Yeni nesiller nasıl yetişecek?

Kocaeli Yüksek Öğrenimliler Derneği (KYÖD), 24 Kasım Öğretmenler Günü nedeniyle ‘Yeni Nesiller Nasıl Yetişecek’ konulu panel düzenledi.Kocaeli Yüksek...

BÜYÜT
Kocaeli Yüksek Öğrenimliler Derneği (KYÖD), 24 Kasım Öğretmenler Günü nedeniyle ‘Yeni Nesiller Nasıl Yetişecek’ konulu panel düzenledi.

Kocaeli Yüksek Öğrenimliler Derneği (KYÖD), 24 Kasım Öğretmenler Günü nedeniyle ‘Yeni Nesiller Nasıl Yetişecek’ konulu panel düzenledi. Moderatörlüğünü Prof. Dr. Kürşad Yıldız’ın yaptığı panele emekli Eğitimci Prof. Dr. Rıfat Okçabol, KOÜ Eğitim Fakültesi Öğretim Üyesi Yard. Doç. Dr. Gülşen Öztürk, Eğitim-İş Şube Başkanı Bilal Şener ile Eğitim-Sen Şube Başkanı Veysel Kaplan konuşmacı olarak katıldı.

“KAYGILIYIM”
Konuşmacılardan KOÜ Eğitim Fakültesi Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Gülşen Öztürk, başlığın bir olumlu bir de olumsuz tarafı olduğunu ifade ederek, “Gençlerimiz, çocuklarımız nasıl yetiştirilmeli? Biz nasıl yetiştiriyoruz?” dedi. Çocuk ve gençler için yapılacak fedakarlıklarda sınır tanımadıklarını belirten Öztürk, “İstiyoruz ki onlar hayır diyebilmeyi bilen, karşısındaki insana en az kendi kadar hak verebilen, dürüst insanlar olsunlar. Hem kendilerini geliştiren hem de sosyal dünyaya duyarlı olsunlar. Evrensel olarak etkin kimseler olsunlar” diye konuştu.

KADIN CİNAYETLERİ!
Bunların eğitim programları ile sağlanabileceğini dile getiren Öztürk, eğitim sistemimizin yetersiz olduğunu belirterek, kaygılarını dile getirdi. Sınav uygulamaları, yerleştirmeleri konusunda kaygılı olduğu olduğunu belirten Öztürk, “Ülkemde şimdiye kadar kız ve erkeğin bir arada olduğu yurtlar hiç olmadı. Ancak beni yönetenler zaten olmayan bir şeye yasak koyuyorlar” dedi. Öztürk şöyle devam etti: “8 yaşındaki bir kız çocuğunun 40 yaşındaki bir sapıkla evlendirilmesi üzerine hiçbir şey yapılmaması konusunda kaygılıyım. Kadın cinayetleri konusunda kaygılıyım. Her 3 kızdan 1’inin, her 5 erkekten 1’inin cinsel istismara uğramasından ötürü kaygılıyım.”

“SAYIN HÜKÜMETİM SEN ERGEN MİSİN?”
4+4+4 hakkında fazla konuşmak istemediğini ifade eden Öztürk, “Bazen tünelin sonu görünür ve insan yine de yürümeye devam eder. Ancak bunu genellikle ergenler yapar. Sayın Hükümetim sen ergen misin ki sonu görünen tünele girdin?” şeklinde konuştu.

“EĞİTİM SİSTEMİMİZ ABD’DEN”
KOÜ Eğitim Fakültesi Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Gülşen Öztürk’ün ardından Eğitim-İş Şube Başkanı Bilal Şener söz aldı. Milli Eğitim Sistemi’nin ABD ile imzalanan anlaşmadan sonra yapılmaya başlandığına dikkat çeken Şener, “Sistemi oluşturanlar da CIA ajanıydı. O anlaşma da halen geçerliliğini koruyor” dedi. Köy Enstitülerinin neden kapandığını hala anlamlandıramadığını dile getiren Şener, “Köy Enstitüleri gayet iyi eğitim veriyorlardı. 8 yıllık zorunlu eğitimde de büyük ilerlemeler sağlamıştık. Okullaşma oranı yüzde 90, okuma yazma oranı yüzde 99’du. Böyle bir sistem tabi ki durdurulmalıydı, o da 4+4+4 ile gerçekleştirildi” diye konuştu.

“MUTSUZ ÖĞRETMEN İYİ ÖĞRENCİ YETİŞTİREMEZ”
4+4+4 sistemi ile sınıf öğretmenlerinin elinden 5. sınıfların alındığını vurgulayan Şener, “Böylelikle birçok öğretmen norm fazlası oldu. Diğer yanlışları da bu öğretmenleri, isterlerse farklı alanlara kaydırmak oldu. Mutsuz öğretmenler yaratıldı. Mutsuz öğretmen iyi öğrenci yetiştiremez. İçlerinde başarılı olanlar da var, ancak geneli norm fazlası olmamak için alan değiştirdi” şeklinde konuştu.

“ÖĞRETMENLİK FARKLI BİR MESLEK”
Hükümetin öğretmenlere 3 ay tatil yapan, az çalışan çok kazanan gözüyle baktığını ifade eden Şener, “Öğrenciler 3 ay tatil yapıyor. Öğretmenlerin çalışma gün ve saatleri belli, isteyenler bakabilirler” dedi. Öğretmenlerin diğer memurlardan daha az çalıştığı yönündeki konuşmaları hatırlatan Şener, “Bilimsel verilere göre bir öğretmenin bir derste harcadığı enerji, oturarak çalışan bir memurun 3 saatine bedel. Öğretmenlik farklı bir meslek. İnsan yetiştirdiğimizi bu anlamak istemeyen insanlara nasıl anlatacağız hiç bilmiyorum” diye konuştu.

“AKP EĞİTİMİ DİNSELLEŞTİRİYOR”
Panelde söz alan Eğitim-Sen Şube Başkanı Veysel Kaplan, eğitimin toplumsal bir oldu olduğunu ve tüm kesimleri ilgilendirdiğini dile getirdi. AKP Hükümeti’nin son 11 yılda en fazla yatırımı eğitime yaptığını söyleyen Kaplan, “Bir ülkede uzun süre iktidarda kalmak istiyorsanız, eğitimi elinize almalısınız. Bunun 3 ayağı var, bunlar dinselleştirme, ticarileştirme ve kadrolaştırma” dedi. Her iktidarın itaatkar, ses çıkarmayan, örgütlenmeyen bir toplum istediğini vurgulayan Kaplan, “Pasif birey yetiştirmek eğitimden geçer” diye konuştu. AKP Hükümeti’nin eğitimi ticarileştirme ve eğitimde kadrolaşmada çok yol katettiğini dile getiren Kaplan, “Okul öncesi eğitimin yerini Kur’an kursları alıyor. Kurs açılışlarında yapılan konuşmalar niyetleri belli ediyor. Dini temelleri sağlam nesiller için İmam Hatip İlkokulları açılsın deniyor” dedi.

“SEÇMELİ DEĞİL ZORUNLU DİN DERSİ”
Zorunlu Din derslerinin devam ettiğini vurgulayan Kaplan, “Adı seçmeli ders, pratikte zorunlu din dersi var. Lisede evlilik serbestleşti. İmam Hatip öğretmenlerine halkla ilişkiler görevi verildi. Okullarda ibadethane açılmasının önü açıldı” şeklinde konuştu. Kızlı erkekli yurtlar konusuna değinen Veysel Kaplan, “Kız ve erkekleri ayırabilmek için her şeyi yapacaklar. İlerleyen günlerde görürsünüz gazetelerde kız ve erkek çocuklarının farklı ortamlarda ders aldıktan sonraki başarı istatistiklerini” dedi. Çocukların önce farklı sınıflara, ardından da farklı okullara ayrılacağına dikkat çeken Kaplan, AKP’nin eğitimi çok iyi bir şekilde dinselleştirdiğini söyledi.

22 Kasım 2013 Kocaeli- Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR