Doğan’ın yerine köşker

Büyükşehir Belediyesi ENSAR Vakfı’ne herhangi bir yer verilmediği açıklandı   Kocaeli Büyükşehir Belediyesi, Fuariçi Leyla Atakan Kültür Merkezi, Dr...

Büyükşehir Belediyesi ENSAR Vakfı’ne herhangi bir yer verilmediği açıklandı

 

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi, Fuariçi Leyla Atakan Kültür Merkezi, Dr. Şefik Postalcıoğlu Konferans Salonu’nda Nisan ayı olağan meclis toplantısı I’nci birleşimi için toplandı. Meclis oturumuna Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu’nun il dışında olmasından dolayı Büyükşehir Belediyesi Başkan Vekili Zekeriya Özak başkanlık yaptı. Meclis gündeminde 145 gündem maddesi görüşüldü. 

 

SORU ÖNERGELERİ

2015 yılı içerisinde mali hesaplar hakkında denetim komisyonu raporu hakkında meclis oturumuna sunuldu. CHP tarafından meclise önerge verildi. Derince’de sahile vuran yağ birikintisi, Ensar Vakfı’n belediye tarafından gayrimenkul verilmesi, Darınca’da bulunan askeri alanın TOKİ’ye devredilmesi hakkında soru önergeleri verildi.

 

ÖNEMLİ YATIRIM

Derince’de deniz kirliliği hakkında Başkan Vekili Özak “İzmit Körfez’i yıllar öncesine göre kontrol atında tutulmaktadır. 2004 yılında büyükşehir belediyesi olarak göreve gelmemiz sonrasında evsel atılar, sanayi atıkların yüzde 20’si atılıyordu. Önemli yatırımlar yapılmıştır. Bir çok arıtma tesisi yapılmıştır. 19 tane arıtma tesisi vardır. Gebze Arıtma Tesisi 600 bin kişiye hizmet vermek üzere tasarlandı. 67 Milyon TL maliyetle yapıldı. Önemli sistemler ilave edildi” dedi.     

 

ALG PATLAMASI OLABİLİR

Körfeze vahşi şekilde atılan atıklar kontrol altına alındı diyen Özak “Arıtılan su oranı yüzde 99’u bulmuştur. Sadece arıtma tesisleriyle bunlar yapılmadı. Havadan kontroller yapıldı. Kaçak atıklara ciddi cezalar verilmektedir. Yılla geçtikçe azalmaya başlamıştır. Deniz çöpü toplama gemileri vardır. Devletin ilgili birimleri tarafından kontrol yapılmaktadır. Derince 60 Evler’de deniz kirliği hakkında araştırma yapılacaktır. Gereken yapılacaktır. Bu mevsimlerde alg patlaması yaşanıyor. Biyolojik araştırmaların sonucunu değerlendireceğiz” açıklamasında bulundu.

   

HUKUKUN GEREĞİ YAPILIYOR

Genel Sekreter Tahir Büyükakın “Sabahın erken saatlerde tespiti yapılmıştır. Çevre İl Müdürlüğü’ne tespitleri ilettik. Nereden kaynaklandığı noktasında bilgimiz vardır. Araştırma sonucunda gereken açıklama yapılacaktır” derken, Yeni Cuma Camii’nin önünü kesek üst geçidin yıkılması noktasında kamu zararı varmıdır sorusu hakkında Özak “Hukukun gereği yapılmıştır” dedi.

 

ENSAR VAKFI’NA YER VERİLMEDİ

Ensar Vakfı’na herhangi bir bedelsiz konut verilmesi noktasında herhangi bir durum yoktur diyen Özak, Darıca’da bulunan askeri alanın TOKİ’ye devredilmesi noktasında Genel Sekreter Büyükakın “Lojmanların olduğu bölüm bizlere verilmektedir. Süreç uzun sürmektedir. Konu hakkında gereken açıklama yapılacaktır” ifadelerini kullandı. 

 

DOĞAN’IN YERİNE KÖŞKER

Daha önceden birinci başkan vekili olan İzmit Belediye Başkanı Nevzat Doğan, bu dönem ikinci balkan vekilliğine aday gösterildi. Yapılan meclis oturumuna Belediye Başkanı Doğan’ın katılmaması dikkat çekti. Büyükşehir Belediyesi meclisinde iki yıl görev yapacak meclis I’nci başkan vekilliğine Gebze Belediye Başkanı Adnan Köşker (65), II’nci başkan vekilliğine İzmit Belediye Başkanı Nevzat Doğan (65) seçildi. Büyükşehir Belediye meclisi 81 üyeden oluşuyor.    

 

BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ KATİP ÜYELİKLERİNE

ASİL; Tuba Şensoy (71), Berna Abiş (71)

 

YEDEK; Özlem Erşi Şahinkaya (68), Serap Bıçak (67) 

 

 

ENCÜMEN ÜYELERİ SEÇİMİ

Oya Tunçel

Enver Aydemir

Zafer Arat

İsmail Aysu

Abdülkadir Honça

 

İhtisas komisyonları hakkında verilen önergeler ile komisyonlar 7 kişiye çıkarıldı.

 

İHTİSAS KOMİSYONLARI KURULMASI VE SEÇİMLERİ

 

İMAR VE BAYINDIRLIK KOMİSYONUNA

Zekeriya Özak, Ahmet Pehlivan, Hülya Ebru Önder, Serap Bıçak, Engin Güzel, Murat Kılıç, Orhan Tanış

 

PLAN VE BÜTÇE KOMİSYONUNA

Berna Abiş, İbrahim bulut, Cafer Demirdaş, Ahmet Atlı, Bülent Kanca, Hasan Numan Tonka, Engin Taşdemir,

 

ÇEVRE VE SAĞLIK KOMİSYONUNA

Hikmet Tuncay, Yakup Kaya, Fatih Meral, Hasan Ayaz, Adnan Balcı, Selahattin Kabadayıoğlu, Serap Özmen,

 

EĞİTİM KÜLTÜR GENÇLİK VE SPOR KOMİSYONUNA

Mustafa İltekin, Mevlüt Demir, Murat Ölmez, Mustafa Öztürk, Fikriye Çelik, Aykut Bozkurt, İbrahim Karslı,

 

ULAŞIM KOMİSYONUNA

Faik Recai Bayraktar, Hikmet Çelebi, Murat Tunç, Metin Söylemez, Sedat Kul, Mehmet Başaran, Zafer Şimşek,

 

HUKUK KOMİSYONUNA

Emine Zeybek, Ufuk Ekinci, Mehmet Ali Karaaslan, Özlem Ekşi Şahinkaya, İrfan Kurt, Hikmet Çelebi, Erdem Topçuoğlu,

 

İSİMLENDİRME KOMİSYONUNA

Hasan Ayaz, Raif Yıldız, Ergün Kahraman, Zeki Kurtuluş, Serpil Yılmaz, Hakan Karakaş, Nihat Değer,

 

TOPLUMSAL FIRSAT EŞİTLİĞİ VE ENGELLİLER KOMİSYONUNA

Tuba Şensoy, Orhan Keskin, Ayşe Mamat, Özlem Ekşi Şahinkaya, Aykut Bozkurt, Özcan Özer, Vahit Eryılmaz,

 

SOSYAL HİZMETLER VE HALKLA İLİŞKİLER KOMİSYONUNA

Adnan Balcı, Tuba Şensoy, Faruk Denli, Fikriye Çelik, Habip Aşı, Recep Özbakır, Dilek Tan seçildi.

 

 

HADİSLE DESTEKLEDİ

Meclis gündemine gelen Çayırova Akse Mahallesi’nde yapılması gündeme gelen toplu konuk hakkında CHP’li meclis üyesi Engin Daşdemir “Burada yapılmak istenen yapılar doğru değildir. orada birilerine rant sağlanmaktadır. AKP’liler tarafından gündeme getirilen terör örgütü ile bu firma arasında ciddi bağlantıların olduğu iddia ediliyor” derken, hadisle konuşmasına devam etti.

 

ANLAMIYORSUN, ETMİYORSUN

Dumankaya firmasının Çayırova’da inşa edeceği bir projesiyle ilgili gündem maddesinde ise başkan vekili Zekeriya Özak ile CHP’li Engin Taşdemir arasında gerginlik yaşandı. Engin Taşdemir, “Dumankaya firmasının sizin o çok korktuğunuz, devlete çok zarar vereceğini iddia ettiğiniz paralel dediğiniz yapıyla nasıl bir ilgisi var? Bu firmanın imar iznini 6 kattan 12 kata çıkararak bu firmayı kolluyorsunuz. Burada bir kamu yararı yok. Adrese teslim iş yapıyoruz. Oradaki yeşil alan firmaya ait gibi gösteriliyor imarda” dedi. Zekeriya Özak ise “Anlamıyorsun, etmiyorsun. Neye itiraz ettiğin belli değil. Bu bir vizyon projesidir. Kentin vizyon projesidir. Biz halka açık olan hiçbir alanı halka kapattırmayız. Oradaki yeşil alan bütün vatandaşların kullanımına açıktır” şeklinde konuştu.

 

CEZA KESİLMİŞTİR

Çayırova Belediye Başkanı Şevki Demirci “Dumankaya Firması tarafından yapılacaktır. O bölge kırsal durumdadır. Sosyal projelere ihtiyacımız vardır. Alan oldukça geniştir. Kimsenin önü kapatılmamaktadır. Eksik projedir. 30-40 katlı binalar yapılıyor. Büyükşehir Belediyesi kontrolündedir. Orada satış yeri gibi kurulmak istenen yapıya ceza kesilmiştir. Orada bulunan binaların değeri artacaktır” dedi.

 

ETRAFTA 10 KATLI YAPI

Büyükşehir Belediyesi Başkan Vekili Zekeriya Özak “Orada yapılacak olan düzenleme meclisten ortak olarak çıkmıştır. Komisyonda bu konu gündeme geldi. Arazi üzerinde alan değişmiyor. Orada inceleme yapılmıştır” derken, Engin Daşdemir “Bizimle neden gidilmemiştir. Orada 12 katlı yapılara izin verilmektedir” karşılığını verdi. 6 kattan 12 kara çıkarılması noktasında herkesin bilgisi vardır diyen Özak “Alanın ihtiyacı olan her şey yapılacaktır. Burada yapılan projede etrafından yüksek katlı binalar vardır. Etrafta 10 katlı izni vardır. Dikey yapılaşma özendirilmektedir. Burada orman kanunu işlemez halkın haklarını savunduk savunmaya devam edeceğiz” dedi. Yapılan oylama AKP’nin oylarıyla kabul edildi.    

 

MİA’YA ONAY

İzmit Körfez ve Sanayi Mahalle sınırları dahilinde, “I. Derece Merkezi İş Alanı (MİA)” ve “Yoğunluğu Ve Yapı Düzeni ve/ya Fonksiyonu Yenilenecek  (Düzeltilecek) Alan (Y)” kapsamında kalan yaklaşık 465 ha büyüklüğe sahip alanda hazırlanan Kocaeli Yeni Kent Merkezi 1/25000 ve 1/5000 ölçekli nazım imar planı teklifine CHP Grubu mahkeme de olduğundan red veriyoruz derken, AKP’li Zekeriya Özak “Bu alanda 1623 parsel var. 8 tanesinden itiraz vardır. Yapılan düzenleme vatandaşın isteği doğrultusunda yapılmaktadır. İlerleyen zamanda İzmit Belediyesi planlama yapacaktır” karşılığını verdi. Gündem maddesi AKP’nin oylarıyla kabul edildi. Meclise verilen ardından 2015 Yılı Faaliyet Raporu görüşülmesine geçildi. Başkanlık Divanına Meclis I’nci Başkan Vekili olarak Gebze Belediye Başkanı Adnan Köşker oturumu yönetmek için yerini aldı.

 

İŞSİZLİK YÜKSEK

2015 Yılı Faaliyet Raporu hakkında CHP Grup Başkan Vekili Erhan Uysal “Birçok unsuru göz önüne aldık. Tarafsız bir şekilde değerlendirilme yapılmıştır. Kocaeli nüfus sayısına göre Türkiye'de on birinci sıradadır nüfus yoğunluğu kilometrekareye düşen 461 kişi olarak İstanbul'dan sonra en yoğun ikinci şehirdir. Yıllık nüfus artışı yüzde 2.51’dir. Türkiye'de nüfus artışı yüzde 1.37’dir. Kocaeli nüfusunun yüzde 40’ı 25 yaşın altında olup genç bir nüfusa sahiptir. İşsizlik oranı yüzde 10.1 ile yüzde 9.7 olan ülke ortalamasının üzerindedir” dedi.

 

OTOPARK SORUNU

Faaliyet raporu incelendiğinde imar planın üzerinde yapılan değişikliklere göre ne yazık ki aylık 70-80 yıllık 800 üzerinde plan değişikliği yapılarak adeta planlı plansızlık duruma oluşturulmaktadır diyen Uysal “Bu konuda mutlaka radikal kararlar alınması gerekiyor. Kent içi trafik sorunu nedeniyle aslında trafiğin akması gereken yolların park lambaları ile trafik akışını kapalı hale getirilmiştir. Mevcut kent içi yolların yüzde 60 trafik akışını değil parklanmaya ayrılmış. Buda kentiçi ulaşımı tıkama noktasını getirmiştir. Halbuki imar yasasına göre otopark sorununun kendi parseli içine çözülmez zorunluluğu getirilmesine rağmen bunun paraya çevrilmesi otopark bedeli ödenerek otopark sorunu parça içinde çözülmekte otopark bedeli olarak toplanan paralar ile yeteri kadar otopark yapılmadığı için vatandaşlar araçları trafiğin atması gereken yolla fark etmelerine neden olmaktadır” açıklamasında bulundu.

 

DİLOVASI SORUNU

Faaliyet raporunda 2019 yılı sonuna kadar yapılması düşünülen 4 adet otopark projesini yetersiz bulunmaktayız daha çok otopark yapılması gerekmektedir diyen Uysal “2014 yılında tamamlanacak belirtilen planlama ve haritalama çalışmalarının 2014 yılında bitmediği 2015 yılında sarktığı gözükmektedir. 2015 yılında tamamlanmış olduğunu ümit ediyoruz. Kocaeli Üniversitesi Halk Sağlığı Anabilim Dalı Başkanı Prf. Dr. Onur Hamzaoğlu'nun hazırladığı raporda Çevre ve Şehircilik Bakanlığı izleme verilerine göre yaptığı değerlendirmede havada bulunan toz miktarı İzmit'te Dünya Sağlık Örgütü ısınıyoruz değerlerinin 2.9 katı olduğu bu oranın Dilovası'na gidildiğini ise 4 katı olduğu tespit edilmiştir kentimizde kanser riskinin yedi kat fazla olduğu defalarca basında yer almıştır ifadelerini kullandı.  

 

ULAŞIM SORUNU

Daha önceki yıllarda sosyal güvenlik ve sosyal yardım hizmetleri bölümünün ayrılan miktarın her yıl yüzde 15 arttırılacağı belirtilmesine rağmen 2015 yılı için bu rakamın geçen yıldan düşük olduğu ayrılan ödeneğin yarısını harcanmaması Kocaeli'de sosyal yardıma muhtaç vatandaşların sayısının azalması ise bu sevindirici bir sonuçtur diyen Uysal “Aksi halde sosyal yardıma muhtaç vatandaşlara yapılan yardımı ödeneğinin neden düşürdüğü ve ancak yarısını harcandığının gerekçesini bilmek isteriz. 2014 yılı sonuna kadar toplu taşıma hattını yapılandırılması ve Entegrasyonu tamamlanacak denmişti. 2016 yılında olmamıza rağmen hızlı ve güvenli bir ulaşım ağı oluşturulamamış taşıma attığı entegrasyonu ortak seyahat kartı kullanımının yaygınlığı havuz sorunları aktarmalarda ikinci ücretlendirmeler ücretsiz seyahat kartları ilgili sorunlar halen devam etmektedir” dedi. AKP adına Karamürsel Belediye Başkanı İsmail Yıldırım ve meclis üyesi Hasan Ayaz açıklama yaptılar. Daha sonra yapılan oylama ile AKP’nin oylarıyla faaliyet raporu kabul edildi. Serkan BORLAK

14 Nisan 2016 Kocaeli- Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR