Mimarlar bugün sandık başına gidiyor

TMMOB’a bağlı Mimarlar Odası (MMO) Kocaeli Şubesi’nin 8’inci olağan genel kurulu dün Tarihi Taş Bina’da gerçekleştirildi. Mevcut başkan Arsal Arısal’...

TMMOB’a bağlı Mimarlar Odası (MMO) Kocaeli Şubesi’nin 8’inci olağan genel kurulu dün Tarihi Taş Bina’da gerçekleştirildi. Mevcut başkan Arsal Arısal’ın aday olmadığı genel kurulda Kocaeli Üniversitesi Mimarlık ve Tasarım Fakültesi Kurucu Dekanı Prof. Dr. Kamuran Öztekin tek aday olarak seçime girdi. Genel kurula CHP eski Milletvekili Hikmet Erenkaya, Mimarlar Odası Genel Sekreteri Fikret Oğuz, Genel-İş Sendikası Kocaeli Şube Başkanı Vedat Küçük, Makine Mühendisleri Odası Başkanı Ünal Özmural, İnşaat Mühendisleri Odası Başkanı Tolga Ok ve TMMOB’a bağlı odaların üyeleri katılım gösterdi.

 

SEÇİM BUGÜN

Kongrenin divan başkanlığını Hikmet Erenkaya üstlenirken, divan başkan yardımcılığını Rahime Yiş, yazmanlığını ise Mustafa Çakırlı ve Melis Aloğlu yaptı. 833 üyenin oy kullanma hakkının bulunduğu seçim ise bugün saat 09.00’da gerçekleşecek. Seçimde 7 yönetim kurulu üyesi ve 25 üst kurul delegesi belirlenecek.

 

“ÖRGÜTLÜ OLMAK ÇOK ÖNEMLİ”

Kongrede konuşma yapan Arsal Arısal, zor bir dönemden geçtiklerini ifade ederek, “Üyelerimizle birlikte olabilmek adına birçok etkinlik yaptık. Çeşitli paneller gerçekleştirdik. Kentin tüm dinamikleriyle birlikte hareket ettik. Daha yaşanabilir şehirler olması için çaba sarf ettik. TMMOB’a bağlı odaların etkisizleştirmeye çalışıldığına şahit olduk. Siyasi otorite adeta ülkeleri ve şehirleri pazarlanabilecek duruma getirerek etkisizleştirilmeye yönelik çalışmalara geçti. Tüm bu müdahalelere rağmen örgütlü olarak hareket etmenin ne kadar önemli olduğunu belirtmek isterim” şeklinde konuştu.

                                                                                      

“İŞSİZ MİMAR ORDUSU”

Ardından söz alan Fikret Oğuz ise “Hızla ilerleyen işsiz mimar ordusuna doğru gidiliyor. İmar plan düzenlemesine yönelik 3 bin 300 adet dava devam ediyor. Meslek örgütlerimiz büyük bir tehditle karşı karşıya. TMMOB’un bu işlerle uğraşmaması gerektiği ve proje üretmesi gerektiği eleştiriliyor. Bir kere meslek odaları proje üretmez, fikir üretir. Bu çerçevede meslek odalarının üyeleri üzerindeki etkinliğini azaltmak için budanmaya gidiliyor. Ancak bu denetim mekanizması bir işe yaramadığı söylenerek budanıyor. 78 tane ölmüş ve mimar olmayan kişiler için ruhsatlar düzenlendiğini tespit ettik” dedi.

 

YÖNETİM KURULU LİSTESİ

Prof. Dr. Kamuran Öztekin

Yrd. Doç. Dr. Didem Erten Bilgiç

Hakan Yalçın

Füsun Yılmaz Deniz

İbrahim Türkeri

Hüseyin Aksu

Abdullah Küçük

24 Ocak 2016 Kocaeli- Gündem


kutuyu işaretleyip tamama basın

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR