Güneş“Sorumluluk hükümetindir”

CHP Kocaeli Milletvekili Hurşit Güneş, yaptığı yazılı bir açıklama ile Soma’daki maden faciası üzerinden hükümete yönelik eleştirilerde bulundu. Soma...

CHP Kocaeli Milletvekili Hurşit Güneş, yaptığı yazılı bir açıklama ile Soma’daki maden faciası üzerinden hükümete yönelik eleştirilerde bulundu. Soma’da facia ile ilgili yasal soruşturma ve tutuklamaların başladığını söyleyen Güneş, ortaya çıkan tabloya göre hükümetin sorumluluktan kaçarak bütün suçu işverenin üstüne yıkmaya çalıştığını söyledi.

 

SORUMLU HÜKÜMETTİR

İş güvenliği ve çalışma koşulları gibi sorunların ülkedeki tüm madenlerde bulunduğunu söyleyen Güneş, “Her an yeni bir facia yaşanabilir. Bu konuda mevzuat uluslararası normlara göre düzenlenmemiş. Madenleri denetlemeyen hükümet bu facianın asıl sorumlusudur. Fakat, hükümet bir algı operasyonuyla sorumluluğu sadece işverene yıkmaya çalışmaktadır” dedi.

 

SENDİKALARA ELEŞTİRİ

Hükümetin bu konuda istifa etmesi gerektiğini söyleyen Güneş, ifadelerinde şu sözlere yer verdi: “Zayıf kalan, hükümete baskı yapamayan, işçilerin haklarını savunamayan sendikalar da bu facianın sorumluları arasındadır. Sendikaların da artık özeleştiri yapma ve kendilerini yenileme vakitleri gelmiştir. İşçilerin haklarını her şeyin üstünde tutan güçlü sendikaların varlığı Soma benzeri faciaların yaşanmaması için hayatidir.”

20 Mayıs 2014 Kocaeli- Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR