Sanayi üretimi azaldı

        Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), mayıs ayı Sanayi Üretim Endeksi sonuçlarını açıkladı. Buna göre Mevsim ve takvim etkisinden arındırılmış san...

BÜYÜT

 

 

 

 

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), mayıs ayı Sanayi Üretim Endeksi sonuçlarını açıkladı. Buna göre Mevsim ve takvim etkisinden arındırılmış sanayi üretimi bir önceki aya göre yüzde 1,0 azaldı. Sanayinin alt sektörleri incelendiğinde; 2014 yılı Mayıs ayında bir önceki aya göre madencilik ve taşocakçılığı sektörü endeksi yüzde 2,6, imalat sanayi sektörü endeksi yüzde 1,0 azaldı; elektrik, gaz, buhar ve iklimlendirme üretimi ve dağıtımı sektörü endeksi ise aynı kaldı.

 

MADENCİLİK VE

TAŞ OCAKLIĞI

Takvim etkisinden arındırılmış sanayi üretimi bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 3,3 arttı.

Sanayinin alt sektörleri incelendiğinde; mayıs ayında bir önceki yılın aynı ayına göre madencilik ve taşocakçılığı sektörü endeksi yüzde 8,7, imalat sanayi sektörü endeksi yüzde 2,7 ve elektrik, gaz, buhar ve iklimlendirme üretimi ve dağıtımı sektörü endeksi ise yüzde 5,4 arttı.

 

ULAŞIM ARAÇLARINDA DÜŞÜŞ

Ana Sanayi Grupları sınıflamasına göre, 2014 yılı Mayıs ayında bir önceki aya göre en yüksek düşüş yüzde 5,7 ile sermaye malı imalatında gerçekleşti. İmalat sanayi alt sektörleri incelendiğinde, 2014 yılı Mayıs ayında bir önceki aya göre en yüksek düşüş yüzde 21,2 ile diğer ulaşım araçları imalatında gerçekleşti. Bu düşüşü, yüzde 13,3 ile makine ve ekipmanların kurulumu ve onarımı, yüzde 8,2 ile kayıtlı medyanın basılması ve çoğaltılması takip etti.

 

TÜTÜN ÜRÜNLERİ ÇOK ARTTI

İmalat sanayi alt sektörleri incelendiğinde, 2014 yılı mayıs ayında bir önceki aya göre en yüksek artış yüzde 9,8 ile tütün ürünleri imalatında gerçekleşti. Bu artışı, yüzde 4,9 ile fabrikasyon metal ürünleri imalatı (makine ve teçhizat hariç), yüzde 3,3 ile ana metal sanayii takip etti.

08 Temmuz 2014 Kocaeli- Gündem


kutuyu işaretleyip tamama basın

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR