Ergün: Son 5 yılın en yüksek rakamı

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Nihat Ergün, 2011 Yılı Temmuz ayına ait sanayi üretim endeksi verilerine ilişkin açıklamalarda bulundu.Nihat Ergün,...

BÜYÜT

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Nihat Ergün, 2011 Yılı Temmuz ayına ait sanayi üretim endeksi verilerine ilişkin açıklamalarda bulundu.

Nihat Ergün, ''Yıllık bazda sanayi üretiminde dikkat çeken en önemli nokta son beş yılın en yüksek temmuz ayı sanayi üretimine ulaşmış olmamızdır'' dedi.

Ergün yaptığı yazılı açıklamada, 2011 yılı Temmuz ayında sanayi üretim endeksinin bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 6.9 arttığını belirterek, takvim etkisinden arındırılmış endeksin 2011 yılı Temmuz ayında bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 9.8, mevsim ve takvim etkilerinden arındırılmış sanayi üretim endeksinin ise bir önceki aya göre yüzde 2,7 artış gösterdiğini ifade etti.

Sanayi üretim endeksinde görünen artışın, piyasa tahminlerinin oldukça üzerinde gerçekleştiğini vurgulayan Ergün, şunları kaydetti:

''Yıllık bazda sanayi üretiminde dikkat çeken en önemli nokta son beş yılın en yüksek temmuz ayı sanayi üretimine ulaşmış olmamızdır. Endeksteki yıllık artış, ülkenin yüksek büyüme potansiyeline sahip olduğunu göstermektedir. Sanayi üretimi, yıllık yüzde 7'ler civarında ekonomik büyümeyi güçlü bir şekilde desteklemeye devam etmektedir.

Dünya genelinde ekonomik görünüm, belirsizliğini devam ettirmektedir. Uluslararası kuruluşlar, hem Euro bölgesi büyüme oranlarını hem de ABD büyüme oranlarını aşağı yönlü revize etmişlerdir. Dünya piyasalarında yaşanan bu çalkantılara rağmen, Türkiye ekonomisi, yüksek büyüme potansiyelini korumaktadır.

Türkiye hem finansal yapısıyla hem de sanayi altyapısıyla güçlü bir ülkedir. Krizler konusunda deneyim sahibidir ve krizlere karşı gerektiği zaman gerekli önlemleri alacak güce de yönetime de sahiptir. Türkiye'nin en önemli artılarından biri de sorunları hasır altı etmemiş olması ve yapısal reformları kararlılık içinde hayata geçirmiş olmasıdır. Krizin kaynağını oluşturan ülkelerden farklı olarak çok sağlam bir bütçeye ve kamu borç yapısına, sağlıklı işleyen bankacılık sistemine sahiptir. Bu durumu fark eden uluslararası yatırım bankaları da Türkiye için beklentilerini yükseltmiştir. Türkiye hem istikrarlı siyası yapısı hem de sağlam ekonomik sistemiyle önümüzdeki dönem bölgesinde güvenli liman olma özelliğini sürdürecektir.''

09 Eylül 2011 Kocaeli- Gündem


kutuyu işaretleyip tamama basın

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR