200 TL’lik telefon için 3 yıl yatacaktı, 6 bin TL’yle atlattı

İnternetten sürekli olarak elektronik cihaz alım satımı yapan bir şahıs gönderdiği telefon kutusunun içinden telefon çıkmadığı için 6 bin 200 TL para...

BÜYÜT

İnternetten sürekli olarak elektronik cihaz alım satımı yapan bir şahıs gönderdiği telefon kutusunun içinden telefon çıkmadığı için 6 bin 200 TL para cezasına çarptırıldı

Bilişim dünyasının her geçen gün büyümesi ve gelişmesiyle birlikte oluşan yeni ticaret pazarı ‘e – ticaret’ beraberinde sorunları da getirdi. Sektöründe önde gelen birçok ‘e – ticaret’ sitelerinden yapılan alışverişlerden sonra meydana gelen şikayetlerde hızla artış yaşanmaya başladı. Bu sorunlara bir örnekte ilimizde meydana geldi. İlimizde ikamet eden C.O. isimli şahıs birkaç yıldan buyana internetten elektronik eşya alım satımıyla ilgileniyordu.

[b]200 TL’LİK TELEFON
Ozön geçtiğimiz günlerde Recep Ertuğrul isimli bir şahısla 200 TL tutarındaki bir telefonun satışı için anlaştı. Recep Ertuğrul’a hesap numarasını veren C.O. hesabına yatan parayı çekti ve kendi iddiasına göre telefonu paketleyerek Ertuğrul’a gönderdi. Alışverişi tamamladığını zanneden Recep Ertuğrul kutu eline ulaştığında şok yaşadı. İçi boş bir kutuyu eline alan Recep Ertuğrul hemen C.O. aradı ve durumu anlattı. O. durumun kargo şirketinden kaynaklandığını söyledi.

[b]PARASINI ALDI YİNEDE ŞİKAYETÇİ OLDU
Aradan bir müddet süre geçti ancak konu hakkında herhangi bir gelişme yaşanmadı. Bunun üzerine Ertuğrul, O. arayarak parasını geri iade etmesini aksi halde kendisinden şikayetçi olacağını söyledi. Yaşanan gelişmeler üzerine O. aldığı parayı geç de olsa iade etti. Ancak Recep Ertuğrul parası iade edilmesine rağmen şikayetçi olmaktan vazgeçmedi ve adli makamlara başvurdu. Bir süredir görülen davada dün karar aşamasına gelindi.

[b]DEKONTLARINI SAKLADI
Kocaeli 2. Ağır Ceza Mahkemesi’ne görülen davada sanık C.O. dolandırıcılık yaptığı iddialarını yalanladı ve sürekli olarak internetten alışveriş yaptığını ve hepsinin dekontlarını sakladığını söyledi. O. internet alışverişlerinde arada bir kargodan ötürü bu tür şikayetlerin olduğunu ancak her zaman ortaya çıkan mağduriyetleri giderdiğini sözlerine ekledi. Bunun üzerine mahkeme heyeti kararını vermek üzere duruşmaya ara verdi.

[b]3 YIL HAPİS CEZASI
Daha sonra kararını açıklamak için tekrar toplanan heyet C.O. daha önceden de benzer şikayetlere konu olduğu gerekçesiyle 3 yıl hapis cezasıyla cezalandırılmasına, müştekinin mağduriyetini gidermesinden türü bu cezanın 1 yıla indirilmesine, mahkemedeki iyi halinden ötürü cezanın 10 ay olarak belirlenmesine karar verdi. Heyet ayrıca hapis cezasını 6 bin 200 TL para cezasına çevirdi. C.O. cezayı 20 takistle ödeyecek isterse kararı temyiz edebilecek.

27 Eylül 2011 Kocaeli- Asayiş


kutuyu işaretleyip tamama basın

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR