“Başarı kolay elde edilmiyor”

          İzmit Ömerağa Mahallesi Salim Efendi Sokak (Gümüşçüler Sokak) No: 5 adresinde hizmet vermeye başlayan Butik Lamelif, kısa sürede adından söz...

BÜYÜT

 

 

 

 

 

İzmit Ömerağa Mahallesi Salim Efendi Sokak (Gümüşçüler Sokak) No: 5 adresinde hizmet vermeye başlayan Butik Lamelif, kısa sürede adından söz ettirmeyi başardı. Başarının kolay elde edilmediğine dikkat çeken işyeri sahibi Elif Baydar ile samimi bir söyleşi gerçekleştirdik.

 

 • Neden butik işi, modaya merakınız var mıydı?

 

 • Aslında butik işlerine hiç merakım yoktu. Sadece giyinmeyi ve konbin yapmayı çok seviyordum. Çevremdekilerin benden kıyafet konusunda yardım istemelerinden  dolayı sevdiğim bir işle meşgul olabilmek için butiği açtım. Modayı ve yenilikleri takip etmeyi ve yeni şeyler keşfetmeyi çok seviyorum.

 

 •  
 • Lamelif, İzmit’e yeni bir soluk getirdi. Çünkü sizin mağazanızda kendi tasarım ürünleriniz de bulunuyor...

 

 • Evet biz İzmit’te farklı olmak istedik. Özellikle sad ve şık tasarım ürünlerimizi hanımların beğenisine sunuyoruz. Çizimleri ablam Zeynep Nalbantoğlu yapıyor. Heyecanlı ve güzel bir iş yaptığımızı düşünüyoruz.

 

 • Kısa sürede Lamelif ismini giyinmeyi seven her kadın biliyor. Bu büyük bir başarı...

 

 

 • Çok emek verdiğimi düşünüyorum. Gerek sosyal medyayı  gerekse müşterilerimle birebir ilişkileri çok önemsiyorum. Mesela sosyal medyadan bana sorulan hiç bir soru cevapsız kalmaz. Aynı şekilde mağazama gelen her müşteriyle tek tek ilgileniyorum. Artık birçok bayan bizden kıyafet almasa bile kıyafetlerini getirip bizim fikrimizi alıp öyle giyinmeyi tercih ediyorlar.

 

 • Hedef kitleniz kimler ve sizin hedefinizde ne var?

 

 

 • Hedef kitlemiz modern, çizgisini belirlemiş şehirli kadınlar...  Açık ve kapalı bayanlar bizim hedef kitlemiz. Ancak itiraf etmeliyim ki daha çok kapalı bayanların bolca çeşit bulabileceği bir mağazamız var. Kuaybegider, Noi ve Pınar Akşamgibi ünlü markaların ürünlerinin bulunduğu mağazamızda ayrıca kendi tasarımlarımızı tanıtan bir de model arkadaşımız var. Hedefimde ise; daha çok kendi tasarımlarıma yer vermek ve kendi tasarımlarımı kendi üretebileceğim bir atölye açmak var. Sonrasında da Adapazarı, İstanbul gibi diğer illerde şubelerimizi açmayı planlıyorum.

 

 • Esnaflık zor mu? Esnaf bir ailenin kızı olduğunuzu söylediniz...

 

 • Evet, Dörtler Ticaret olarak uzun yıllardır İzmit’te yufkacılık yapan bir ailenin kızıyım.  Butiğimi açarken gerek babamın deneyimleri gerek eşimin desteği, gerekse ailemin diğer fertlerinden gördüğüm destek çok büyük oldu. Her birine ayrı ayrı teşekkür ederim. Esnaflık zor değil bence, güler yüzlü olmak ilk koşul ve iyi bir ekiple çalışmak ikinci önemli etken.

 

 • Çok genç bir girişimcisiniz. Sizin gibi ticarete atılmak isteyen genç girişimciler için önerileriniz var mı?

 

 • Elbette. Deneyim çok önemli, ticarete atılmadan önce mutlaka pişmek gerekiyor.  Ben iyi ki kendi işimi kurmuşum diyorum ve kendi işimi yapmaktan çok memnunum. Asla başaramam diye düşünmesinler. İş hayatında hırslı olmak gerekiyor.

 

 • İş dışında neler yapar Elif Baydar?

 

 • Kadın meclisinde başkanımız sevgili Emel Balcıoğlu ile çok güzel işler yapıyoruz. Haftanın 2 yada 3 günü çeşitli ziyaretler de bulunup kadın girişimciler için yeni projeler üzerinde çalışıyoruz. Başkanımız Sayın Nevzat Doğan kadın girişimleri her ortamda desteklediğini açıklıyor. Mesela kadınların el emeklerinin değerlendirilebileceği bir proje üzerinde çalışıyoruz.  Kent konseyi dışında ben bir anneyim çocuğumun eğitimiyle meşgul oluyorum ve tabii ki işimle.  Boş vakitlerimde kitap okumayı çok severim.  Sporla hep içli dışlıyımdır. Yüzmeyi severim. Tiyatroya gitmeyi, yeni filmleri kaçırmamaya özen gösteririm.

 

 • Bize önerebileceğiniz sizde iz bırakan bir kitap var mı?
 •  
 • Elif Şafak ‘Aşk’ her anlamda aşkı çok güzel anlatan güzel bir kitap. Bir de Ahmet Şerif İzgören’in kitaplarını çok takip ederim. ‘Avucunuzdaki Kelebek ‘ benim için çok güzel bir kitaptı ve ben defalarca bu kitabı okudum. Kişisel gelişim semineri için İzmit’e geldiğinde hiç kaçırmam, seminerlerini takip etmek isterim.

 

 • İçinizde ukde kalan bir şey var mı?

 

 

Ben evlilik, eğitim, iş yaşamı ve çocuk hepsini aynı dönemde yaptım. Ee biraz zorlandım tabi ... Bütün bunları sırasıyla yapmayı isterdim belki o zaman eğitim hayatıma daha çok yönelebilirdim.  Müziği çok severim ancak pek ilgilenme şansım olmadı. Bende oğluma keman dersi aldırmaya başladım...

 

 • Size bir film yapma fırsatı verilse insanlığa ne anlatmak istersiniz?

 

Savaşların olmadığı herkesin barış içinde yaşadığı bir dünyanın mümkün olabileceğini anlatmak isterdim. Herkesin mutlu olduğu bir dünyada yaşamanın mümkün olabileceğine inanıyorum.  Çünkü bence mutluluğa insanların birbirine destek verdiği zaman ulaşılabileceğine inanıyorum. Bütün insanlığa filmimde bu mesajı anlatmak isterdim.

 

Elif Baydar kimdir?

 

Doğma büyüme İzmitliyim. Ticaretle uğraşan bir ailenin kızıyım. Evli ve bir çocuk annesiyim. İşletme mezunuyum. Eğitimime İşletme dalında yüksek lisans yaparak devam etmeyi düşünüyorum. Ayrıca trafik öğretmeniyim. 19 yaşında iş hayatına atıldım ve önce kendi kız yurdum Elif Özel Kız Yurdunda daha sonra farklı kurumlarda hizmet verdim. Ve en sonunda kendi işimi Mart 2014’te Butik Lamelif’i hizmete açtım. 

13 Temmuz 2014 Kocaeli- Gündem


kutuyu işaretleyip tamama basın

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR