AB'nin vize muafiyeti için 72 şartı var

AB ile mülteci akınının yavaşlatılması karşılığında vize muafiyeti sürecinin hızlandırılması konusunda uzlaşmaya varanTürkiye'nin vizesiz seyahat için...

AB ile mülteci akınının yavaşlatılması karşılığında vize muafiyeti sürecinin hızlandırılması konusunda uzlaşmaya varanTürkiye'nin vizesiz seyahat için toplam 72 kriteri hayata geçirmesi gerekiyor. AB,Türkiye'nin yükümlülüklerini yerine getirmesi halinde vizesiz Schengen için onay verecek.

 

Türkiye ile Avrupa Birliği (AB) arasındaki sürecin planlandığı gibi gitmesi halinde Türk vatandaşlarının Schengen vizesinden muaf tutulması için AB Konseyi'nin yani hükümetveya devlet başkanlarından oluşan Liderler Zirvesi'nin karar alması gerekiyor. AB, bazıları öncelikli olma üzere Türkiye'nin vizesiz seyahat için toplamda 72 kriteri yerine getirmesini bekliyor. Şartlardan birisi de Türkiye Cumhuriyeti pasaportlarının AB ile tam uyumlu hale getirilmesi olacak.

 

TÜRKİYE'NİN ÖNÜNDE 10 AYLIK BİR SÜRE VAR

Önceki gün Brüksel'de varılan Ekim 2016 hedefinin hayata geçirilmesi için Türkiye'nin önünde 10 aylık bir süre var. Türkiye'nin öncelikli yapması gerekenlerden birisi, Aralık 2013'te AB ve Türkiye tarafından imzalanan Geri Kabul Anlaşması'ndaki yükümlülükleri yerine getirmesi olacak.

 

TÜRKİYE ÜZERİNDEN GİDEN KAÇAK GÖÇMENLER, İADE EDİLECEK

Geri Kabul Anlaşması'nın uygulanmasıyla, Ankara Türkiye üzerinden AB ülkelerine yasa dışı yollarla gitmiş olan ekonomik göçmenlerin iadesini kabul etmiş olacak. Her şeyden önce kaçak kişinin Türkiye üzerinden geldiğinin ispatı gerekecek.

 

TÜRKİYE, GERİ GÖNDERİLİŞTE 'GEÇİŞ ÜLKESİ' OLACAK

Türkiye kabul edeceği kaçaklar için barınma merkezleri yapacak. Bu merkezlerde yapılan incelemeler sonucu kaçaklar Türkiye'ye hangi ülkeden geldilerse o ülkeye geri gönderilecekler. Türkiye geri gönderilişte de 'geçiş ülkesi' olacak.

 

KAÇAKLAR İÇİN YENİ KAMPLAR KURULACAK

Kırklareli, Hatay ve İzmir'deki kamplarının durumlarının iyileştirilmesi ayrıca İstanbul'un yanı sıra İç Anadolu, Doğu ve Güneydoğu Anadolu'da da kaçakların toplanacağı yeni merkezler kurulması öngörülüyor.

Vize muafiyeti için Türkiye Cumhuriyeti pasaportları AB normlarına tam uyumlu hale getirilecek.

Ayrıca Türkiye kendisinin uyguladığı elektronik vize sisteminden vazgeçecek; AB'ninvize istediği, Türkiye'nin vize istemediği ülkelere de yeniden vize uygulamak zorunda.

 

AB KONSEYİ 3 AY TÜRKİYE'Yİ İZLEYECEK

Türkiye'nin tüm bu yükümlülüklerini Temmuz 2016'ya kadar yerine getirmesi bekleniyor. Üç ay süreyle Türkiye'yi izleyecek olan AB Konseyi, yükümlülüklerin yerine getirildiğine kanaat getirirse, Ekim 2016'da vize muafiyetine onay verecek.

Kaynak: Hürriyet

01 Aralık 2015 Kocaeli- Siyaset


kutuyu işaretleyip tamama basın

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR