Beyninizi koruyabilen vitamin!

Geçtiğimiz birkaç yılda D vitamini eksikliği; Parkinson, MS, otizm, hatta bunama gibi beyinle ilgili hastalıklarla bağlantılandı. Nöroloji Dergisi'nd...

Geçtiğimiz birkaç yılda D vitamini eksikliği; Parkinson, MS, otizm, hatta bunama gibi beyinle ilgili hastalıklarla bağlantılandı. Nöroloji Dergisi'nde yayınlanan yeni bir çalışma düşük D vitamini düzeyi ile bunama riskinin artması arasında beklenenden daha yüksek korelasyon olduğunu gösterdi.

 

Bu çalışma dünyada çok prestijli kurumların işbirliğiyle yapıldı ve 1.658 bunaması olmayan yaşlı kişinin D vitamini düzeyleri ölçüldü. Bu kişiler ortalama 5.5 yıl takip edildiler. Bu gruptan 171 kişide bunama görüldü ve bunların 102'sinde tam anlamıyla Alzheimer görüldü. Veriler değerlendirildiğinde düşük D vitamini düzeyi ile bunama gelişmesi arasındaki korelasyon çok çarpıcıydı. D vitamininde hafif bir düşüklük bile bir çeşit bunama gelişmesi riskini %53 arttırıyordu. Ciddi ölçüde D vitamini eksikliği olanların bunama riskinin ise %122 arttığı hesaplandı.

 

Araştırmacıların lideri, Exeter Üniversitesi Tıp Fakültesinden Dr. David Llewellyn ScienceDaily için verdiği röportajda şunları söylemiş:

 

"Düşük D vitamini düzeyi ile bunama ve Alzheimer riski arasında bağlantı bulacağımızı bekliyorduk ancak sonuçlar şaşırtıcı oldu. Aslında beklediğimizden iki kat daha güçlü bir bağlantı bulduk. Sonuçlarımız çok cesaret verici, az sayıda insan bile faydalansa bunun halk sağlığına büyük etkileri olur çünkü bunama ile başa çıkmak çok yıpratıcı ve masraflı."

 

Bu çalışmanın anlamı çok çarpıcı. 5.4 milyon Amerikalı Alzheimer'dan muzdarip, Dünyada da 44 milyon Alzheimer'lı olduğu tahmin ediliyor. Daha da zorlayıcı olan istatistik dünyada D vitamini seviyesi düşük olan 1 milyar insan bulunması ve bu rapora göre bu insanların bunama, özellikle Alzheimer riskleri inanılmaz artmış durumda. Bu hastalığın bugün için hiçbir anlamlı tedavisi yok bununla beraber düşük D vitamini kişinin bu hastalığa yakalanma riskini arttırıyor.

Birçok nedenden dolayı klinik tedavilerimde hastalarıma verdiğim tavsiyelerin başında D vitaminlerini takviye etmeleri geliyor. Yeni bilimsel gelişmeler, hastaların D vitamini düzeylerinin taranmasını ve aynı zamanda D vitamininin her yaşta beyin sağlığını koruma protokollerine dahil olmasını destekliyor.

 

Dr. David Perlmutter

Çeviri: Nurçin Çağlar

Sağlıklı Yaşıyoruz

Kaynak: http://www.drperlmutter.com/vitamin-d-just-bones/?hvid=4K2j8x

27 Ocak 2016 Kocaeli- SağlıkYorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

01

Gülten Tuncer - Bilgiler için teşekkürler.

Yanıtla . 0Beğen 27 Ocak 23:26
Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR