Vali Güzeloğlu, yatırımlar hakkında bilgi aldı

Kocaeli İl Koordinasyon Kurulu toplantısı Valilik 100’üncü Yıl Toplantı Salonu’nda yapıldı. Vali Hasan Basri Güzeloğlu’nun başkanlık ettiği toplantıy...

Kocaeli İl Koordinasyon Kurulu toplantısı Valilik 100’üncü Yıl Toplantı Salonu’nda yapıldı. Vali Hasan Basri Güzeloğlu’nun başkanlık ettiği toplantıya Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu ve ilçe belediye başkanlarının katılmaması dikkat çekti. Toplantının açılışında değerlendirme yapan Vali Güzeloğlu, 2014 yatırımlarını özetledi.

 

İHRACAT YATIRIMI

Kocaeli’nin ihracat yönünden Türkiye’de ilk üçte olduğunu dile getiren Vali Hasan Basri Güzeloğlu, “Biz her alanda bulunduğumuz noktadan daha ilerisini hedefliyoruz. 2023 hedeflerine ulaşmak için Ar-Ge yatırımları önemlidir. Bu yatırımların sayısı artıyor. Teknolojik açıdan dönüşüm yaşanıyor. Bilişim Vadisi bu dönüşüme destek verecek” dedi.

 

PROJE YATIRIMLARI

2014 yılında 1 milyar 596 bin TL kamu yatırımının yapıldığını söyleyen Güzeloğlu, “Bin 35 proje gerçekleştirildi. Tamamlanamayan 4 proje Büyükşehir Belediyesi’ne devredildi. Yatırımın önündeki en büyük engel yer sorunudur” diye konuştu. Bir sunum yapan Karayolları 1. Bölge Müdür Yardımcısı Recep Birliker ise, Körfez geçiş köprüsü hakkında bilgiler verdi.

 

KULELER YÜKSELİYOR

Köprü inşaatının yıl sonu itibariyle hizmete girebilecek düzeyde ilerlediğini söyleyen Birliker, “Kuleler 222 metreye ulaştı. Kuzey Marmara Otoyolu’nun ihalesi genel müdürlük tarafından 6 Mart’ta yapılacak” dedi. Kandıra yolu projesinin tamamlandığını kaydeden Birliker, şöyle konuştu: “2015 yatırıma alınması durumunda ihale edilecek. Mevcut güzergah değiştiriliyor. Kandıra gişelerinden başlayan bir değişim olacak.”

 

4 KAVŞAK YATIRIMI

Çayırova, Hanibal, Dilovası ve Eynerce kavşakları ile D-100 Karayolu’nda büyük rahatlama olacağını söyleyen Birliker, “Terminal çıkışındaki ve İzmit Sanayi Sitesi bölgesindeki kavşaklarını düzenlenmesi için çalışmalar yapılıyor. Yahya Kaptan Kavşağı’ndaki dönüşün düzenlemesi için proje hazırlanıyor. İpekyolu olarak kullanılan yolun üzerinde bulunan Servetiye Köprüsü’nün yapımı için çalışmalar devam ediyor” dedi.

 

ÇEVRESEL SORUN VAR

Dilovası’ndaki Sultan Süleyman Köprüsü ile ilgili bir notu da paylaşan Birliker, “Bu köprü tescilli ve yapılacak çalışmalar için Anıtlar Kurulu’ndan onay bekleniyor. Ayrıca çevresi ile ilgili sorunlar var. Konteynır noktasında işgaller yaşanıyor. Hazine arazisi üzerine yerleşmiş konteynırlar kaldırılacak. İSU’nun çalışmaları bitmesi durumunda konteynırlar polis marifetiyle kaldırılacak” diye konuştu. 

 

SEDAŞ YATIRIMI

SEDAŞ tarafından Köseköy-Maşukiye içerisinde giden yeni hat açıldığını kaydeden ve tren yolu altından yatay sondaj yapılması gerektiğini belirten Birliker, şöyle konuştu: “Aksi durumda 2014 yılı yatırımları atıl olacak.” DSİ Bölge Müdürü Nazmi Koçak ise, “Hisar Deresi’nde çalışmalar sürüyor. Dilovası otoban kavşağının denize olan bölümünde köprü altına pompa konuldu. Kot meselesinden yaşanan baskınlar oluyor. Burasıyla ilgili SKADA sistemi gibi bir durum uygulanması istenildi.”

 

SU SORUNU BİTECEK

Karamürsel Tepeköy Göleti projesinin 2015’te tamamlanacağını söyleyen Koçak, Avcıdere-İhsaniye Baraj projeleri ile de Körfez ilçenin su sorununun çözüleceğini kaydetti. Su stoklarının önemine değinen Vali Güzeloğlu ise, “Havalar istediğimiz gibi gidiyor. Çınarlı Dere’den denize akan suyun önüne geçilmeli” dedi.

 

37 METREKÜP SU VAR

Su stokları ile ilgili bilgiler veren İSU Genel Müdürü İlhan Bayram da, “Yuvacık Barajı’nda yüzde 71 seviyesindeyiz. 37 milyon metreküp su var. Havzada ise 25 milyon metreküp kar bulunuyor. Su kaynaklarını doğru kullanıyoruz. 2014 zor geçti. Bu yıl ise sorun görünmüyor. İhsaniye Barajı 16 milyon metreküp kapasiteli olacak” dedi.

 

YHT’LERE İLGİ BÜYÜK

Devlet Demir Yolları Bölge Müdürü Metin Akbaş ise, 2014 yılındaki projelerden söz ederek, Yüksek Hızlı tren ile Ankara ve Konya seferlerinin başladığını söyledi ve trenlerin yüzde 95 oranında dolu olduğunu söyledi. Kocaeli’ye ayrılar bilet kontenjanının artırılması için Vali Güzeloğlu’dan talep geldiğini kaydeden Akbaş, 2016’da Ada Ekspresi’nin 3’üncü hattı yapılması ile tüm duraklarda duracağını ifade etti. Bu arada üçüncü hattın toplam 22 liman bağlantısının bulunacağı kaydedildi. Serkan BORLAK

20 Ocak 2015 Kocaeli- Gündem


kutuyu işaretleyip tamama basın

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR