DER LAAN GENÇLERİN SORULARINI CEVAPLADI

Hollanda-Türkiye ilişkilerinin 400. yılı kapsamında Kocaeli’ne gelen Amsterdam Belediye Başkanı Eberhard Van Der Laan, Gençlik Merkezine konuk oldu. L...

BÜYÜT

Hollanda-Türkiye ilişkilerinin 400. yılı kapsamında Kocaeli’ne gelen Amsterdam Belediye Başkanı Eberhard Van Der Laan, Gençlik Merkezine konuk oldu. Laan’ın ziyaretinde Hollanda İstanbul Başkonsolosu Onno Kervers, Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu ve Genel Sekreter Yardımıcısı Tahir Büyükakın hazır bulundu.

TÜRKİYE’NİN AVRUPA’DAKİ İMAJI
Amsterdam Belediye Başkanı Eberhard Der Laan burada gerçekleştirilen toplantıda gençlerin sorularını cevapladı. Gençler özellikle AB sürecindeki Türkiye’nin Avrupa’da nasıl bir imaja sahip olduğu ve Hollanda ile Türkiye’nin ekonomik ve sosyal özellikleri üzerinde durdular.

AVRUPANIN BİR PARÇASISINIZ
Gençlerden biri ‘bizi biz yapan değerlerle Avrupa Birliği’ne girmek istiyoruz derken’ bir diğeri, ‘Avrupa Birliğinde girdiğimizde halk kültürünün göz ardı edilemeyeceği’ni vurguladı. Der Laan ise “Ben şahsen Türkiye’nin AB’ye girmesini çok istiyorum. Zaten coğrafi olarak da Avrupa’nın bir parçasısınız. Türkiye Avrupa’ya bazı şeyler katabilir. Benim görmek istediğim Avrupa böyle olmalı. Avrupa izole kalmasın. Türkiye Ortadoğu ile aramızda köprü olsun. Türkiye bu coğrafyada Avrupa’ya çok güzel şeyler katabilir” dedi.

HOLLANDA’DA 400 BİN TÜRK VAR
Hollanda’da 400 bin Türk vatandaşı olduğunu ifade eden Amsterdam Belediye Başkanı Der Laan, Hollanda’ya gayet iyi uyum sağladıklarını söyledi. Bunların birçoğu Müslüman işadamı. Bu insanlar hem Türkiye’den hem de Hollanda’dan gurur duyuyorlar. Bir alışma süreci var. Birbirimize alışmamız lazım. İnsanların neye inandıkları bizim için önemli değil. Ama herkesin Hollandaca öğrenmesini istiyorum” şeklinde konuştu.

SİZİ TÜRKİYE’NİN AYNASI GÖRÜYORUM
Bir gencin ‘Hollanda’ya giden Türklerin polis tarafından her defasında arandığı, hatta vizelerinin iptal edilerek geri gönderildiği, bunun sebebinin ne olduğu’ sorusunu cevaplayan Der Laan, bu sorunun genel olduğunu dile getirdi. Der Laan “Bu sadece Türklere karşı yapılan bir şey değil. Yabancılara karşı böyle sıkı güvenlik tedbirleri uygulanıyor. Vahim bir durum” dedi. Gençlerin “Gençlik Meclisini nasıl duldunuz sorusu üzerine Amsterdam Belediye Başkanı Der Laan “ Sizleri yerinde ve zamanında eleştiri yapan, geleceğe ışık tutan ve Türkiye’nin aynası olarak görüyorum” diyerek sözlerini tamamladı.

22 Mayıs 2012 Kocaeli- Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR