Akmeşeliler köylerine SAHİP ÇIKTI

İzmit’e bağlı Akmeşe köyünde Kalemler Nakliyat şirketi tarafından yapılması planlanan “Kil Ocağı Projesi” için vatandaşları bilgilendirmeye gelen Çevr...

BÜYÜT

İzmit’e bağlı Akmeşe köyünde Kalemler Nakliyat şirketi tarafından yapılması planlanan “Kil Ocağı Projesi” için vatandaşları bilgilendirmeye gelen Çevre ve Şehircilik Şube Müdürü Osman Kazgan köy halkı tarafından ÇED toplantı salonuna alınmadı ve olay yerinden kovuldu

İzmit’e bağlı Akmeşe Köyü’nde Kalemler Nakliyat firması tarafından kiralanan 500 dönümlük arsa üzerine yapılması planlanan kil ocakları ile ilgili ÇED toplantısını dün yapılacaktı. Saat 14.00’da yapılması hedeflenen ancak yapılması engellenen toplantıya CHP İl Genel Meclisi Üyesi Şerif Kanık, CHP il yönetiminden Nejat Bayhan, Akmeşe Köyü Cumhuriyet Mahallesi Köyü Muhtarı Halil İnciel, CHP il ve ilçe yöneticileri ve köy halkı katıldı.
KARDEŞLER KIRATHANESİ’NDE TOPLANILDI
Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) ilve İzmit ilçe örgütlerince desteklenen köylüler dün organize bir şekilde hareket ederek ÇED toplantısının yapılmasına izin vermedi. Kardeşler Kıraathanesi’nde toplanan köylüler kıraathanede yapılması gereken toplantıyı engelleyerek projenin resmiyet haline kavuşmasını engellediler.
ETTEN DUVAR ÖRÜLDÜ
Akmeşe Köyü Cumhuriyet Mahallesi Köy Muhtarı Halil İnciel tarafından saat 14.00 da yapılması gereken ÇED toplantısı öncesi köy halkını durumla ilgili bilgilenirdi. Köy halkının da gelen yetkilileri toplantı yeri olan kıraathaneye sokmama kararını alması ile birlikte köylüler adeta kıraathane önünde etten duvar ördü.
VATANDAŞA BİLGİ VERİLDİ
İzmit Akmeşe köyünde yaklaşık 49,94 hektarlık sahada Kalemler Nakliyat Akaryakıt şirketinin yapmayı planladığı Kil Ocağı projesi için itirazlarda bulunana köy halkı CHP yöneticileri ve köy muhtarı Halil İnciel tarafından bilgilendirildikten sonra toplantının yapılacağı kıraathaneyi etten duvar örerek girişlere kapattı.
“KÖYÜMÜZDEN DEFOLUN”
Saatler 14.00 olduğunda bölgeye gelen Çevre ve Ormanşube müdürü Osman Kazgan bir anda beklemediği bir tablo ile karşı karşıya kaldı. Köy halkının “ Sizleri istemiyoruz, Köyümüzden Defolun, Köyümüzün Doğasını Bozmayın” sloganları ile karşılaşan Osman Kazgan “ Ben de sizler gibi bir memur vatandaşım. Bana zarar vermenizin anlamı yok” diyerek kendini korumaya çalıştı.
GELMELERİNİ BEKLEDİLER
Köy halkını yoğun kalabalığı karşısında ne yapacağını şaşıran şube müdürü Osman Kazgan daha sonra arabaya binerek olay yerinden ayrıldı. Şube Müdürü Osman Kazgan’ı toplantı alanından uzaklaştıran köy halkı ise büyük bir mutluluk ile kendisini alkışladı ve olası Osman Kazgan’ın Jandarma ile tekrar gelebilme olayına karşın Kardeşler kıraathanesinde bekleyişe geçti.
JANDARMA İLE GÖRÜŞÜLDÜ
Yaklaşık 20 dakika kadar sonra olay yerine gelen bölge Jandarma ekipleri köy halkından olay ile ilgili bilgi aldıktan sonra şube müdürünün köyden ayrıldığını ve vatandaşların sükûnet içerisinde dağılmaları gerektiğini belirtti. Köy halkı Jandarmanın şube müdürünün gittiğini söylemesi üzerine tekrar mutluluk yaşarken olaysız bir şekilde dağıldı.
“TARIM ARAZİLERİ YOK OLACAK”
Köy halkı yapılması planlanan kil ocağının istemem sebepleri olarak ise şunları söylüyor, “ Mutlak sulu tarım arazileri yok olacak, doğal ormanımız yok olacak, yapılan tesis köyümüzde çevre kirliliğine yok açacak ve Değirmen deresi olarak adlandırılan dereyi besleyen su kaynakları yok olacak.”

24 Ağustos 2012 Kocaeli- Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR