“Çok iyi bir ekibiz”

    Gazeteniz tarafından düzenlenen ‘Doruktakiler 2013’te Yılın Sağlıkçısı kategorisinde yapılan değerlendirmeler sonucunda Kocaeli Devlet Hastanesi...

 

 

Gazeteniz tarafından düzenlenen ‘Doruktakiler 2013’te Yılın Sağlıkçısı kategorisinde yapılan değerlendirmeler sonucunda Kocaeli Devlet Hastanesi Onkoloji Servisi ödüle layık görüldü. Haluk Erkal, Abdullah Yılmaz, Arzu Altınel Erkal ve Çiğdem Kılıç Edincik’in Radyasyon Onkoloji’nde bulunduğu, Serap Kaya’nın Medikal Onkoloji ve Özgür Mehtap’ın da Hemotoloji Bölümünde bulunduğu bu ekipten Arzu Altınel Erkal’la güzel bir söyleşi gerçekleştirdik. Onkoloji bölümüyle ilgili bizlere açıklamalar yapan Erkal’dan ekip çalışmaları hakkında da bilgi aldık. Yılın sağlıkçısı olarak seçilmelerinde ekip ruhunun önemli olduğunu kaydeden Erkal, “Çok iyi bir ekibiz” dedi.

 

 

Kocaeli Devlet Hastanesi Onkoloji Bölümü hakkında bilgi verebilir misiniz?

 

2005 yılında onkoloji binası çalışmaya başladı. 2006’da ise ışın tedavisi dediğimiz radyoterapi tedavisini ve kemoterapi tedavisini uygulamaya başladık. Yataklı servisimizdeki 55 yatak onkolojiye ait. Türkiye adına onkoloji için oldukça yüksek bir sayı bu. Hastalarımızın birçoğu radyoterapi, yani ışın tedavisi için uzaktan geliyorlar, özellikle de Düzce’den. Yakınlarında çok fazla radyoterapi merkezi yok. O zaman Adapazarı da açık değildi. Şimdi Adapazarı’nda da açıldı; ama yine de hastalar burayı daha çok tercih ediyorlar. Yataklı servisin olması bundaki en önemli etken. Uzaktan gelen hastalarımızı yatırarak radyoterapi tedavilerini gerçekleştiriyoruz.

 

 

KANSERDE YAŞ ARALIĞI GERİLEDİ

 

Hastanenizin ve sizlerin alanınızdaki çalışmalarından bahsedebilir misiniz?

 

Mümkün olduğunca, bize söylenen ve bizden istenen tüm toplantı, seminerlere katılmaya özen gösteriyoruz. Halkı, hasta yakınlarını bilinçlendirmeye çalışıyoruz. Bunun haricinde hastanemizde Kanser Erken Tanıma Merkezi (KETEN) var. Onlar çok aktif bir şekilde çalışıyorlar. Köy köy, kasaba kasaba gezerek insanları bilinçlendiriyorlar. Aynı zamanda tarama da yapılıyor. Özellikle 40 yaş üzerindeki kişilere. Oldukça aktif bir çalışma sürdürüyor KETEN.

 

 

Kanser hastalığı için belli bir yaş aralığından söz edilebilir mi?

 

Her hastalık grubu farklı yaş aralıklarında görülebiliyor. Örneğin prostat ileri yaşlarda görülüyor. Yine meme kanseri 30-50 yaş aralığında görülmekte. Akciğer kanseri de eskiden 60’lı yaşlarda görülmekteyken günümüzde 25 yaş gibi daha erken dönemlerde görülebiliyor. Bu durum sigara içimine bağlı olarak gerçekleşiyor. Genel olarak kanser hastalıklarında yaş aralığı geriledi. Daha doğrusu gençleşti. Erken dönemlerde kanser vakalarıyla sıkça karşılaşıyoruz.

 

 

KANSER TEDAVİSİNDE ÇOK ŞEY DEĞİŞTİ

 

İlimizde en çok hangi tür kanser vakalarıyla karşılaşıyorsunuz?

 

Genel olarak bakıldığında akciğer kanseri erkeklerde ve kadınlarda sigara içimine bağlı olarak tüm Türkiye genelinde ve ilimizde de yüksek. Bunun haricinde yine meme kanseri bayanlarda Türkiye ortalaması gibi şehrimizde de yüksek. Ama burada Türkiye ortalamasından farklı olarak mide, pankreas, kolon, bağırsak kanserleri ve özel fanus dediğimiz yutma borusu kanserleri biraz daha fazla görülüyor.

 

 

Kanser tedavisinde geçmişten günümüze neler değişti?

 

Çok şey değişti. Eskiden radyoterapide kullandığımız cihazlar eskiydi. Şimdi ise çok daha organ koruyucu, teknolojik cihazlar kullanıyoruz. Normal dokuyu koruyup tümörlü dokuya yüksek dozları verebileceğimiz çok iyi cihazlara sahibiz. Özellikle kliniğimizdeki cihazımız dünyada 350 tane bulunan cihazdan. Çok değerli ve önemli bir cihaz o yüzden.

 

 

SİGARADAN UZAK DURULMALI

 

İnsanlara kanserden korunmaları yönünde tavsiyeleriniz nelerdir?

 

Normalinde hastalara bakmıyoruz. Ailelerine de bakıyor, aynı zamanda koruyucu hekimlik de yapıyoruz. Çünkü erken yaşta meme kanserine yakalanmış bir kadının çocukları, annesi ve kız kardeşleri de risk altındadır. Onları da özellikle çağırıp kontrol altında tutuyor ve belli dönemlerde senelik kontrollerini yapıyoruz. Bu şekilde erken dönemde o insanlarda da varsa kanser tanısını koymuş oluyoruz. Kolon hastaları için de öyle. Onları da yakın takipte tutarak varsa erken dönemde teşhisi koyuyoruz. Bunun haricinde genel popülasyonda insanlar geldikleri zaman sigara içmemeleri, belli ürünleri zamanında tüketmeleri, zamanı olmayan şeyleri yememeleri ve bir şeyleri tüketirken özellikle yiyecekle alakalı aşırıya kaçmamaları gerektiğini kendilerine tembih ediyoruz. En önemlisi de sigaradan uzak durmak.

 

 

Başarınızı ekip ruhuna mı borçlusunuz?

 

Radyoterapi bir ekip işi. Gelen hastaları değerlendirerek hangi bölümde tedavi göreceği yönünde yönlendiriyoruz. Gereken hasta radyoterapi aşamasına alınıyor. Uygun şekilde arkadaşlarımızla tedavisini sürdürüyoruz. Huzur içinde ve sağlıklı bir şekilde hastalarımızı tedavi edebilmemiz için çalışma arkadaşlarımızla diyalogumuzun iyi olması gerek. Ekip olarak huzurluyuz. Çok iyi bir ekibiz. Tekniker arkadaşlarımızdan, diğer sağlık görevlilerimizden de memnunuz. Çok iyi bir şekilde tedavi veriyoruz.

 

 

FOTO

 

TOPLU: Haluk Erkal, Abdullah Yılmaz, Arzu Altınel Erkal, Çiğdem Kılıç Edincik, Serap Kaya, Özgür Mehtap ve Arzu Altınel Erkal başarıları ile dikkat çekiyorlar.

 

Dr. Arzu Altınel Erkal kimdir?

 

1973 Zonguldak doğumlu. İlk, orta ve lise eğitimini Zonguldak’ta aldı. İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesi mezunu. Cerrahpaşa Radyasyon Onkolojisi’nde uzmanlığını tamamladı. 4 buçuk yıl kadar İstanbul’da bulunan Özel Avrasya Hastanesi’nde çalıştı. 2005 yılından bu yana da Kocaeli Devlet Hastanesi Onkoloji Bölümü’nde hizmet veriyor.

 

 

28 Ocak 2014 Kocaeli- Gündem


kutuyu işaretleyip tamama basın

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

01

Dilek AKARSU - Çok yerinde bir seçim olmuş. Arzu Hanım’ın nasıl bir özveri ile çalıştığını anlamanız için polikliniğinin önünde on dakika vakit geçirmeniz yeterli olur. Uzman Hekimliğinin yanı sıra hasta ve hasta yakınlarına aynı zamanda hem bir psikolog ciddiyeti hem bir anne şefkatiyle yaklaşmaktadır. O’nu çok seviyoruz.

Yanıtla . 0Beğen 28 Ocak 15:02
Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR