan bilim takımımız Tunagür Fen Lisesi’ne adım attıkları zaman Matematik, Biyoloji, Fizik ve Kimya branşlarında yetenek ve kabiliyetlerine göre dallara ayrılıyorlar. 6. sınıftaki bir olimpiyat öğrencisi bilim kampları hariç haftada 21 saat matematik çalışıyor ve 7-8-9-10-11. sınıfa kadar bu yoğunluk devam ediyor. Çalışılan bu matematiğin ise ortaokul müfredatıyla pek alakası yok. 6. sınıfın başında YGS Matematiği ile başlanıp 5 ay içerisinde çıta biraz daha yükseliyor. Şöyle örnek verecek olursak 6. sınıfın başında bu işe başlayan olimpiyat öğrencisi çırak, 5 ay sonra kalfa, 10 ay sonra da usta seviyesine gelebilmektedir. 7 ve 8. sınıfta ise üniversite seviyesine yakın matematik eğitimi almaktadır. Tunagür Fen Lisesi’nde şu anda Matematik branşında 3, Fizik branşında 4, Kimya branşında 10 ve Biyoloji branşında 9 öğrenci bilim olimpiyatlarına hazırlanıyor.


ÖNEMLİ BAŞARILAR
Olimpiyat öğrencileri ulusal matematik yarışmalarını ve zekâ yarışmalarını takip edip bu sınavlara giriyor ve ciddi başarılar elde ediyorlar. Son olarak TÜBİTAK Matematik Olimpiyatları’nda iki öğrencinin başarılı olmasının yanı sıra Türkiye Zeka Vakfı’nda 1 öğrenci Türkiye birincisi oldu. Matematikçiler Derneği tarafından düzenlenen Akıl Oyunları yarışmasında ise okulun 3 kişilik öğrenci grubu Türkiye birinciliğini elde etti.


Özel Erkul Tunagür Eğitim Kurumları’nın
2008-2013 yılları arasındaki olimpiyat başarıları

14. TÜBİTAK Ulusal İlköğretim Matematik Olimpiyatı
2 Gümüş (Abdüllatif Köksal, Mücahit Çolak), 2 Bronz (Anılcan Ataç, Melih Mutlu)

Türkiye Zeka Vakfı 14. Zeka Oyunları Yarışması
(Tunagür Fen Lisesi Öğrencisi Melih Mutlu Türkiye Birincisi)

15. TÜBİTAK Ulusal İlköğretim Matematik Olimpiyatı
1 Gümüş (Hami Karadeniz), 3 Bronz (Yunus Kardaş, Ahmet Erdem, Çetintaş, Muhammet Emin Vergili)

Matematikçiler Derneği 8. Matematik Sempozyumu Akıl Oyunları Yarışması Takım Halinde Türkiye Birinciliği (Hami Karadeniz, Ahmet Erdem Çetintaş, Muhammet Emin Vergili)

Türkiye Zeka Vakfı 15. Zeka Oyunları Yarışması
Tunagür Fen Lisesi Öğrencisi (Hami Karadeniz-Türkiye Dördüncüsü)

15. Ulusal Akdeniz Üniversitesi Matematik Olimpiyatı
2 Altın (Abdüllatif Köksal, Melih Mutlu), 1 Bronz (Hami Karadeniz)

16. TÜBİTAK ulusal İlköğretim Matematik Olimpiyatı
1 Gümüş (Furkan Süngü)

17. TÜBİTAK Ulusal Ortaokul Matematik Olimpiyatı
1 Altın (Furkan Süngü), 2 Gümüş (Eray Gönülal, Hakan Güleç), 1 Bronz (Serhat Emre Çoban)

18. TÜBİTAK Ulusal Ortaokul Matematik Olimpiyatı
1 Altın (Serhat Emre Çoban), 1 Gümüş (Hakan Güleç)

02 Aralık 2013 Kocaeli- Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR