Abhazya, Türkiye’yi model aldı

Kafkasya’nın önemli devletlerinden biri olan Abhazya Cumhuriyeti’nin Ekonomiden Sorumlu Cumhurbaşkanı Yardımcısı Beslan Butba, Kocaeli’de bir dizi te...

BÜYÜT

Kafkasya’nın önemli devletlerinden biri olan Abhazya Cumhuriyeti’nin Ekonomiden Sorumlu Cumhurbaşkanı Yardımcısı Beslan Butba, Kocaeli’de bir dizi temaslarda bulundu. Abhazya’da atık tesis bulunmadığı için Türkiye’nin en büyük geri dönüşüm ve enerji tesisi olan ve Kocaeli Büyükşehir Belediyesi’nin iştiraklerinden olan İzaydaş’ta bir dizi incelemelerde bulunuldu. Butba’yı İzaydaş ziyaretinde Muhammed Saraç karşıladı. Butba’ya incelemeleri sırasında Abhazya’nın Türkiye Temsilcisi İnar Gitsba, Abhazya’nın Türkiye Temsilci Yardımcısı Alyas Asabua, Abhaz kökenli işadamları Ruhi Karaalp, Hasan Konca, Ümit Karaalp, Olgun Aksoy ve Nazmi Aydoğan gibi isimler eşlik etti. İzaydaş’ta yapılan incelemelerde Abhazya heyetine tüm tesis gezdirildi. Beslan Butba, Abhazya’da da İzaydaş gibi büyük bir tesis kurmak için çalışma yaptıklarını, Kocaeli ve İzaydaş’ı bu anlamda örnek aldıklarını ifade etti. Gerçekleşen görüşmelerde İzaydaş Genel Müdürü Muhammed Saraç tarafından Abhazya Cumhurbaşkanı Yardımcısı Beslan Butba’ya plaket takdim edildi.

 

SEKA PARK VE BİLİM MERKEZİ GEZİLDİ

İzaydaş’ta gerçekleşen incelemelerin ardından Abhazya heyeti Seka Park’ta elektrikli arabalara binerek incelemelerde bulundu. Gerçekleşen gezinin ardından ise kapatılan Seka Kağıt Fabrikası alanı içerisinde bulunan Seka Bilim Merkezi’nde incelemelerde bulunuldu. Ardından ise Seka Park alanı içerisindeki Avrupa’nın en büyük film platosu gezildi. Programın bu etabında Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Başkan Danışmanı Nermin Tol de yer aldı. Rehberler eşliğinde gerçekleşen incelemelerin ardından anı fotoğrafı çektirildi.

 

İŞADAMLARI İLE TOPLANTI GERÇEKLEŞTİ

Son programda ise Abhazya Cumhurbaşkanı Yardımcısı Beslan Butba, Kocaeli’de ve bölgedeki işadamları ile buluştu. Ruhi Karaalp ev sahipliğinde, Başiskele’de bulunan Welborn Otel’de gerçekleşen toplantıya işadamları yoğun ilgi gösterdi. Abhazya heyetine eşlik eden ve Abhaz asıllı olan Akmis Seyahat Yönetim Kurulu Başkanı Ruhi Karaalp, konuşma gerçekleştirerek Kocaeli hakkında ekonomik verileri Abhazya heyetine aktardı. Ardından ise Beslan Butba, işadamlarına Abhazya’daki yatırım alanlarını anlattı. Butba, işadamlarının Abhazya’ya eksik alanlarda yatırım yapmaları durumunda, yaklaşık 1 yıl içerisinde gerçekleşen yatırım bedelini geri kazandıklarını ve devleti yatırımcılar için teşvikleri bulunduğunu ifade etti.

12 Mayıs 2015 Kocaeli- Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR