Kocaeli Anadolu Lisesi’nde “Yüksek Gerilim”li eğitim

Kentimizin başarı derecesi en yüksek okullarından Kocaeli Anadolu Lisesi’nin okul bahçesinden yüksek gerilim hattı geçiyor. Yaklaşık 600 öğrencinin eğ...

BÜYÜT

Kentimizin başarı derecesi en yüksek okullarından Kocaeli Anadolu Lisesi’nin okul bahçesinden yüksek gerilim hattı geçiyor. Yaklaşık 600 öğrencinin eğitim- öğretim hayatını sürdürdüğü okulda veliler ve öğrenciler yüksek gerilim hatlarının yaydığı elektromanyetik dalgaların insan sağlığına olan olumsuz etkilerinden endişe ediyor

1980 yılında Yeni Turan İlkokulu’na ait olan binada eğitim-öğretim hayatına başlayan, daha sonra Derince’de bulunan Derince Lisesi’nin boş olan iki katlı binasına taşınan, son olarak 1992 yılında Başiskele İlçesi’ne bağlı Yuvacık Tınaz Tepe’de yer alan ve halen kurulu bulunduğu binada eğitim veren Kocaeli Anadolu Lisesi’nde hem öğrenciler hem de veliler tedirgin. Aldığı başarılarla sıkça adından söz ettiren, kentimizin önde gelen eğitim kurumlarından olan Kocaeli Anadolu Lisesi’nin bahçesinin hemen üstünden yüksek gerilim hattı geçiyor. Kocaeli Anadolu Lisesi tam gün eğitim veren bir kurum. Okul bünyesinde yaklaşık 600 öğrenci eğitim-öğretim hayatını sürdürüyor. Konuyla ilgili okul yetkilileri açıklama yapmaktan kaçınıyor.

TEDİRGİN OLMAK BİLE YETERLİ
Velileri ve öğrencileri tedirgin eden durum; yüksek gerilim hatlarının insan sağlığı üzerinde birçok olumsuz etkisi bulunuyor. Yüksek gerilim hatları tarafından oluşturulan elektromanyetik alanların, insan sağlığı üzerindeki olumsuz etkileri; sadece kanser ve kimi tümör vakalarıyla sınırlı değil. İnsanların ruh sağlıkları üzerinde de olumsuz etkiler yapmakta. Konu ülkemizde özellikle konutlara yakınlığı nedeniyle birçok kez dile getirilmiş ve kimi emsal davalar açılmış. Yüksek Mahkeme'nin, baz istasyonları konusunda vermiş olduğu kararlarda da bahsedildiği gibi; gerilim hatlarının kurulması mevzuata uygun da olsa, araştırmaların sonuçlarına rağmen doğrudan bir zarar verdiği kanıtlanmamış da olsa, insanların bundan tedirgin olması, davanın kabulü için yeterli.

YÖNETMELİĞİN 28. MADDESİ NET
Elektrik Kuvvetli Akım Tesisleri Yönetmeliği’nin 28. Maddesine göre; “Elektrik işletme aygıtlarının işletme, bakım ve onarımları tehlikesizce yapılabilecek biçimde yerleştirilmelidir” ifadeleri yer alıyor. Oysa Kocaeli Anadolu Lisesi gibi bir kurumun bahçesinden geçen yüksek gerilim hatlarının bakım ve onarımı için kabloların yere indirilmesi gerekiyor. Bakım ve onarım işlemleri çoğunlukla okulun tatil olduğu vakitlerde yapılsa da yüksek gerilim hattı başta yöre halkı olmak üzere veliler ve öğrencilere korku veriyor.

Yüksek gerilim hatları ve çevresine verdiği zararlar;

KANSER RİSKİ ARTIYOR
Yüksek gerilim hatları yakınındaki evlerde yaşayan çocuklarda çocukluk çağı kanserlerindeki artışın dış etkenler olarak gösterilmesi ile tüm bu konudaki araştırmalar US National Academy of Sciences (Amerikan Bilimler Akademisi) tarafından tekrar incelenmiş ve 1996 yılında yüksek gerilim hatları yakınında yaşayan çocuklarda lösemi görülme riskinin diğerlerine göre 1,5 katı fazla olduğu Amerikan Bilimler Akademisi tarafından kabul edilmiştir.

EN ÇOK ETKİLENEN DOKULAR, BEYİN SIVISI VE KAN
Yapılan çalışmalar yüksek gerilim hatları ve elektrikli aletlerin (0-300 Hz) kanser riskini artırdığını göstermektedir. 0-300 Hz frekanslı alanlardan iletkenlik özellikleri nedeniyle en çok etkilenen dokular, beyin sıvısı ve kan, ikincil derecede etkilenen dokular ise göz, göz sıvısı, troid, kas, gastrointestinal sistem, prostat ve testis dokularıdır.

BEYİN TÜMÖRÜ VE LÖSEMİYİ ARTIRIYOR
Günlük yaşamda maruz kalınan alanların beyin tümörlerini, özellikle erkeklerde lösemi ve akut myeloid lösemiyi artırdığı gözlenmiştir. 2mG (iki miliGaus) gibi çok küçük magnetik alanlar lösemi, lenfoma ve yumuşak doku sarkomlarını daha fazla olmak üzere tüm kanser türlerini 1,4 katı artırmaktadır.

HAT YAKININDA BULUNAN EVLER
İngiltere, İsveç ve ABD; EM alanların akut myeloid lösemi riskini artırdığını rapor etmişlerdir. 1979’da ABD’de çocukluk kanserleri ve yüksek gerilim hatları ilişkisi 18 yaşında 344 çocukta araştırılmış ve hatta yakınlık arttıkça çocuklarda löseminin önemli ölçüde artış gösterdiği bildirilmiştir. Evleri hat yakınında bulunan yetişkinler için de löseminin 2 kat arttığı gözlenmiştir.

150 METRE YAKININDA DAHİ ETKİLİ
1982 yılında İsveç’te 200 KV’luk Yüksek Gerilim Hattı (YGH)’nın 150 m yakınındaki evlerde çocukluk kanserleri insidansının 2 katı arttığı rapor edilmiştir. (YGH’nın yerde oluşturduğu magnetik alan 0.1 G – 0.5 G). 1986’da ise 3mG’u aşan şiddetlerde magnetik alana maruz kalanlarda kanser riski 2,7 iken, ayni adreste doğan ve hala yaşayan kişiler için riskin 5,6’ya yükseldiği bildirilmiştir.

RİSK YÜZDE 70 DAHA YÜKSEK
İngiltere’de hükümet tarafından yaptırılan bir bilimsel araştırmada, yüksek gerilim hatlarının yakınlarında yaşayan çocuklarda lösemi (kan kanseri) görülme riskinin yüzde 70 yüksek olduğu ortaya çıktı. Araştırmayı yapan Oxford Üniversitesi Çocukluk Dönemi Kanserleri Araştırma Grubu’nun ulaştığı sonuçlar, evleri yüksek gerilim hatlarının 200 metre çevresinde bulunan çocuklarda lösemi görülmesi riskinin diğer yerlerde yaşayan çocuklara göre yüzde 70 daha yüksek olduğunu gösterdi.

29 BİN 81 ÇOCUK İNCELENDİ
British Medical Journal dergisinin dünkü sayısında yer alan araştırma, 1962 ile 1995 yılları arasında İngiltere ve Galler’de yaşayan ve 15 yaşın altındayken kanser teşhisi konulan 29 bin 81 çocuğun incelenmesine dayanıyor. Araştırmada, bu çocuklara ait verilerin aynı sayıda, aynı özelliklere sahip sağlıklı kişilerle karşılaştırıldığı kaydediliyor.

12 Şubat 2013 Kocaeli- Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR