Şakir Balkı’nın kaleminden: İzmit basın toplantısının anlamı

Ankara’da siyasi ve toplumsal dengeler henüz yörüngesine oturmamıştı 1923’lerde.  Beklentiler ve arayışlar da vardı. O gizli, gerici güçler de devini...

Ankara’da siyasi ve toplumsal dengeler henüz yörüngesine oturmamıştı 1923’lerde.  Beklentiler ve arayışlar da vardı. O gizli, gerici güçler de devinim halindeydiler ve kendi kafa yapılarına göre yön arıyorlardı Ankara’da. Ayrıca, bu yoğun beklentiler ve arayışlar yalnız Hilafetçi odaklar için değil; Türk siyasası ve dünya kamuoyu için de büyük önem taşımış bulunuyordu. Öyle ki, büyük savaşın galibi Mustafa Kemal Paşa ne diyecekti İzmit’te?

 

SAVAŞ YORGUNU

Birinci Dünya Savaşı’nın ve Kurtuluş mücadelesinin tortuları henüz duman dumandı ülkede. Büyük bir savaşın kan izleri ve külleri hâlâ tam olarak silinmemişti. Ve böyle bir ortamda Ankara yeni bir yön aramış oluyordu kendisine.  Osmanlı İmparatorluğu tarihin derinliklerine girmişti. Her büyük imparatorluklar gibi o da hayatını noktalamıştı. Çöken Osmanlı’nın ardında ne gibi dünyalar kurulacaktı Anadolu’da?

Evet, Ulusal Kurtuluş savaşa kazanılmıştı ama savaş henüz bitmiş miydi acaba? Mustafa Kemal, İzmir Kordon’da ünlü gazetecilere ne demişti? “Şimdi de uygarlık savaşı başlayacak!” demişti.

Ankara, yoğun bir gelgitlerin içindeyken, bir bağ evinde (Çankaya) ikamet etmekte olan “Tek Adam” ne düşünüyordu?  Ankara’nın o siyasal ve toplumsal odakları yeni yörüngeler ararlarken, Gazi de yeni hedeflerin peşindeydi.

Neydi o büyük hedef?

Evet, neydi?.

 

BÜYÜK DÖNÜŞÜM

Ankara, bir Ocak ayı sabahında yeni günün açılımlarını beklerken, Ankara Garı, mütevazı bir hazırlığın içindedir. Mustafa Kemal, o ihtişamlı üniforması içinde sanki bir yeni sefere çıkıyordu. Çanakkale’ye mi, Bin Gazi’ye mi, Kafkaslara mı? İzmir’e doğru mu?

Hayır, bu büyük sefer İzmit’e doğruyuydu.

Yol boyu, Anadolu bozkırında yol almakta olan trendeki Mustafa kemal; gözlere yansıyan ağaçlar, meralar, dereler an be an yer ve yön değiştirirlerken, “Bir bedbinlik içimdeyim” diyordu. Neydi ‘O’nun bu bedbinliği? Çok haklıydı, çünkü Paşa, büyük bir “Dönüşüm”ü benliğinde ve ruhunda taşıyordu. Ne ki bu dönüşüm, o büyük ve tarihsel bir değişimin habercisiydi. Ama öyle ki bu değişim hem iç ve hem de dış dünya için büyük riskler taşmış oluyordu. Çünkü O’nun iç dünyasında, ruhunda, zihninde esmekte olan o fırtına, yeni bir geleceğin ve yeni bir dünyanın kuruluşu ile ilgiliydi:

Çağcıl bir ülke..

 

GAZİ PAŞA NE DİYECEKTİ?

İzmit’in gökyüzü Ocak aynının o bilinen rengini taşıyordu.. Ankara’dan yola çıkmış olan tren, yorgun da olsa, çınarların o sarı yapraklarını sağa sola dağıtarak, istasyona girmişti bile. Mütevazı bir karşılama ile İzmit’e merhaba demişti Mustafa Kemal Paşa.

Beri yanda da tüm hazırlıklar başlamıştı Saray-ı Hümayun’da. İstanbul’un o ünlü gazetecileri, o ağır topları da çoktan İzmit’e gelip konuk olmuşlardı. Onlar da derin bir merak içindeydiler. Onlar kadar ülke de, dünya kamuoyu da..

Gazi, neler söyleyecekti? Çünkü bir geleceğin çanları çalacaktı İzmit’te.. Öyle ki, tarihsel ve gizemli bir ortam vardı. İstanbul hâlâ işgal altındaydı.. Onların da kulakları ve yürekleri İzmit’teydi.

Gazi, ne diyecekti İzmit’te?. Evet,  ne diyecekti?..

 

OCAK AYININ O SOĞUK SABAHI?

Sarayın iç salonu tıklımdı tıklım.. İstanbul Basını yerini almıştı. Cephelerin ve savaşların ve ülkenin Tek Adam’ı, titrek ışıkların altında, kürsüde konuşmaktadır. Kâtipler de bir bir O’nun söyledikleri yazmaktadırlar.

Diyeceğini demiştir Mustafa Kemal, Ocak ayı sabahının o serin ve bulanık günışığında, geleceğin devletini, geleceğin Türkiye’sini,  yeni bir rejiminin şeklini açıklayan o tarihsel gonk çalışmıştır artık.

Türkiye, “Cumhuriyet” rejimine doğru bir yol almıştır. Osmanlının devamı değildir ve asla da olmayacaktır.

Ülke ve Ankara, hatta dünya kamuoyu da bu tarihsel mesajı almıştır artık.

 

DÜN VE BUGÜN

Atatürk’ün bu İzmit Basın Toplantısı, yerel olarak belki de ilk kez Rifat Yüce’nin 1945 yılında yayımlanan kitabında yer almıştı. Ama ne var ki, o diğer İzmit yerel basınında pek söz konusu edilmemişti o geçen yıllar boyu. O eski yerel gazeteleri ve dergilerine açıp bakınız.. Bahsedilmiş olsa da, o yapıla gelenler çok basit anlamda kalmıştır. Öyle ki, bu satırların yazarı bu önemli olayı, konuyu, aralıklarla, yarım yüz yıl önce ve sonra ulusal basına taşmış oldu.(*)

 

Son yıllarda ise bu önemli ve tarihsel “Atatürk’ün İzmit Basın Toplantısı”, kendisine yakışır törenler düzenlenerek yapılmakta; bakanlar düzeyinde ve anlamlı bir şekilde kutlanmaktadır. Bu da bir onur ve kıvanç kaynağı olmalıdır İzmit halkı ve bu işte tuzu, biberi, katkısı olanlar için.

 

(*)

1 - Cumhuriyet, İzmit’in 45. Kurtuluş Yıldönümü, 21 Haziran 1966

2 - Cumhuriyet, İzmit’teki Basın Toplantısı, 19 Ocak 1983

3 - Cumhuriyet, Atatürk’ün İzmit Basın Toplantısı, 17 Ocak 2004

15 Ocak 2016 Kocaeli- Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR