Koçak: Asgari ücretliye 1800 TL’yi çok görenler, bu parayı bir yemekte harcıyor!

Daha çok soru cevap şeklinde geçen halk sohbetlerinde bir vatandaşın seçim beyannamesinde HDP’nin asgari ücreti ve en az emekli aylığını ücreti 1800...

BÜYÜT

Daha çok soru cevap şeklinde geçen halk sohbetlerinde bir vatandaşın seçim beyannamesinde HDP’nin asgari ücreti ve en az emekli aylığını ücreti 1800 TL’ye çıkartacağını açıklamasının bir emekli olarak kendini heyecanlandırdığını belirtmesi üzerine Koçak, bunun mevcut ekonomik kaynaklar düşünüldüğünde yapılması çok kolay bir düzenleme olduğunu belirtti.  Kendilerine hangi kaynakla yapacaksınız sorusunu soranlara ‘bu ülkenin kaynak sorunu yok, kaynakların kullanımı sorunu var’ yanıtını verdiklerini söyleyen Koçak, “Geçtiğimiz günlerde hükümet sözcüsü Bülent Arınç, Bursa’da  ‘AKP’nin israf konusunda karnesi kırık. Eğer bu israf yapılmasaydı vergi toplamaya bile gerek kalmazdı’ dedi. Bu çok ciddi bir itiraftır. Bir devletin gelirleri vergilerden gelir. Yani o kadar çok çarçur etmişler, o kadar hoyrat kullanmışlar, o kadar götürmüşler ki,  resmen devletin içi boşaltılmış.  Şimdi bunu yapanların emekliye asgari ücretliye gelince kaynak nerede diye sorması kadar tuhaf bir durum yok. Kaynak sizin vergileriniz. HDP çok özel bir şey yapmayacak. Sadece sizin kaynaklarınızı sizin için kullanacak. Ayrıca asgari ücretin yükselmesi halkın alım gücünü yükselteceğinden küçük esnafı da canlandıracak.  AKP’nin yeni yetme zenginleri zaten lüks AVM’leri mesken tutmuşlar. Onlardan küçük esnafa hayır yok. Kendi yaramızı kendimiz saracağız. Emekliye, asgari ücretliye 1800 TL’yi çok görenler, bu parayı bir yemekte harcıyor. Bundan emin olun” dedi.

 

Ardahanlıların yoğun olduğu bir kahvehanede vatandaşlarla sohbet Ayfer Koçak, vatandaşlara “Neden buralara göç etmek zorunda kaldınız?” diye sordu. Ardahan’da hayvancılığın çok gelişmiş olduğunu, hayvancılığa bağlı peynircilikte Ardahan’ın Türkiye birincisi olabilecekken AKP’nin tarım ve hayvancılığı yok etme politikaları sonucu, Ardahan’ın dışarıya en çok göç veren illerden biri haline geldiğini belirtti.

 

HDP’nin Türkiye’nin barışını ve demokrasisinin teminatı olduğunu söyleyen Koçak “Türkiye’de olmayan şey barış ve demokrasi kültürü. Ne yazık ki, bizde siyaset halkın sorunlarını çözmek, demokrasiyi geliştirmek için değil, siyasetçilerin şahsi çıkarları için yapıyor. Türkiye’de siyaset kültürünün değişmeye ihtiyacı var. Bütün partiler demokratikleşmeli. Buna siyasi partiler kanunun değiştirerek başlayabiliriz. Bu ülkenin kavgaya, ölümü, hırsızlığa yolsuzluğa, diktatörlüğe değil. Barışa, dostluğa, demokrasiye ve özgürlüğü ihtiyacı var. Bu ülkenin insanları çok ezildi, çok acı çekti. Çok düşmanlık gördü. Yeter artık…” diye konuştu.

25 Mayıs 2015 Kocaeli- Siyaset


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR